„Najzabijackejší pilot F-16“ je pripravený brániť Ukrajinu. „Budem číslo jeden.“

  • Vyznamenaný bývalý pilot amerického letectva Dan Hampton je pripravený brániť Ukrajinu
  • Hovorí o potenciáli amerických F-16 vo vojne na Ukrajine
Americký pilot Dan Hampton
Ilustračný obrázok, Reprofoto: FB/David Carl Peters, FB/Ready For Takeoff
  • Vyznamenaný bývalý pilot amerického letectva Dan Hampton je pripravený brániť Ukrajinu
  • Hovorí o potenciáli amerických F-16 vo vojne na Ukrajine

„Najzabijackejší pilot F-16 amerického letectva“ je pripravený pomôcť Ukrajine. Dan Hampton, podplukovník vo výslužbe, povedal v rozhovore pre Voices of America, že v prípade potreby je pripravený pilotovať lietadlá pre ukrajinskú armádu aj úplne sám.

Vysoko vyznamenaný pilot, známy pod prezývkou „Dvaja psi“, diskutoval o svojich myšlienkach v rozhovore o výcviku pilotov F-16 na boj vo vojne na Ukrajine. 

Zmena hry

Dan Hampton strávil v letectve celkom 20 rokov, bojoval vo vojnách v Perzskom zálive, Kosove a Iraku. Okrem toho je aj skvelým autorom, pričom niekoľko jeho kníh o spomienkach z čias v armáde sa umiestnilo v rebríčku bestsellerov The New York Times.

V rozhovore, ktorý sa uskutočnil na základni v Arizone Hampton, diskutoval o výhodách používania lietadiel F-16 vo vojne na Ukrajine a o tom, či by mala ukrajinská vláda najať súkromných pilotov. 

F-16 je jednomiestne stíhacie lietadlo USA. V správach sa objavila o ňom zmienka ihneď po tom, čo americký prezident Joe Biden povedal, že Ukrajine lietadlá zatiaľ dodávať nebude. Ako uvádza portál ABC News, republikánski a demokratickí senátori však na Pentagon tlačili, aby poslali tie lietadlá, ktoré by sa „mohli prejaviť ako zásadná zmena hry na bojisku“.

Rada od experta

„Nikto nikdy nevyhral vojnu zo vzduchu,“ uviedol Hampton v rozhovore. „Nemôžete vyhrať vojnu zo vzduchu, ale môžete prehrať vojnu, ak neovládate vzdušný priestor,“ doplnil.

Vyznamenaný americký pilot ďalej uviedol, že by mohla ukrajinská vláda najať súkromných dodávateľov, ktorí vedia ovládať lietadlá F-16, čo im „získa čas“ a „pomôže vyhrať vojnu“.

Hampton je najviac vyznamenaným letcom od vietnamskej vojny, ako uvádza portál Voices of America. Získal Purpurové srdce, štyri Distinguished Flying Cross za mimoriadne hrdinstvo a celkom osem „vzdušných medailí“ amerického letectva za odvahu počas bojových operácií vo vzduchu. 

Svoju oddanosť Ukrajine preukázal Hampton aj po tom, čo rozumne vysvetlil, že si myslí, že užitočnejšie a rýchlejšie by bolo na Ukrajinu poslať pilotov, ktorí vedia lietať, než „vyslať ukrajinských pilotov do USA a poslať ich na výcikový program“.

Dobro verzus zlo

Ako informuje portál NBC News, iba nedávno boli vyslaní dvaja ukrajinskí piloti do Arizony, aby americké úrady dokázali určiť, ako dlho bude ich výcvik na lietanie s prúdovými lietadlami trvať. 

Ruskú inváziu na Ukrajine označil Hampton za „čiernobielu“ otázku „dobra verzus zla“. Americký pilot ďalej povedal, že na pomoc Ukrajine by išiel aj sám. „Budem číslo jeden. Môžete sa na mňa spoľahnúť.“

Hampton ďalej porovnal lietadlá F-16 s ruskými prúdovými lietadlami Su-35, ktoré sú podľa neho „braky“. Začiatkom tohto týždňa Hampton okrem iného uviedol, že bojové lietadlá nad Ukrajinou sú úplne „bezcenné“, pretože obe strany vojenského konfliktu úspešne zvládli protiraketovú obranu dlhého doletu.

Zdroje: Voices of America, ABC News, NBC News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá