Naletel jej Babiš, podarilo sa jej oklamať aj Vatikán. Táto žena sa chválila záslužnými činmi, dnes ju stíha polícia

  • Taťjana Horáková stála za fiktívnou orgnizáciou Helios
  • Neskôr sa premenovala na Medzinárodný detský kríž
  • Dnes je táto osoba stíhaná políciou za podvody
Česko Taťjana Horáková podvod
Taťjana Horáková a dom, kde mala vyrásť nemocnica, Deník N/Gabriel Kuchta
  • Taťjana Horáková stála za fiktívnou orgnizáciou Helios
  • Neskôr sa premenovala na Medzinárodný detský kríž
  • Dnes je táto osoba stíhaná políciou za podvody

Bola šéfkou Medzinárodného detského kríža, vydávala sa za lekárku, ktorá pomáhala v mnohých zemiach sveta, má na svedomí mnoho zásluh, no a s pomocou ostatným vraj nešetrila. Reč je o Taťjane Horákovej, ktorá je však niekto úplne iný, než za koho sa vydáva.

Jej organizácia do roku 2015 niesla názov Helios, pričom patrila k medzinárodným humanitárnym organizáciám lekárov. Rôznym médiám nielen v Česku, ale aj na Slovensku tvrdila, že organizácia disponuje 200 lekármi, uvádza portál Lidovky.

Tí však nemali byť ani z Česka, ani zo Slovenska. Komunikovali vraj po rusky. Dnes je údajná lekárka stíhaná políciou, pričom donedávna sa ukrývala na fare v malej obci Křečovice na Benešovsku.

Z Vatikánu dostala 77 000 eur

Podľa zistení Aktuálně.cz ju polícia obvinila z dvoch podvodných prípadov. Oba sa týkajú projektu nemocnice pre deti z vojnových zón. Tento projekt dokonca získal podporu Vatikánu a Plzeňského biskupstva.

Daná organizácia na seba upozornila tým, že v otázke prijatia 50 sýrskych detí, Taťjana Horáková podporila premiéra Andreja Babiša.

Andrej Babiš Česko Horáková
zdroj: FOTO TASR/AP

Českému Deníku N sa túto osobu podarilo vypátrať. Ako sme už spomenuli, našli ju na fare v malej obci Křečovice. Podľa informácií denníka má byť fara len dvadsať minút jazdy autom od miesta, kde mal vyrásť projekt, ktorý Horákova považovala za kľúčový – chirurgická klinika pre deti zasiahnuté vojnou.

Z Vatikánu na ňu získala viac než dva milióny českých korún (77 000 eur), spomínaná nemocnica sa nikdy nepostavila, peniaze však zmizli. Spolu s nimi aj všetky dobré úmysly Taťjany Horákovej.

Organizácia vraj ešte stále existuje

Po príchode redaktorov Deníka N sa Horákova vzburila: „Neprajem si, aby ste sa so mnou rozprávali. Zachovali ste sa ako bulvárni pisálkovia. Žiadne peniaze nezmizli. Vatikán nič nevyšetruje. Vo verejnom záujme je to, že ste cvoci.“

Aj napriek tomu, že o zrušení jej dobročinnej organizácie už pred rokom rozhodol súd, Horáková jej zrušenie popiera. Rovnako popiera aj zmiznutie peňazí od Vatikánu či fakt, že sa jej prípadom samotný Vatikán zaoberá.

Česko Taťjana Horáková podvod
zdroj: Deník N/Gabriel Kuchta

„Súd nemôže zrušiť medzinárodnú organizáciu. Môže zrušiť len českú pobočku. Bola som prezidentkou normálnej medzinárodnej organizácie, ktorú uznávajú všade vo svete. Len v Česku novinári nevedia, o čo ide,“ tvrdila Deníku N.

Ako objasnila, nezisková organizácia vraj naďalej pôsobí v tridsiatich krajinách. „Existuje ďalej fyzicky a neformálne,“ povedala Horáková.

Do vyšetrovania boli zapojení aj biskupi

Podľa informácií Aktuálně.cz si daný prípad pôvodne prevzala inšpekcia, pretože sa mal v prípade angažovať aj jeden policajt. Vyšetrovanie zo strany inšpekcie však žiadne podozrenia nepreukázalo.

Kauza následne putovala do benešovskej hospodárskej kriminálky, nakoľko v tomto kraji sa mali podvody odohrať. Ešte pred zahájením stíhania bol do procesu zapojený Tomáš Holub, biskup plzenskej diecézy, spolu s ním aj František Radkovský, ktorý je emeritný plzenský biskup.

„Pri podaní svedectva sme povedali, že uvažujeme o tom, že sa ako poškodení pripojíme k trestnému stíhaniu. V túto chvíľu však neviem, či k tomu došlo. Každopádne, taký zámer sme mali,“ povedal pre Aktuálně.cz biskup Holub.

Svojho predchodcu opakovane upozorňoval, že zámer postaviť v malej dedine nemocnicu, ktorá má sprostredkovať vojenskú chirurgiu, je podozrivé.

biskupy Hołub Radkovský Česko Horáková
zdroj: Diecéze plzeňská/Jiří Strašek

Veci možno nie sú také, ako Horáková opisovala

„Raz som ju počul počas telefonátu s biskupom Radkovským, je to pravdepodobne veľmi schopná manipulátorka,“ povedal Deníku N plzenský biskup Tomáš Holub.

Koniec koncov, o Horákovej slovách už nie je presvedčený ani František Radkovský. Podľa jeho slov sa s Horákovou poznal 20 rokov, no nikdy mu svoje pravé meno povedala.

Radkovský doplatil na to, že sa za ňu niekoľkokrát zaručil, keď ona zháňala peniaze. Podľa informácií Deníku N s ňou však už dva roky nebol v kontakte. Po debate s Holubom dospel k záveru, že všetko, čo mu Horáková tvrdila, nemusí byť pravda.

Česko Taťjana Horáková podvod
zdroj: Deník N/Gabriel Kuchta

Horáková sa skrýva pred agentmi

„Posledné dva-tri roky sa skrývam pred agentmi západných spravodajských služieb, ktoré nám idú po krku. Nielen mne, ale aj ďalším, pretože sa zaoberáme nukleárnou muníciou. Máme medzinárodnú výskumnú iniciatívu o účinku nukleárnej munície na ľudské zdravie,“ tvrdila Horáková Deníku N.

Ešte pred časom našla svoj úkryt na spomínanej fare. „Nepoznal som ju. Myslel som, že sa pani prišla len porozprávať. Hovorila, že chce vstúpiť k trapistkám. Myslel som, že jej mám sprostredkovať pomoc, ale zrazu prišiel taxík, vyložil batožinu a odišiel,“ opísal duchovný.

Dnes už miesto úkrytu pred agentmi západných spravodajských služieb Horáková zmenila. To však nič nemení na tom, že stále si stojí za tým, že nič neukradla.

farnosť Česko Taťjana Horáková podvod
zdroj: Farnost Křečovice

Vatikán sa k prípadu zatiaľ nevyjadril

Darovaných 77 000 eur podľa nej leží na účte Milana Šulca, partnera majiteľky nehnuteľnosti v Zahořanoch. Ten sa k prípadu však odmietol Deníku N vyjadriť.

Vatikán sa podľa Aktuálně.cz k veci doteraz nevyjadroval, pretože čaká, kým prípad uzavrie česká polícia. Ako tento príbeh fiktívnej osoby s fiktívnou organizáciou dopadne, zatiaľ nikto nevie.

Ako biskup Tomáš Holub povedal pre Deník N, katolícka cirkev sa tým bude musieť zaoberať. „Vnímam, že prílišná dôverčivosť je problémom. Myslím si, že sa musíme naučiť, že veriť neznamená byť naivný. Skepsa patrí k Cirkvi. Myslím, že sa sem hodí Tomášovo: ,Kým neuvidím, neuverím‘,“ dodal na záver.

Zdroje: Denník N, Deník N, Aktualne, Lidovky

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech