Najznámejšie automobilky predstavili „zelené” novinky, ktoré potešia všetkých vegánov

  • Trend udržatelnosti je čoraz citelnejší aj v automobilovom priemysle
  • Hitom sa stávajú vegánske interiéry a vozidlá pri ktorých výrobe boli využité recyklované plasty či dokonca oblečenie
Volvo cars
  • Trend udržatelnosti je čoraz citelnejší aj v automobilovom priemysle
  • Hitom sa stávajú vegánske interiéry a vozidlá pri ktorých výrobe boli využité recyklované plasty či dokonca oblečenie

Spoločnosť sa dostala do bodu, kedy čoraz viac spotrebiteľov vyžaduje, aby ich vozidlo bolo ekologické. A to nielen z hľadiska pohonných látok, ale aj interiéru. Na zvyšujúci sa dopyt po takzvaných vegánskych interiéroch už zareagovala napríklad aj Tesla na čele s Elonom Muskom. Obľúbený vizionár deklaroval, že nový model Y, ako aj model 3 budú, do roku 2020 plne vegánske

Lewis Hamilton tlačí na Mercedes

Populárny pretekár Formuly 1 Lewis Hamilton pravidelne upozorňuje na dôležitosť práv zvierat a ochranu planéty na svojich sociálnych sieťach. O tom, že má na ľudí značný vplyv niet pochýb. Na Instagrame ho sleduje takmer 14 miliónov ľudí. Najnovšie oslovil Mercedes-Benz s návrhom, aby automobilka skoncovala s výrobou kožených interiérov v ich modeloch a namiesto toho začali používať umelú kožu.

 „Snažím sa viesť svoj tím i celú Formulu 1 k udržateľnosti,“ hovorí šesťnásobný majster sveta vo Formule 1. „Mercedes-Benz je obrovská organizácia, telefonoval som so samotným výkonným riaditeľom ohľadom môjho návrhu. Je to niečo, čomu sa chcem v blízkej dobe venovať,“ vyjadril sa Hamilton.

So spoločnosťou Mercedes-Benz diskutovala aj PETA, pričom organizácii bolo potvrdené, že koncepčné vozidlo Vision EQS bude bez kože, vrátane volantu. V interiéri bude použitá vegánska Nappa – koža vyrobená z recyklovaného plastu, ktorý by inak pravdepodobne skončil v oceáne.

„Teraz je našou úlohou nanovo definovať moderný luxus od spoločnosti Mercedes. Isté je, že atraktívny moderný luxus musí byť udržateľný – a udržateľne fascinujúci, “ vysvetľuje Ola Källenius, vedúca spoločnosti Mercedes-Benz.

Volvo ide príkladom

K udržatelnej budúcnosti sa pridáva aj automobilka Volvo, ktorej nový model Polestar 2 bude 100 % vegánsky. Novinka má mať premiéru už tento rok. Medzi jej prednosti patrí dojazd až 563 km, výkon 405 koní a príjemná cena 34 500 eur.

zdroj: Volvo cars

Ambíciou spoločnosti Volvo Cars je, aby najmenej 25 % všetkých plastov v automobiloch uvedených na trh po roku 2025 bolo vyrobených z recyklovaného materiálu. Medzi prémiovými výrobcami automobilov ide o vôbec najprogresívnejšie vyhlásenie týkajúce sa používania recyklovaných plastov.

Volvo už svetu predstavilo aj špeciálne skonštruovanú demo verziu modelu XC60, ktorá je takmer identická s existujúcim modelom. Viac ako 60 kilogramov plastových častí modelu je však vyrobená z recyklovaných materiálov. Automobilka dokázala pri konštrukcii niektorých častíc zúžitkovať aj vyradené rybárske siete či námorné laná.

zdroj: Volvo cars

Sedadlá sú zase šité z dvoch rôznych druhov textílií, vyrobených z recyklovaných plastových fliaš. Vákuová nádrž pod kapotou, ktorá pomáha regulovať tlak turbomotora, pozostáva  z recyklovaných textílií z airbagov. Tlmič kapoty, ktorý pomáha absorbovať zvuk, je vyrobený z ojazdených autosedačiek Volvo. 

zdroj: Volvo cars

Volvo však nie je jedinou automobilkou, ktoré má ambíciu využívať recyklované plasty. Ide však o vôbec prvú automobilku, ktorá deklarovala, koľko percent z vozidla bude vyrobených z recyklovaných plastov. Napríklad BMW i3 využíva v interiéri recyklovaný polyester a PET flaše – sedačky a prístrojová doska. Ford zase pre hlukovú izoláciu modelu Focus zvolil starú riflovinu.

Bentley vidí potenciál v dreve

Ekologickým skvostom je aj autonómny koncept EXP 100 GT, ktorý ukazuje, čo náš čaká v roku 2035. Časti interiéru tohto modelu tvorí drevo, ktoré je podľa odborníkov staré približne 5-tisíc rokov. Bentley však kvôli nemu nenabehlo s motorovou pílou do vzácnych lesov, cenné drevo bolo nájdené v riekach, na rašeliniskách a v jazerách. V interiéri je použitá vegánska hroznová koža (vyrobená zo zvyškov z vinárskeho priemyslu) spoločnosti Vegea.

Zdroje: autoweek.com, peta.org, volvocars.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech