Napätie vďaka Putinovi prudko rastie: Pobaltská krajina obnovuje povinnú vojenskú službu

  • V ruských médiách sa už niekoľkokrát objavili návrhy na napadnutie Pobaltia
  • Niet divu, že krajiny sa obávajú, žiadajú pomoc a zavádzajú jednotlivé kroky
british army 3
Flickr/NATO
  • V ruských médiách sa už niekoľkokrát objavili návrhy na napadnutie Pobaltia
  • Niet divu, že krajiny sa obávajú, žiadajú pomoc a zavádzajú jednotlivé kroky

Výpredaj! Tri za cenu jedného,“ vtipkovali o napadnutí Pobaltia, ktorého súčasťou sú tri krajiny: Litva, Lotyšsko, Estónsko, v ruskej televízii ešte pred začiatkom invázie.

Okrem toho v tejto relácii zazneli aj také veci, že z ukrajinského Ľvova neostane ani lúka a USA tak zničia, že už tam nebudú žiadne voľby, lebo neostane stáť žiadna volebná miestnosť. „Vyhráme a keď ustúpite, zničíme vás,“ hovorí v závere jeden z diskutujúcich.

Pre nás to je asi šokujúce, ale takto skutočne vyzerajú niektoré sledované relácie v ruských televíziách. Konkrétne o tejto a ešte jednej, kde jeden z vedúcich Russia Today hovoril o spálení ukrajinskej ústavy spolu s Ukrajincami, sme písali v článku iba pár dní pred inváziou, nájdeš v ňom aj link, kde si môžeš reláciu pozrieť.

šéf vysielania Russia Today
zdroj: Screenshot z Ťažký týždeň s Jakubom Gulíkom/Russia Today

Odvtedy v ruských televíziách, no i z vyjadrení ruských politikov, padlo mnoho podobných, šokujúcich teórií, ktoré hovorili napríklad o zničení susedov.

Opäť môžeme spomenúť Pobaltie, ktorého plán a možnosť napadnutia si Rusi doslova kreslili počas relácie. V súvislosti s tým sme spomínali aj ruského poslanca, ktorý chce jednoducho „zrušiť Litvu“.

Pobaltie musí byť pripravené

Všetky tri krajiny Pobaltia sú jasnými podporovateľmi Ukrajiny, lebo aj zo svojich historických skúseností veľmi dobre poznajú, čo je to mať Rusko za suseda, keďže sa pravidelne obzerá po okolitých krajinách. Bezpečne sa pochopiteľne necítia ani dnes – vyjadrenia, aké sme si spomenuli vyššie a kreslenie plánov útoku tomu rozhodne moc nepridávajú.

Už pred inváziou žiadali všetky tri štáty viac vojakov NATO na svojom území. Podľa niektorých je ich členstvo v tejto aliancii možno jediným dôvodom, prečo sa v Rusku o ich napadnutí iba hovorí, no zatiaľ sa tak nestalo.

Nedávne stretnutie predstaviteľov členských krajín NATO v Madride prinieslo pre Pobaltie dobré správy, NATO okrem výrazného zvýšenia počtu vojakov rýchleho nasadenia zo 40 000 na 300 000, zvýši počet svojich vojakov aj v Pobaltí a Poľsku.

NATO2
zdroj: SITA/AP, Mindaugas Kulbis

Pripomíname, že v Lotyšsku momentálne pôsobia aj naši vojaci. Celkovo sú v regióne tisíce vojakov členských krajín NATO (z toho v Lotyšsku 1 500 aj spolu s našimi), ktorí sa tu menia pravidelne po polroku pôsobenia.

Každý mladý Lotyš odteraz absolvuje vojenskú službu

No ľudia z Pobaltia sa nechcú spoliehať len na pomoc členov NATO, ale aj sami zavádzajú väčšie opatrenia. Najnovšie oznámilo výraznú zmenu Lotyšsko, ktoré sa vracia k zavedení povinnej vojenskej služby a taktiež posúva svoju vojenskú základňu bližšie k hraniciam s Ruskom – do mesta Jékabpils.

Tunajší minister obrany Artis Pabriks argumentoval toto rozhodnutie tým, že „súčasný vojenský systém dosiahol svoj limit“ a že „zatiaľ nemáme dôvod myslieť si, že Rusko zmení svoje správanie“. Informuje dnes tlačová agentúra TASR.

Zdroje: TASR, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá