Nález z Česka môže prepísať učebnice dejepisu. Dokazuje, že moderný človek sa mohol krížiť s neandertálcom

  • Vedci zistili, že lebka nájdená v Českej republike je skutočne výnimočná
  • Ľudstvo vďaka prelomovému objavu zistilo viac o svojom pôvode
neandertálec
Unsplash/Crawford Jolly
  • Vedci zistili, že lebka nájdená v Českej republike je skutočne výnimočná
  • Ľudstvo vďaka prelomovému objavu zistilo viac o svojom pôvode

Prelomový objav u našich českých susedov môže prepísať učebnice dejepisu. Na ich území sa totiž našla lebka ženy, ktorá má približne 45-tisíc rokov, píše o tom zoommagazin.iprima.cz.

V čom je vlastne nález tak výnimočný? Moderní ľudia sa v Európe objavili najmenej pred 45-tisíc rokmi, neandertálci zmizli asi pred 40-tisíc rokmi. Nový objav súvisí práve s 5-tisíc rokmi, kde sa oba druhy človeka prelínali.

Vedci už dávno predpokladali, že dochádzalo ku kríženiu neandertálcov s moderným človekom. Nález lebky ženy u našich susedov to však dokazuje. Je potrebné pripomenúť, že neandertálec nie je priamym predchodcom dnešného človeka. Ide o samostatnú vývojovú vetvu, hoci s neandertálcami máme spoločného predka.

Štúdiu pôvodne zverejnil web nature.com. 12 vedcov analyzovalo genóm lebky a dospeli k prekvapivému objavu. Jej genóm totiž obsahuje 3 % neandertálskych predkov. „Avšak dĺžky neandertálskych segmentov sú dlhšie než tie, ktoré boli pozorované v aktuálne najstaršom modernom ľudskom genóme asi 45-tisíc rokov starého Ust‘-Ishimova jedinca zo Sibíru, čo naznačuje, že tento jedinec zo Zlatého koňa je jedným z prvých euroázijských obyvateľov po expanzii z Afriky,“ píšu vedci.

Mohli plodiť potomkov

Vedcov fascinuje už len to, že sa genóm zachoval tak dlho. Dĺžka genómu navyše dokazuje, že muselo dochádzať k úspešnému sexuálnemu styku s ďalším vývojovým článkom človeka.

Hoci lebku objavili už pred viac ako 70 rokmi, informácie sú nové a zaujíma sa o ne celý svet. Podľa výsledkov výskumu mala žena tmavú pleť aj oči, čo by mohlo naznačovať pôvod nášho druhu v Afrike. DNA však ukazuje, že najbližších príbuzných mala žena na východe Sibíru. Odtiaľ putovali cez existujúci pevninský most do Severnej Ameriky.

Lebka z Českej republiky je tak nielen najstarším analyzovaným DNA nášho druhu, ale dokazuje tiež, že moderní ľudia a neandertálci mohli počať potomka.

Zdroje: zoommagazin.iprima.cz, nature.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK