Najznámejšia bratislavská ruina dostane po desiatich rokoch nový život! Kramáre sa presťahujú na Rázsochy

  • Nová bratislavská nemocnica sa stáva realitou!
collage
nordangliaeducation.com / YouTube/na vik
  • Nová bratislavská nemocnica sa stáva realitou!

Ministerstvo zdravotníctva predstavilo finálny plán novej bratislavskej nemocnice. Nová budova má podľa neho stáť na Rázsochách. Tam už jedna nemocnica skoro bola, no z tohto plánu z osemdesiatych rokov zostala iba nedostavaná ruina.

Developerská analýza ukázala, že Rázsochy sú pre novú nemocnicu ideálnym miestom. Do úvahy brali viacero vecí, vrátane ekonomickej návratnosti celého projektu a súčasného stavu Univerzitnej nemocnice.

„Z výsledkov hodnotenia jednotlivých variantov najvyššie skóre získala lokalita Rázsochy, ako najvhodnejšia alternatíva,“ píše sa v návrhu MZ.

foto: YouTube/na vik

Spolu s Rázsochami bude úlohu top nemocnice plniť aj Ružinov. Najťažšie prípady sa tak rozdelia medzi dve spádové oblasti.

„Nebudeme chcieť stavať nemocnicu s 1 200 lôžkami, ale radšej budeme mať dve nemocnice po 600 lôžok, ktoré budú mať dostupnosť nielen pre Bratislavčanov,“ povedal pre HN minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

 

foto: YouTube/na vik

Zmeny čakajú aj nemocnicu Kramáre. Jej zlý stav nie je tajomstvom pre nikoho, kto tam niekedy bol. A uvedomujú si to aj kompetentní. „Budova je vo veľmi zlom stave, energeticky mimoriadne náročná a neefektívna z hľadiska prevádzky,“ povedal pre Hospodárske Noviny šéf projektu Jozef Dolinský.

Po dostavaní Rázsoch by sa tam celé Kramáre mali presťahovať. Uvidíme, čo sa s nimi stane potom. Dúfajme, že nie ďalšia nemocničná ruina.

 

foto: nordangliaeducation.com

Ruina, ktorá sa na Rázsochách momentálne nachádza, je pozostatkom projektu z roku 1985. Do toho sa počas 15 rokov nalialo asi 65 miliónov eur, no nakoniec bol zrušený. Projekt novej nemocnice sa vtedy presunul na Patrónku.

Opustená budova sa za tie roky stala útočiskom bezdomovcov, zábavkou sprejerov a monumentom neefektívneho plánovania. Bratislavčania novú nemocnicu na jej mieste určite uvítajú. Zostáva len dúfať, že tento projekt nedopadne rovnako, ako jeho predchodca. Štátnych nemocníc v dobrom stave je totiž u nás ako šafránu.

foto: YouTube/na vik

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech