Namiesto tvrdej kontroly home office a četovacie aplikácie. Ako to vyzerá v modernej kancelárii?

  • Digitálna kultúra dobýja Slovensko – čoraz viac pracovných prostredí sa uvoľňuje a pribúda aj home office
  • Podľa šéfa Microsoftu je digitálna kultúra kľúčom k úspechu modernej firmy
  • Už 70 % veľkých firiem prechádza na online komunikáciu namiesto mailov
officeroka
unsplash/office roka
  • Digitálna kultúra dobýja Slovensko – čoraz viac pracovných prostredí sa uvoľňuje a pribúda aj home office
  • Podľa šéfa Microsoftu je digitálna kultúra kľúčom k úspechu modernej firmy
  • Už 70 % veľkých firiem prechádza na online komunikáciu namiesto mailov

Čoraz väčšie množstvo firiem zásadne mení procesy a fungovanie. Práca sa stáva súčasťou životného štýlu a nielen povinnou osemhodinovkou. Tomu sa prispôsobuje aj pracovné prostredie i samotný prístup, ktorý spočíva v čoraz väčšej voľnosti zamestnancov. Nachádzame sa totiž v digitálnej dobe a tomu zodpovedá aj digitálna kultúra, ktorú čoraz viac spoločností adoptuje.

Práve príjemné pracovné prostredie je dôležitým kľúčom k motivácii zamestnancov a prispieva aj ku korporátnej identite. Tie najlepšie a najkreatívnejšie office priestory nájdeš v súťaži Office roka.

zdroj: Office roka – Office spoločnosti Accenture, jeden z finalistov ročníka 2018.

Maily nahrádzajú četovacie aplikácie, pribúda home office a flexibilné pracovné miesto. Firemná kultúra sa mení a takýto progres je pre každú firmu nutný, s čím súhlasí aj Rudolf Urbánek, šéf Microsoftu na Slovensku aj v Česku: ,,S technológiami je to ako s golemom – ak má pre vás pracovať, musíte vlastniť šém. A tým je silná digitálna kultúra.

Moderné fungovanie firiem je dnes skrátka nutnosťou. V dnešnom prepojenom a mobilnom svete sa nová konkurencia môže objaviť kedykoľvek a kdekoľvek – nejde iba o tradičné rivalstvo a priamych konkurentov. Dnes môže akoukoľvek firmou, aj celým odvetvím, otriasť šikovný nápad študenta gymnázia. Firemná kultúra sa tak nesmie stavať na prísnej hierarchii a úzkostlivej kontrole, ale na dôvere, spolupráci a zameraní na špičkové výsledky.

zdroj: unsplash

Digitálna kultúra

Jedným z najjednoznačnejších prejavov nástupu digitálnej kultúry je uvoľnenie pri firemnej komunikácii. Tradičné maily medzi oddeleniami už sú v moderných firmách dávno minulosťou a komunikácii kraľujú aplikácie ako Skype for Business, Slack, Microsoft Teams či dokonca sociálne siete.

Šikovné aplikácie všetko urýchľujú a majú množstvo výhod – četovacie skupiny, videohovory, možnosť sharovania dokumentov a najmä instantná odozva robia prácu svižnejšou a efektívnejšou.

V roku 2016 používalo tímové četovacie aplikácie 42 % malých, 38 % stredných a 53 % veľkých spoločností v Európe a Severnej Amerike. V roku 2018 používanie narástlo na 58 % malých, 61 % stredných a 70 % veľkých firiem.

Četovacím aplikáciám nekraľujú Slack ani Google

Nárast obľúbenosti četovacích aplikácií je očividný aj vďaka prieskumu spoločnosti Spiceworks. Na prvom mieste kraľuje Skype for Business nasledovaná Microsoft Teams, ktorá vďaka minuloročnému nárastu o 21 % predbehla aj Slack či Google Hangouts.

Na základe vyjadrení 900 firiem v prieskume pritom experti zo Spiceworks predpokladajú, že Microsoft Teams do roku 2020 takmer zdvojnásobí súčasný podiel až na 41 % a stane sa lídrom na trhu tímových četovacích aplikácií. A sú na to dobré dôvody, podľa IT odborníkov ide o najbezpečnejšiu, najľahšie ovládateľnú a cenovo najvýhodnejšiu alternatívu.

Viac ako 500-tisíc organizácií po celom svete, vrátane 91 firiem z Fortune 100, používajú Teams na spoluprácu naprieč lokalitami, časovými pásmami a jazykmi. Patria medzi ne spoločnosti ako dm-drogerie markt, Konica Minolta, National Bank of Canada, Pfizer a mnohé ďalšie.

Ak vo firme aktuálne využívate Slack či Hangouts, je možné, že v najbližších rokoch prejdete na úplne odlišnú alternatívu. Odhady odborníkov tomu nasvedčujú, četovacia aplikácia Microsoft Teams je totiž aktuálne nezastaviteľná.

zdroj: Microsoft – User interface Microsoft Teams

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech