Najziskovejšiu spoločnosť na Slovensku paradoxne spoluvlastní český miliardár z J&T

  • Na druhom mieste z pohľadu zisku na zamestnanca sa nachádza ťažobná spoločnosť Minerfin
  • Najviac zamestnancov na Slovensku zamestnáva automobilka Volkswagen Slovakia
BeFunky-collage-2
Na fotografii vľavo Daniel Křetinský Zdroj:epholding.cz/unsplash.com
  • Na druhom mieste z pohľadu zisku na zamestnanca sa nachádza ťažobná spoločnosť Minerfin
  • Najviac zamestnancov na Slovensku zamestnáva automobilka Volkswagen Slovakia

SPP Infrastructure, a.s., vlastník firiem spravujúcich plynárenskú infraštruktúru na Slovensku, sa umiestnil na špičke rebríčka TOP 10 najziskovejších firiem z pohľadu zisku na zamestnanca. Vyplýva to z analýzy, ktorú zverejnila spoločnosť Bisnode.

Zisk na zamestnanca predstavuje hodnotu vyše 251 miliónov eur. Podnik pritom v oficiálnych databázach priznal v roku 2018 dovedna štyroch zamestnancov a celkový zisk vyše miliardy eur, pripomína Bisnode.

zdroj: printscreen/finstat.sk

Napriek tomu, že štát sa stal jediným vlastníkom Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), spoločnosť EPH naďalej zostáva minoritným vlastníkom v dvoch dcérskych spoločnostiach. Majiteľom spoločnosti EPH je známy český miliardár Daniel Křetinský, ktorého majetok bol vyčíslený na viac než 2,5 miliard eur.

Na druhom mieste z pohľadu zisku na zamestnanca sa nachádza ťažobná spoločnosť Minerfin. Tá ho uvádza vo výške 5,21 mil eur. Celkový zisk v sume 119,9 mil. eur zabezpečil spoločnosti v rebríčku TOP 10 najziskovejších firiem na Slovensku desiate miesto.

Najväčší zamestnávateľ má takmer 15-tisíc zamestnancov

Podľa analýzy Bisnode najviac zamestnancov na Slovensku zamestnáva automobilka Volkswagen Slovakia (14 800 ľudí), za ňou nasleduje Slovenská pošta, a.s. (12 873 zamestnancov) a oceliarne U. S. Steel Košice, s.r.o. (10 250 pracovníkov).

„Automobilku Volkswagen Slovakia, a.s. a oceliarne U. S. Steel Košice, s.r.o. sme zaregistrovali aj v rebríčku najziskovejších firiem podľa celkového zisku. No vzhľadom na vysoký počet zamestnancov sa do rebríčka TOP 10 podľa zisku na zamestnanca nedostali,“ uviedla Petra Štěpánová, analytička Bisnode.

Rebríček TOP 10 firiem podľa zisku na zamestnanca uzatvára Východoslovenská energetika Holding a.s. s celkovým ziskom 77,9 mil. eur, počtom zamestnancov 324 a ziskom na zamestnanca vo výške 240 361 eur.

Zdroje: SITA, finstat

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech