NAKA obvinila exšéfa štátnej zdravotnej poisťovne Marcela Foraia

  • Vyšetrovateľ v predmetnej veci obvinil dvoch ľudí 1. decembra 2022
  • Po vypočutí ich prepustil na slobodu, nie sú stíhaní väzobne
Obvinený Marcel Forai
Polícia SR
  • Vyšetrovateľ v predmetnej veci obvinil dvoch ľudí 1. decembra 2022
  • Po vypočutí ich prepustil na slobodu, nie sú stíhaní väzobne

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry zadržal a obvinil bývalého generálneho riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcela Foraia.

Akcia NAKA zámerná na Marcela Foraia a ďalšieho muža sa podľa informácií HN odohrala ešte minulý týždeň. Potvrdila to hovorkyňa policajného prezídia Karolína Badinková.

„Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry dňa 1. decembra 2022 obvinil dve osoby L. J. a M. F. z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku spáchaného formou spolupáchateľstva,“ prezradila hovorkyňa s tým, že oboch zadržaných prepustili na slobodu, a teda nie sú stíhaní väzobne.

Obvinenie Marcela Foraia sa podľa zdroja HN odvíja od výpovede niektorého zo spolupracujúcich obvinených v už známych kauzách. V tejto súvislosti sa údajne skloňuje meno muža spájaného napríklad so spornými reštitúciami. Zadržali ho v máji 2020, neskôr začal s políciou spolupracovať, pričom svedectvo poskytol aj ku kauze Dobytkár.

Spolu s Marcelom Foraiom bol podľa portálu 1. decembra obvinený aj známy advokát. Obaja sú rodákmi z Košíc, pričom v minulosti mali údajne blízko k dnes už zosnulému predsedovi Národnej rady a vysokopostavenému predstaviteľovi strany Smer-SD Pavlovi Paškovi.

Marcel Forai bol na poste generálneho riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne od apríla 2012 do októbra 2015.

Foraia na poste generálneho riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne zviditeľnili najmä kauzy okolo maséra Kostku, nepriznaného luxusného bytu či tety Anky. Práve pre podpísanie zmlúv za 14 miliónov eur s firmami svojej 77-ročnej príbuznej Anny Sučkovej, musel na jeseň 2015 z uvedenej pozície odísť.

Na jeseň 2020 obletela Slovenskom správa o tom, že bývalý šéf štátnej poisťovne čelí obvineniu zo spáchania obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Prípad údajne súvisel s už spomínaným masérom.

Všeobecná zdravotná poisťovňa v roku 2012 vytvorila unikátny kód podozrivo výhodný pre kliniky Pavla Kostku, ktorým na jeho základe zaplatila neschválené výkony za 4,15 milióna eur.

Zdroj: HN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá