Nárast až o 234 %: Ceny bývania v EÚ sa za 10 rokov drasticky zvýšili. Takto dopadlo Slovensko
- Vlastné bývanie sa zvýšilo o 53 %, zatiaľ čo prenájom o 26,7 %
- Nárast cien na Slovensku je tesne pod priemerom EÚ

- Vlastné bývanie sa zvýšilo o 53 %, zatiaľ čo prenájom o 26,7 %
- Nárast cien na Slovensku je tesne pod priemerom EÚ
Hoci najmä staršie generácie považujú vlastnenie bytu za úplnú samozrejmosť, bez ktorej si svoj život a bežné fungovanie nevedia vôbec predstaviť, predovšetkým pre dnešných mladých ľudí sa stáva skôr zbožným želaním, pretože ceny nehnuteľností v posledných rokoch rastú neuveriteľným tempom.
Netýka sa to iba Slovenska, ale ide o celoeurópsky (globálny) trend, o čom svedčia aj najnovšie dáta Štatistického úradu Európskej únie (Eurostatu), podľa ktorých medzi rokom 2010 a štvrtým štvrťrokom 2024 sa ceny nehnuteľností v EÚ zvýšili o 55,4 % a nájomné o 26,7 %, teda nárast je približne polovičný.
Najväčší nárast u našich susedov
Euronews upozorňuje na to, že za závratnými cenovými hladinami nehnuteľností vo väčšine európskych krajín stoja vyššie náklady na výstavbu a úrokové sadzby hypoték, obmedzená ponuka a nárast nákupov domov ako investícií. Takzvaným „premiantom“ je Maďarsko, ktoré zaznamenalo najväčší skok v cenách, pričom nehnuteľnosti stáli trikrát viac ako v roku 2015. V súčasnosti sa cena bytu v hlavnom meste Budapešti pohybuje v priemere od 250-tisíc do 1,5 milióna eur.
Za Maďarskom nasleduje Island, kde sú ceny približne 2,5-krát vyššie ako v roku 2015. V regióne hlavného mesta, v Reykjavíku a šiestich obciach okolo neho, sú nehnuteľnosti najdrahšie s priemernou kúpnou cenou okolo 558-tisíc eur.
Pokiaľ ide o národné údaje, pri porovnaní štvrtého štvrťroka 2024 s rokom 2010 sa ceny nehnuteľností zvýšili viac ako nájomné v 21 krajinách EÚ, pre ktoré sú k dispozícii údaje. Za rovnaké obdobie sa ceny nehnuteľností viac ako strojnásobili v už spomínanom Maďarsku (+234 %) a Estónsku (+228 %) a viac ako zdvojnásobili v Litve (+187 %), Lotyšsku (+153 %), Česku (+142 %), Portugalsku (+120 %), Bulharsku (+115 %), Rakúsku (+112 %) a Luxembursku (+105 %).
Naopak, na konci zoznamu je Fínsko, kde ceny nehnuteľností nie sú podstatne vyššie ako pred takmer desiatimi rokmi. Existujú však veľké rozdiely medzi cenami bývania vo vidieckych oblastiach a v Helsinkách.
Zdraželo aj nájomné, hoci nie v takej miere
Aj prenájmy domu alebo bytu sa naprieč starým kontinentom stali oveľa drahšími, hoci je nutné dodať, že rast bol výrazne pomalší. Podľa najnovších dostupných údajov Eurostatu sa nájomné v EÚ medzi rokmi 2010 a 4. štvrťrokom 2024 zvýšilo o 26,7 %.
Existujú však krajiny, kde ceny nájomného rástli oveľa viac, ako je tento priemer. Najväčší skok v cenách nájomného zaznamenalo Estónsko, kde sa prenájmy viac ako strojnásobili (+212 %) v porovnaní s úrovňou z roku 2010, v Litve sa nájomné predražilo o 175 % a na Islande ceny vzrástli o 120 %. V Maďarsku sú ceny nájomného viac ako dvojnásobné (+114 %) oproti roku 2010. Na druhej strane Grécko sa nachádza na opačnom konci tohto rebríčka, keďže ceny nájomného v tejto južanskej krajine v rovnakom období poklesli o 13 %.
Čo sa týka nečlenských štátov EÚ, v Turecku sú ceny nájomného takmer 8,8-krát vyššie ako pred desiatimi rokmi podľa najnovších údajov OECD, čo je neuveriteľné číslo.
A do tretice – náklady na bývanie vrátane platieb za energie sa v mnohých členských štátoch EÚ tiež výrazne zvýšili, ako píše Euronews. Medzi rokmi 2015 a marcom 2025 zaznamenali ľudia v Estónsku najväčší nárast nákladov na bývanie v celom bloku. Platili o niečo viac ako dvojnásobok oproti rovnakému obdobiu spred desiatich rokov. Po Estónsku nasledovali Poľsko a Česká republika, pričom obe krajiny zaznamenali vyššie náklady na bývanie približne o 180 % oproti roku 2015.
V EÚ sa tieto ceny v priemere za rovnaké obdobie zvýšili o viac ako 40 %. V rámci 27 členských štátov bol najmenší nárast zaznamenaný v Španielsku, tesne nad 20 %. Albánsko, ktoré je na prahu vstupu do EÚ, však zaznamenalo ešte menší nárast.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Euronews, Eurostat