Najvyšší súd SR rozhodol. Šéfredaktor časopisu Zem a Vek zaplatí peňažnú pokutu

  • Tibor Eliot Rostas musí zaplatiť pokutu, rozhodol Najvyšší súd SR
  • Tá sa má týkať diela Klin Židov medzi Slovanmi
rostas
TASR/Martin Baumann
  • Tibor Eliot Rostas musí zaplatiť pokutu, rozhodol Najvyšší súd SR
  • Tá sa má týkať diela Klin Židov medzi Slovanmi

Vydavateľ a šéfredaktor časopisu Zem a Vek Tibor Eliot Rostas zaplatí za tvrdenia v článku Klin Židov medzi Slovanmi peňažný trest 4 000 eur. Rozhodol o tom na dnešnom verejnom zasadnutí senát Najvyššieho súdu SR, keď zamietol odvolanie obžalovaného aj prokurátora proti verdiktu Špecializovaného trestného súdu z decembra 2019. Rozhodnutie je právoplatné.

Samosudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku uznal ešte v decembri 2019 obžalovaného za vinného z trestného činu hanobenia národa a šírenia extrémistických materiálov a uložil mu pokutu vo výške 4 000 eur. Pokiaľ by finančný trest nezaplatil, náhradným trestom by boli tri mesiace väzenia. Obžalovaný aj prokurátor sa voči verdiktu na mieste odvolali.

Vydavateľ a šéfredaktor časopisu Zem a Vek čelil obžalobe pre hanobenie rasy a národa. V článku Klin Židov medzi Slovanmi z mája 2017 Tibor Eliot Rostas uvádzal citácie na adresu Židov, ktoré pripisuje historickým osobnostiam, ako Matej Bel, Andrej Kmeť, Jozef Miloslav Hurban alebo Svetozár Hurban Vajanský.

„To, čo nájdeme v historických spisoch od najväčších slovenských dejateľov, by si dnes bez sociálnej a mediálnej smrti nemohol dovoliť napísať nikto. Ba dokonca zákony, ktorým sme dovolili, aby nad nami vládli, by nás priviedli až k samotnému vylúčeniu zo spoločnosti,“ napísal napríklad v článku.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie