Najvyšší most na Dunaji otvoria už tento rok. Postavia nám ho Česi

  • Celková výška bude predstavovať až 118 metrov
  • Most má byť dokončený v júni 2020
most
TASR – Ladislav Vallach
  • Celková výška bude predstavovať až 118 metrov
  • Most má byť dokončený v júni 2020

Najvyšší most na celom toku Dunaja, ktorý bude spájať slovenské Komárno a maďarský Komárom, má byť dokončený v júni 2020. Stavbári si minulý rok pripísali dôležitý míľnik, nakoľko bol umiestnený posledný diel na pylón, informuje o tom rezort dopravy.

Priebeh výstavby skontroloval aj minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek, ktorý to okomentoval slovami: „Som rád, že aj napriek rôznym úskaliam a nepredvídateľným klimatickým podmienkam, ktoré prináša stavba na vode, sa pri tomto náročnom projekte darí držať tempo výstavby. Komárňanský most bude mať okrem praktického významu aj svoj symbolický. Bude najvyšší most na Dunaji.“

Najvyšší most za 117 miliónov eur

Celková výška bude totiž predstavovať až 118 metrov a v tele pylóna sa nachádza schodisko so 405 schodmi, ktoré povedú na vyhliadkovú plošinu. V praxi sa cesta z úrovne vozovky na vrchol pylóna dá prirovnať k výstupu na 32-poschodový mrakodrap.

Cestný most by po dokončení mal odľahčiť starý Alžbetin most, ktorý sa nachádza v Komárne. Okrem hlavnej cesty sa na ňom bude nachádzať aj chodník či cyklocesta.

zdroj: TASR – Ladislav Vallach

Celkový rozpočet projektu predstavuje sumu viac než 117 miliónov eur a je spoločným projektom Slovenska a Maďarska. Výstavba je financovaná z eurofondov prostredníctvom Nástroja na prepájanie Európy.

Český Forbes informuje, že za výstavbou mosta je česká mostárna MCE Slaný. Tá je dcérskou spoločnosťou rakúskej spoločnosti MCE, ktorá sa podieľala aj na výstavbe mosta Apollo. Most Apollo bol otvorený v roku 2005 a o rok neskôr na Slovensku získal titul stavby roka 2006 v kategórii mostné objekty a stavby.

Zdroj: mindop.sk, Forbes

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech