NAKA obvinila bývalého šéfa NBÚ. Škody pre štát presiahli 8 miliónov

  • NAKA si posvietila na Aurela Ugora
  • Mal spôsobiť štátu škodu vo výške viac ako 8,5 milióna eur
  • Bývalý šéf NBÚ je stíhaný na slobode
Symbol NAKA a bývalý šéf NBÚ Aurel Ugor
Facebook/Polícia Slovenskej republiky TASR/Štefan Puškáš
  • NAKA si posvietila na Aurela Ugora
  • Mal spôsobiť štátu škodu vo výške viac ako 8,5 milióna eur
  • Bývalý šéf NBÚ je stíhaný na slobode

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci akcie Iskra obvinila Aurela Ugora. Bývalý šéf Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) sa údajne dopustil porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a machinácie pri verejnom obstarávaní a verenej dražbe. Ako prvý o tom informoval HNonline.

Ugor tieto skutky údajne spáchal v období, keď pôsobil na ministerstve hospodárstva. Prípad sa tak týka zmluvných vzťahov ministerstva hospodárstva a obchodných spoločností z obdobia rokov 2013 až 2017. Tie boli údajne uzavreté v rozpore s osobitnými zákonmi. Štát mal byť z toho dôvodu poškodený, pričom mu vznikla škoda vo výške vyše 8,5 milióna eur. Informuje o tom Úrad špeciálnej prokuratúry, uvádza Denník N.

Národnému bezpečnostnému úradu Ugor mu šéfoval v rokoch 2004 až 2006. Momentálne je stíhaný na slobode.

Opozícia sa obáva

Poslanci za Smer-SD sa opakovane snažia o odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca. Vláda s týmto návrhom nesúhlasí a vidí za ním strach opozície, že ich dobehnú ich vlastné kroky z minulosti.

Návrhom sa parlament opäť zaoberal 13.9. na mimoriadnej schôdzi. Ide už o siedmy pokus o odvolanie Mikulca z postu šéfa rezortu vnútra.

„Opäť ide o politicky motivovaný útok. Faktom je, že z čias vládnutia vlád, ktorých bola strana Smer-SD súčasťou, je 17 ľudí právoplatne odsúdených, obžalovaných je 25 osôb v deviatich prípadoch a 17 ľudí je obvinených v rámci aktuálne prebiehajúcich trestných konaní,“ uvádza sa v nesúhlasnom stanovisku k návrhu, ktorý schválila Vláda SR.

Predseda strany Smer-SD Robert Fico a jeho kolegovia podľa prijatého uznesenia vlády verejne klamú a podsúvajú v návrhu na odvolanie Mikulca iba svoje fantázie ako fakty.

„Spochybňovanie procesov a podsúvanie falošnej reality je očividnou snahou na prikrytie závažných podozrení z minulosti. Minister vnútra Roman Mikulec každý svoj krok verejnosti vysvetlil a nemá tak problém urobiť kedykoľvek, pretože nemá čo skrývať,“ píše sa v materiáli.

Mikulca podozrievajú z korupcie

Skupina poslancov Smeru-SD zdôvodňuje svoj návrh vyvodením politickej zodpovednosti voči Mikulcovi pre podozrenie z korupcie, zneužívania právomoci verejného činiteľa a nezvládnutia riadenia prideleného rezortu. Minister podľa nich manipuluje vyšetrovanie veľkých káuz.

Vyčítajú mu klientelizmus a rodinkárstvo, ktoré má podľa nich „zakódované vo svojej DNA“. Ako konkrétny príklad uvádzajú, že Nemocnicu sv. Michala, riadenú ministerstvom vnútra, stráži od augusta tohto roku firma Joseba, ktorej konateľom bol do jesene 2020 brat ministra.

Odkedy je Mikulec vo funkcii, dostala firma podľa smeráckych poslancov tri štátne zákazky a za rok stráženia nemocnice si Joseba prilepší o 220-tisíc eur.

Vláda Eduarda Hegera čelila množstvu škandálov

Poslanci v návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra spomínajú aj zrušenie obvinenia voči exšéfovi SIS Vladimírovi Pčolinskému Generálnou prokuratúrou SR.

Rozhodnutie je podľa nich „dôkazom totálnej manipulácie tohto trestného konania“ a politickú zodpovednosť za postup Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) musí niesť Mikulec.

Skupina opozičných poslancov ďalej tvrdí, že šéf rezortu vnútra prijímal úplatky. „Z prijímania úplatku vo výške 100-tisíc eur ho usvedčuje nahrávka rozhovoru medzi vtedajších riaditeľom NAKA B. Zurianom a bývalým prezidentom Finančnej správy SR F. Imreczem,“ píšu v návrhu.

Zdroje: HNonline, Denník N, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá