Najznámejší pracovný portál hlási najmenej pracovných ponúk za posledné tri roky

  • Reakcie na voľné pracovné pozície stúpajú, zamestnávateľov však teší stúpajúci počet reakcií
  • Za rok 2019 priniesol znám pracovný portál viac ako 262-tisíc ponúk
pracovne ponuky
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Reakcie na voľné pracovné pozície stúpajú, zamestnávateľov však teší stúpajúci počet reakcií
  • Za rok 2019 priniesol znám pracovný portál viac ako 262-tisíc ponúk

Hoci je číslo vysoké, ide o pokles od roku 2017. Ten sa podľa štatistiky portálu Profesia.sk považuje za rekordný. Vtedy bolo zverejnených až 275-tisíc pracovných inzerátov.

Tretí najúspešnejší rok

Pracovný portál existuje už od roku 1998 a za jeho 22-ročné pôsobenie je rok 2019 v úspešnosti stále tretí najlepší. V minulom roku platilo pravidlo, že na jeden pracovný inzerát reagovalo priemerne 17 záujemcov. V roku 2015 bol záujem najvýraznejší, na jednu ponuku reagovalo až 20 uchádzačov.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Sú regionálne rozdiely citeľné?

To, kde sa práca v rámci Slovenska hľadá najjednoduchšie, je asi každému jasné. Pri pohľade na mapu Slovenska zisťujeme, že počet pracovných príležitostí v hlavnom meste je výrazne vyšší ako v hociktorom inom regióne.

Ponuky v Bratislavskom kraji tvoria až 42 percent z celkového počtu pracovných príležitostí.

zdroj: profesia.sk

Hľadať prácu na západnom Slovensku je tak výrazne rozdielne ako inde. Takmer 67-percent ponúk z pracovného portálu Profesia.sk je prítomných práve v západných krajoch krajiny. Najnižší počet sa naopak vyskytol v Prešovskom kraji, len 12 483. V porovnaní s Bratislavou, kde bolo počas minulého roka zverejnených 110 023 ponúk.

Nárast v telekomunikáciách a poisťovníctve

Rok 2019 priniesol najviac pracovných príležitostí v obchode, výrobe, administratíve, IT a doprave. Keď sa však pozrieme, ktoré sektory rástli v počte ponúk medziročne najviac, išlo najmä o telekomunikácie a poisťovníctvo.

Vrcholový manažment, právo a legislatíva či prekladateľstvo a tlmočníctvo, to boli ponuky, ktorých počet výrazne vzrástol o viac ako desatinu.

Nezáujem o remeslá

Textilný, kožiarsky a odevný priemysel eviduje v roku 2019 pokles o takmer polovicu, konkrétne 46,3 %.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Strojárstvo či automobilový priemysel si počínali rovnako negatívne, zaznamenali stratu o 20,9 %, ide o viac ako pätinový pokles.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech