NAKA v akcii Vírus zadržala zlaté tehly, ale aj fľašu whisky v cene auta

  • NAKA dnes vykonala akciu Vírus
  • Celkovo obvinila 17 osôb a dve právnické osoby
Štefan Hamran tlačová beseda akcia Vírus
Startitup/Matej Hlbočan
  • NAKA dnes vykonala akciu Vírus
  • Celkovo obvinila 17 osôb a dve právnické osoby

Elitní policajti Národnej kriminálnej agentúry zasahujú od skorého rána v súvislosti podozreniami z rozkrádania verejných financií vo vojenskom spravodajstve.

Policajti v súvislosti so zásahom obvinili bývalých šéfov Vojenského obranného spravodajstva Jána Balciara, Ľubomíra Skuhru a lobistu Michala Gučíka.

Na tlačovej konfekcii na policajnom prezídiu naživo informuje prezident Policajného zboru plk. JUDr. Štefan Hamran, 1. viceprezident Policajného zboru plk. Mgr. Branko Kišš, riaditeľ NAKA plk. Mgr. Ľubomír Daňko, prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry SR JUDr. Ondrej Repa PhD.

Kauza Vírus sa podľa Hamrana týka nákupov na Vojenskom spravodajstve v rokoch 2013 až 2020. Pri predražených obranných technológiách pre Vojenské spravodajstvo došlo k spôsobeniu škody vo výške najmenej 74 miliónov eur. Malo sa tak diať v časoch ministrov Martina Glváča a Petra Gajdoša (Smer, resp. SNS.)

Medzi zadržanými z dnešného rána okrem Michala Gučíka, Ľubomíra Skuhru aj bývalý šéf Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút. Kohút bol na čele firmy Ness, ktorá mala aj štátne zákazky.

Aktuálne ja zadržaných až 17 ľudí. Bývalého šéfa tajných Jána Balciara sa zadržať nepodarilo. Obvinenia boli vznesené za obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a obzvlášť závažný zločin legalizácie výnosu z trestnej činnosti.

NAKA zaistila štýlový majetok

Pri akcii NAKA zaistila veľké množstvo majetku, šlo napríklad o investičné zlato v podobe mincí a tehličiek, ale aj byty a peniaze na účtoch podozrivých. Na jednom z účtov našli až 6 miliónov eur. NAKA zaistila aj fľašu alkoholu v hodnote 26 000 eur, za čo by sa dalo kúpiť lepšie auto. Šlo o limitovanú edíciu škótskej whisky.

Polícia podľa Hamrana vychádzala pri vyšetrovaní z operatívnych vlastných zistení i podozrení, ktoré v otázke efektívneho nakladania s verejnými zdrojmi v prostredí Vojenského spravodajstva načrtol Najvyšší kontrolný úrad.

Vyšetrovací spis má osem zväzkov a 2700 strán, prílohy majú 11 zväzkov. „V prípade polícia vypočula 25 svedkov, analyzovalo sa viac ako 100 účtov, polícia sa takisto obrátila vo viacerých prípadoch na orgány v cudzine,“ dodal Hamran. Samotné uznesenie o vznesení obvinenia má vyše 80 strán.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa vysvetlil, že trestná činnosť sa diala prostredníctvom prostredníkov, špekulatívne vytvorených firiem. Nákupy sa pritom realizovali v utajenom režime.

Je tu dané podozrenie z nehospodárneho a neefektívneho nakladania s verejnými prostriedkami, ktoré v konečnom dôsledku končia v súkromných rukách,“ priblížil. Časť takto nadobudnutých peňazí sa polícii podarilo zdokumentovať, použitie ďalších prostriedkov sa ďalej preveruje.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá