Napätie sa stupňuje: Rusko má na Donbas posielať žoldnierov, na ukrajinských hraniciach je zase 120-tisíc vojakov

  • Napätie sa stupňuje nie len na ukrajinskej hranici, ale pravdepodobne ožíva aj konflikt na Donbase
  • Agentúra Reuters informuje, že v oblasti by sa mal zvýšiť počet ruských žoldnierov
  • Kremeľ to odmieta
Ukrajinskí vojaci
Ukrajinskí vojaci v Doneckej oblasti/TASR via AP/Ukrainian Defense Ministry Press Service
  • Napätie sa stupňuje nie len na ukrajinskej hranici, ale pravdepodobne ožíva aj konflikt na Donbase
  • Agentúra Reuters informuje, že v oblasti by sa mal zvýšiť počet ruských žoldnierov
  • Kremeľ to odmieta

Ruskí žoldnieri sa v uplynulých týždňoch rozmiestnili v separatistami kontrolovanom regióne Donbas na východe Ukrajiny. Napísala to vo štvrtok agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na štyri nemenované zdroje, ktoré chceli zostať v anonymite pre obavy o svoju bezpečnosť.

Títo štyria muži agentúre potvrdili, že dostali „ponuky od verbovačov žoldnierov“ ísť do Donbasu. Verbovači im vraj nepovedali, „koho zastupujú“. Dvaja muži uviedli, že ponuku prijali. Tretia osoba povedala, že ponuku odmietla.

Kremeľ obvinenia odmieta

„Zhromažďujú všetkých s bojovými skúsenosťami,“ povedal agentúre muž, ktorý ponuku ísť do Donbasu prijal. Tento muž podľa vlastných slov už predtým bojoval na Ukrajine a v Sýrii po boku ruských žoldnierov, ktorých operácie „boli úzko spojené so strategickými záujmami Ruska“.

Pre akú súkromnú armádu pracoval, však odmietol špecifikovať. Uviedol však, že sa plánuje spojiť s ostatnými žoldniermi a so separatistami, ktorí ovládajú Luhanskú oblasť na východe Ukrajiny.

„Kremeľ tvrdí, že nemá nič spoločné so súkromnými ruskými vojenskými dodávateľmi, ktorých agentov opisuje ako dobrovoľníkov bez akéhokoľvek prepojenia so štátom,“ píše Reuters.

Agentúra požiadala o stanovisko Moskvu. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že o tom „počuje prvýkrát“ a nevie, „do akej miery sú tieto tvrdenia spoľahlivé“.

Peskov dodal, že na východe Ukrajiny „nie sú a nikdy neboli“ žiadne ruské sily ani vojenskí poradcovia a že Moskva neuvažuje o ich vyslaní. Kyjev to však spochybňuje a tvrdí, že v Donbase sú prítomné sily ruskej armády, informuje Reuters prostredníctvom TASR.

Napätie je aj na hraniciach

Informácia tiež prichádza v čase, keď satelity už od novembra ukazujú presun ruskej techniky k ukrajinským hraniciam. Na snímkach je vidno zoskupenie tankov, delostreleckej techniky a vojakov, ktorých by pri hraniciach malo byť vyše 120-tisíc.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vo štvrtok vyzval ruského prezidenta, aby využil obdobie sviatkov a stiahol ruských vojakov z ukrajinských hraníc.

„Rusko má možnosť zabezpečiť všetkým pokojné Vianoce tým, že zníži napätie a stiahne svoje jednotky,“ povedal v rozhovore pre agentúru DPA, informovalo TASR.

Zdroje: TASR, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie