Nakupuješ na internete? Takto si môžeš objednať tovar a zaplatiť zaň neskôr

startitup - Frame 6

Potrebuješ nové tenisky alebo niečo na oblečenie? Kúp si to cez internet dnes a zaplatiť môžeš pokojne aj o mesiac neskôr. Nový spôsob platenia je už dostupný v prvých e-shopoch.

Na Slovensko v týchto dňoch prichádza nový spôsob platenia, ktorý je známy všade vo svete. Služba „kúp teraz, zaplať neskôr“ alebo „buy now, pay later“ v zahraničí naberá na obľube. Vo Veľkej Británii sa stala dokonca jedným z najpopulárnejších spôsobov platenia a najrýchlejšie rastúcich platobných metód.

Fintechy, ako sú Klarna, Laybuy, Clearpay či po novom u nás aj Ahoj, umožňujú kúpiť si tovar v e-shope, no zaplatiť ho až neskôr. Presne do 30 dní, odkedy ti kuriér prinesie zásielku. Takýto spôsob platenia je výhodnejší než platba kreditnou kartou a dokonca aj bezpečnejší.

Pri odloženom nákupe nemusí zákazník zadávať svoje údaje z karty, vďaka čomu je celý proces bezpečnejší. Výhoda je, že za tovar neplatí vopred. Človek si ho môže najskôr vyskúšať a až o 30 dní zaň reálne zaplatí. To, čo bola dnes devíza najmä kamenných predajní, sa tak stáva aj súčasťou online nákupov,“ približuje Klaudia Drábiková, šéfka digitálnych aktivít slovenského fintechu Ahoj, ktorý túto službu premiérovo spúšťa na našom trhu.  

Odložiť možno sumu až do výšky 300 eur

Rovnako, ako keď si vyberáš medzi platbou kartou, prevodom na účet alebo dobierkou, môžeš vo vybraných e-shopoch zakliknúť možnosť odloženého nákupu. Ak takto nakupuješ prvýkrát, máš k dispozícii 150 eur. Ak si odložený nákup už využil, dostaneš zvýšený limit na 300 eur.

Celý proces pritom trvá menej ako 1 minútu. Keďže ide o formu spotrebiteľského financovania, je potrebné vyplniť dva údaje. Výhodou odloženej platby však je, že má nulový úrok, je bez navýšenia a bez poplatku.

Cez odloženú platbu „kúp teraz, zaplať neskôr“ môžeš už dnes vďaka Ahoj nakupovať v týchto e-shopoch: www.gangstagroup.sk, www.eshopist.sk, www.therese.sk, www.profinar.sk.

Každý druhý človek na zemeguli

Aktuálna pandémia koronavírusu nahráva nielen digitalizácii a online nákupom, ale aj odloženým platbám „kúp teraz, zaplať neskôr“. Už dnes sa ich využitie zvýšilo takmer o 50 % v porovnaní s obdobím pred pandémiou. Dokonca podľa predikcií má takto do roka 2025 platiť každý druhý človek na svete. Už dnes má pritom založených jeden a viac účtov 37 % ľudí vo Veľkej Británii a v Nemecku 35 % dospelých.

Odložená platba sa tak stáva doslova disruptorom a najväčším konkurentom kreditných kariet. Využíva ju až polovica mileniálov, ktorí, naopak, klasickým kreditkám neveria alebo dokonca nie sú z pohľadu bánk dostatočne kredibilní na ich poskytnutie. Zdá sa teda, že odložená platba bude budúcnosť online nakupovania. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK