NAKA vyšetruje smerácke zákazky, milióny skončili v taškách. Dvoch mužov odviedli v putách

  • Ranný zásah NAKA dostal krycí názov Vata 2
  • V putách skončili dvaja muži – Peter Kucer a Peter Holba
  • Celkovo vyšetrovateľ obvinil 6 mužov
Príslušníci NAKA počas zásahu v akcii s krycím názvom VATA 2
Príslušníci NAKA počas zásahu v akcii s krycím názvom VATA 2, Startitup/Ivan Mego
  • Ranný zásah NAKA dostal krycí názov Vata 2
  • V putách skončili dvaja muži – Peter Kucer a Peter Holba
  • Celkovo vyšetrovateľ obvinil 6 mužov

Policajti podľa informácií Startitup vošli do domov podnikateľov, ktorých aktivity súvisia s verejnými obstarávaniami na Ministerstve vnútra SR a Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

„Od skorých ranných hodín na území Slovenska vykonáva národná kriminálna agentúra procesné a zaisťovacie úkony v policajnej akcii s krycím názvom ‚VATA 2’. Bližšie informácie poskytneme neskôr,“ reagoval hovorca Policajného prezídia SR Michal Slivka.

NAKA zasahuje: Akcia má krycí názov Vata 2

Elitní policajti NAKA po niekoľkých hodinách v putách z rodinného domu v Rusovciach odviedli Petra Holbu. Ten na otázky novinárov nereagoval. Policajti v súvislosti s dnešnou akciou vyšetrujú zločineckú skupinu, ktorá sa mala zaoberať machináciami pri verejnom obstarávaní. 

Podľa informácií Startitup obvinili policajti v akcii s krycím názvom VATA 2 šesť mužov. Z toho traja – Peter Petrov, Igor Cucor a Atilla Bokros – boli obvinení aj počas prvej akcie VATA z leta 2021. Úplne nové obvinenia si však vypočuli Peter Holba, Peter Kucer a Ivan Jamnický. 

NAKA obvinila a zadržala podnikateľa Petra Holbu
zdroj: SIU

Verejné obstarávanie za čias SMER-u

Peter Holba riadil obstarávania pre Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny na vyvolávací systém v prvej a druhej etape. Prvá etapa bola v roku 2015, druhá v 2019, teda za čias, keď Ministerstvu práce sociálnych vecí a rodiny SR šéfoval minister za SMER-SD Ján Richter.

Hodnota spomínanej zákazy bola približne 10 miliónov eur, z ktorých sa podľa výsluchov mali v taške vrátiť od Petra Petrova 3 milióny eur. Tie mal spomínaný Petrov prostredníctvom svojich fiktívnych spoločností zabezpečiť v hotovosti. V prvom prípade výbermi z bánk a v druhom prípade cez čínsku pračku.

NAKA obvinila a zadržala podnikateľa Petra Holbu
zdroj: itapa.sk

Milión v hotovosti

Druhým mužom, ktorý dnes skončil v putách, je Dr. Ing. Peter Kucer, MBA. Bol riaditeľom cloudovej kancelárie na Úrade podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Predtým bol generálnym riaditeľom spoločnosti eD´system Slovakia, s. r. o., ktorá bola popredným distribútorom IT techniky na slovenskom trhu. Túto pozíciu zastával od 1. januára 2014.

NAKA obvinila a zadržala Petra Kucera
zdroj: itapa.sk

eD´ system Slovakia, s. r. o., bola výhradným predajcom techniky značky HP. No a pravé tato spoločnosť stála za obstarávaním počítačovej techniky na ministerstvo vnútra v roku 2016, keď mu šéfoval minister vnútra za SMER-SD Robert Kaliňák. Zo zákazky 3 a pol milióna eur mal vtedy Peter Petrov prostredníctvom svojich firiem zabezpečiť v hotovosti cca 1,2 milióna eur.

Z tých si mal Petrov nechať 5 percent a zvyšok mal dať Petrovi Lamačovi. Z výpovede Petra Lamača zas vyplýva, že aj on si mal nechať cca 5 percent a zvyšok odovzdať Petrovi Kucerovi.

IT systémy pre generálnu prokuratúru, ministerstvo vnútra či ústavný súd

Tretím mužom, ktorého obvinili, je Ivan Jamnický, dlhoročný riaditeľ spoločnosti Tech Data, neskôr TS Europe, nadnárodnej spoločnosti v IT sektore. Tá mala byť priamo zapojená do reťazca spoločnosti pri vyvolávacích systémoch, ale tak isto na základe výsluchov vyplýva, že stála za dodávaním až 99 percent svojej produkcie na verejne zákazky.

Podľa informácií Startitup z výsluchov tiež vyplýva, že Peter Petrov pre túto spoločnosť zabezpečil fiktívne faktúry za zhruba 35 miliónov eur. Tieto zákazky mali na základe dokladov zaistených pri domových prehliadkach smerovať na Generálnu prokuratúru, Ministerstvo vnútra SR, Políciu SR či Ústavný súd SR. Išlo o dodávky hardvéru a softvéru. Peter Petrov podľa obvinení zabezpečoval fiktívne faktúry aj pri obstarávaniach na tieto inštitúcie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá