Najvyšší mrakodrap sveta má visieť z asteroidu

  • Hranica medzi ambicióznym projektom a úplnou šialenosťou býva častokrát veľmi tenká.
mrakodrap
cloudsao.com/cloudsao.com
  • Hranica medzi ambicióznym projektom a úplnou šialenosťou býva častokrát veľmi tenká.

Experimentálne architektonické návrhy sa posunuli o krok ďalej do budúcnosti. Architekti z New Yorku odhalili svoje plány na mrakodrap visiaci z asteroidu 50 000 kilometrov vo vzduchu. Architektonická kancelária Clouds odhalila plány pre ich Analemma Tower, mrakodrap, ktorý bude nielen najvyšší na svete, ale bude visieť z asteroidu obiehajúceho Zem.

foto: cloudsao.com

Podľa webstránky Clouds AO bude mrakodrap používať ich systém s názvom Universal Orbital Support System (UOSS) a s asteroidom bude spojený pomocou veľmi odolných lán. Clouds AO hovorí, že zbieranie a používanie asteroidov bude v budúcnosti bežnou vecou. Ich tvrdenie sa opiera o plány NASA, ktorá chce v roku 2021 zachytiť a odkloniť asteroid. Táto misia však nie je zahrnutá v novom rozpočte pre NASA, takže jej budúcnosť je otázna.

Mrakodrap má po orbite opisovať trasu pripomínajúcu osmičku, pričom jeden obeh má trvať 24 hodín a mrakodrap pri ňom prejde cez južnú a severnú pologuľu. Vďaka tomu sa bude každý večer nachádzať na tom istom mieste. Jeho cesta je naplánovaná tak, aby pri nej preletel ponad významné mestá ako je Havana, Panama a samozrejme New York.

foto: cloudsao.com

Podľa návrhu však mrakodrap nebude len mrakodrapom. Má ísť skôr o lietajúce mesto rozdelené do sekcií, medzi ktorými nájdeš stravovaciu oblasť, nákupnú zónu, zábavnú oblasť, ale aj kancelárie, záhrady a poľnohospodársky sektor, samozrejme aj obytnú časť.

Pre najlepšie využitie jeho unikátnej pozície bude mrakodrap používať solárne panely na výrobu elektriny a filtračný systém pre získavanie vody z oblakov a dažďa.

Ale či tento ambiciózny dizajn skutočne môže fungovať je už iná vec. Mrakodrap visiaci z asteroidu? Ako sa naň vôbec ľudia dostanú, keďže bude vo veľkej výške? Počasie vo výškach býva samozrejme besnejšie, ako sa s ním mrakodrap vysporiada? A hlavne, ako chcú udržať asteroid na nízkej obežnej dráhe okolo Zeme? Architekti z New Yorku majú buď v rukáve niekoľko úžasných nápadov, ako to všetko dokážu, alebo proste ide len o pokus, ako sa zviditeľniť. A pravdepodobnejšia sa mi zdá druhá možnosť.

 

foto: cloudao.com

zdroj: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK