Nápoje bez cukru by sa mali piť len v jednom konkrétnom prípade

  • Sugar free nápoje by si mal človek kupovať len počas prechodného obdobia, keď sa snaží odnaučiť od častého pitia nápojov s cukrom
  • Spôsobujú totiž podobné problémy ako tie s cukrom
pexels-photo-1154756
pixabay.com
  • Sugar free nápoje by si mal človek kupovať len počas prechodného obdobia, keď sa snaží odnaučiť od častého pitia nápojov s cukrom
  • Spôsobujú totiž podobné problémy ako tie s cukrom

Odborníci nedávno varovali, že nápoje bez cukru sú spojené s priberaním, demenciou, cukrovkou typu 2 a mŕtvicami. American Heart Association vydala v pondelok vedecké stanovisko k spomínaným nápojom.

Pitie takzvaných diétnych nápojov je pre teba rovnako škodlivé ako pitie nápojov s pridaným cukrom, potvrdila to nová vedecká správa. Týmto výskumom sa vedci zaoberali aj kvôli tomu, že obezita, cukrovka a srdcové ochorenia patria stále medzi časté zdravotné problémy. Podľa vedcov je veľmi dôležité, aby sme obmedzili pitie týchto nápojov, ktoré sa tvária, že sú diétne. Pripomenuli, že sugar free nápoje by mal človek piť len počas prechodného obdobia, keď sa snaží odnaučiť od častého pitia nápojov s cukrom a prejsť len na čistú vodu. V tomto prípade môžu byť prospešné. Nie je však vhodné brať ich ako zdravú alternatívu niečoho sladkého.

Zistenia však priniesli aj niečo pozitívne. Výskumníci zistili, že počet študentov zo stredných škôl v USA, ktorí pijú sladené nápoje denne výrazne klesol. A to z 33,8 % v roku 2007 na 20,4 % v roku 2015.

Čísla sa zlepšili aj u dospelých. Tí od roku 2006, v porovnaní s rokom 2014, vypijú takmer o polovicu menej nápojov bez cukru za deň.

American Heart Association v roku 2016 vydala odporúčanie, aby deti nekonzumovali viac ako šesť čajových lyžičiek cukru denne. „Chceme, aby bolo jasné, že je dôležité, aby tento trend aj naďalej smeroval nadol,“ povedala doktorka Alice Lichtensteinová a dodala, „počúvame veľa o možných nepriaznivých účinkoch nízkokalorických sladidiel, ale mnohé z nich sú len špekulácie. Musíme sa zaoberať dostupnými dôkazmi. Najlepšou radou, ktorú môžeme v tejto chvíli poskytnúť, je znížiť príjem a vyhnúť sa ich nadmernej spotrebe.“

Podľa doktora Franka Hu, predsedu oddelenia výživy na Harvardovej univerzite, pravdou ostáva, že nápoje bez cukru sú v poriadku pri snahe o zníženie hmotnosti, keď chce človek naučený piť sladké nápoje obmedziť príjem cukru. Avšak sám hovorí, že poznáme mnoho zdravších alternatív. V nápojoch bez cukru nie je nič, čo by podporovalo naše zdravie, myslí si Christopher Gardner, riaditeľ odboru výživy na Stanfordovej univerzite.

Zdroj: www.dailymail.co.uk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie