Nárast obezity u Slovákov je alarmujúci. Ľudia robia pri chudnutí zásadnú chybu: Stačí zmeniť jednu vec, tvrdí odborníčka

 • Jana pracovala v korporácii 5 rokov, no vždy ju to viac ťahalo k cvičeniu
 • Pred 12 rokmi založila portál Cvičte.sk, na ktorom učí ľudí zdravému životnému štýlu
 • Jana zdôrazňuje, že dôležitá nie je len strava a pohyb, ale aj dostatok spánku
supershapefth
Jana Šimkovičová je inštruktorka power jogy, motivátorka a zakladateľka portálu Cvičte.sk a značky Supershape, Startitup, FB/Supershape
 • Jana pracovala v korporácii 5 rokov, no vždy ju to viac ťahalo k cvičeniu
 • Pred 12 rokmi založila portál Cvičte.sk, na ktorom učí ľudí zdravému životnému štýlu
 • Jana zdôrazňuje, že dôležitá nie je len strava a pohyb, ale aj dostatok spánku

Zdravý životný štýl a ideálna váha nie sú o jednorazových úpravách stravovania alebo prehnaného cvičenia. Podľa odborníčky je to najmä o zmene myslenia a návykov, ktoré zlepšujú celkové zdravie. ​Podľa štatistík šesť až sedem z desiatich Slovákov trpí nadváhou alebo obezitou, len v Bratislavskom kraji je to 51 %.

Podľa zakladateľky portálu Cvičte.sk a značky Supershape Jany Šimkovičovej k dosiahnutiu zdravého životného štýlu stačia tri veci: vyvážená strava, pravidelný pohyb a dostatok oddychu. „Ak budeme chodiť neskoro spávať a budeme v neustálom strese, výsledky uvidíme len ťažko,“ hovorí Šimkovičová. 

V rozhovore pre Startitup prezradila, aké boli začiatky podnikania a čo im najviac pomohlo. „Začínajúci podnikateľ potrebuje v začiatkoch dve veci – odhodlanie a partnera na financie. Pre nás to bola ČSOB banka, v ktorej máme podnikateľský účet už 13 rokov,“ opísala Šimkovičová.

Jana a jej manžel Kamil sa rozhodli začať podnikať pred 13 rokmi, kedy založili portál Cvičte.sk. Popudom boli chýbajúce informácie o zdravom životnom štýle na jednom mieste. Ako hovoria, začínajúci podnikateľ musí mať pevne stanovené ciele a musí si veriť.

BBB_9803
zdroj: Jana Šimkovičová s manželom Kamilom založili portál Cvičte.sk a neskôr značku Supershape.
 • Aké boli začiatky podnikania a čo bola najväčšia pomoc?
 • Ako vníma konkurenciu, ktorá je v súčasnosti obrovská?
 • V čom robia ľudia pri chudnutí najväčšiu chybu?

Fitness portálov, ako aj online coachov je už teraz na Slovensku veľa. Čím sa od nich líšite?

My veľmi nesledujeme konkurenciu. Ideme si stále svojou cestou od začiatku, ako vznikol portál Cvičte.sk. Pre mňa neexistuje, že by sme išli cestou rýchleho chudnutia alebo aby sme písali veci len preto, aby boli čítané. Prišli sme tak síce o veľa peňazí a možno sme už mohli byť niekde inde.

Vždy som chcela, aby sme ľuďom ukázali reálnu cestu, ktorá síce vie byť ťažká, ale je trvalá. A toho sa držíme aj dnes a myslím si, že aj preto sa nám darí – lebo ukazujeme ľuďom reálny obraz. Nič im nesľubujeme, pretože môžete dostať plány a vedenie, ale pokiaľ nezaberiete vy sami, tak nebudete mať úspech. 

Dnes na sociálnych sieťach vidno veľké množstvo reklám na špecialistov, ktorí ponúkajú jednoduché riešenia – ako rozoznať podvodníkov a nesplniteľné sľuby?

Všetky skratky k chudnutiu síce fungujú, ale len dočasne a dokážu poriadne rozhodiť metabolizmus. Ak ich človek opakuje niekoľkokrát v živote, je dosť možné, že už nikdy nedostane veci tak pod kontrolu a s takým výsledkom, ako by chcel.

Jojo efekt nastane vždy, pretože rôzne prášky a kávy na chudnutie sú niečo, čo nie je pre telo prirodzené. My sa snažíme ľuďom ukázať, že sa majú normálne hýbať a normálne jesť. K tomu viac spať, menej sa stresovať a majú úplne v pohode život.

Nie je to totiž len o strave či pohybe, je tu viacero faktorov, ktoré vplývajú na to, ako žijeme, akí sme zdraví a vitálni. Snažíme sa ľuďom vštepovať to, aby sa o svoje telo starali teraz, pretože nikdy nevieme, čo nás bude trápiť o niekoľko rokov.

Začať podnikať sa dá aj bez poplatkov

Ideálny čas začať podnikať je práve teraz. Na začínajúcich podnikateľov čaká viacero úľav či benefitov, medzi nimi aj tie z bankového sektora.

ČSOB napríklad k podnikateľskému účtu ponúka aj založenie novej živnosti či s.r.o. za 1 €, pričom sa postarajú aj o celý proces založenia. Začínajúci podnikateľ sa tak môže naplno sústrediť na prácu, nie na byrokraciu.

Podnikateľské konto je prvý rok bez poplatku za vedenie. ČSOB navyše na 6 mesiacov zadarmo poskytuje aj platobnú bránu – pri inej platobnej bráne by sa podnikateľ musel vzdať provízie voči podnikateľovi. Na 3 mesiace zadarmo je aj prenosný POS terminál, kde si ČSOB neúčtuje ani poplatky, ani provízie z transakcií. Ako jednoducho začať podnikať →

BBB_9733
zdroj: Startitup - Jana sa rozhodla založiť si portál o zdravom životnom štýle, pretože jej chýbali informácie pokope.

kol
zdroj: Supershape - Janka Šimkovičová učí ľudí zdravo jesť a hýbať sa.

Mnohí sa boja jesť všetko, niektoré potraviny sú doslova démonizované. Ako je to vo vašich jedálničkoch?

Máme niekoľko variantov jedálničkov a klienti si z nich vedia vybrať na základe niekoľkých parametrov – od toho, koľko majú rokov, cez to, koľko sa hýbu či ako žijú. 

Naša komunita sú väčšinou ženy a tie sú stále v akejsi diétnej kultúre, že sa boja jesť a sú prekvapené, že v našich jedálničkoch vidia, že si môžu dať zmrzlinu aj segedín.

My sa ich však snažíme učiť slobode, neriešme, čo je zdravá či nezdravá potravina. Môžeme jesť všetko, len sa potrebujeme naučiť, koľko toho potrebujeme. 

V ponuke máte rôzny sortiment od kuchárskych kníh cez cvičebné plány. Z čoho všetkého máte príjmy? 

My máme viacero druhov príjmov – máme príjmy z predplatiteľov, klientov, ktorí u nás majú reklamu, ale máme aj vlastné vydavateľstvo. Ďalej robíme fit pobyty aj cvičiace eventy. Takže tie príjmy sa nám zlievajú z viacerých zdrojov. 

Najviac ich máme u predplatiteľov a na to sa snažíme aj sústrediť, aby sme sa o nich postarali čo najlepšie a aby sa ich počet zvyšoval. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Jana Šimkovičová (@janasimkovic)

Ľudí učí zdravo žiť už 12 rokov

Jana Šimkovičová je inštruktorka power jogy, motivátorka, zakladateľka portálu Cvičte.sk a značky Supershape. Okrem cvičenia a motivovania ľudí k zdravému životnému štýlu vydáva aj knižné bestsellery. 

Portál založila pred 12 rokmi, keď hľadala ďalšie informácie o power joge a nič nenašla na jednom mieste. „Fungovali iba kulturistické stránky, čo je jeden extrém, alebo články v ženských časopisoch zväčša o diétach, čo bol druhý extrém. Tak som založila portál Cvičte.sk s cieľom motivovať ľudí k pohybu a zdravému životnému štýlu,“ spomína na začiatky Šimkovičová.

BBB_9669
zdroj: Startitup - Podľa zakladateľky portálu Jany Šimkovičovej všetky skratky k chudnutiu síce fungujú, ale len dočasne a dokážu poriadne rozhodiť metabolizmus.

kol1
zdroj: Supershape - Dôležitým faktorom pri chudnutí sú aj redukcia stresu a dostatok spánku.

Začať podnikať nie je jednoduché. Čo vám najviac pomohlo pri štarte? Bolo niečo, čo vás prekvapilo v začiatkoch podnikania?

V prvom rade sme si založili podnikateľský účet v ČSOB, z ktorého sme mohli platiť veci a na ktorý nám budú prichádzať tržby. To bola hneď prvá vec, ktorú sme riešili. 

Z neho sme využili aj rôzne výhody, vzali sme si kontokorentný úver, ktorý využívame dodnes. A samozrejme, aj ďalšie produkty. V podstate všetko, čo sa v rámci nášho podnikania týka financií, riešime s ČSOB bankou. Aj preto sme tam už 13 rokov.

Financovanie podnikania, najmä v začiatkoch, nie je jednoduché. Ako ste to vyriešili vy?

My sme vždy budovali náš biznis z vlastných zdrojov, nemáme žiadneho investora. Keď sme napríklad založili vydavateľstvo, tak sme potrebovali zafinancovať tlač 2- až 3-tisíc kníh.

Vtedy nám veľmi pomohla ČSOB banka, v ktorej sme už mali založený podnikateľský účet. Navýšili sme kontokorentný úver a potom sme to financovali z toho. To bola pre nás veľká pomoc. 

Potrebovali sme aj prefinancovať autá, tiež sme to riešili cez ČSOB lízing, rovnako ako ich poistenie. 

Podnikateľ musí pred začatím podnikania obehať aj množstvo úradov a riešiť veľa papierovačiek, čo stojí množstvo energie. Čo to všetko obnáša?

Čo sa týka administratívnych vecí, tak sme založili eseročku a máme stály tím účtovníkov a právnikov, s ktorými vieme riešiť veci.

V rámci financií nám veľmi pomohlo, že sme sa kedykoľvek mohli obrátiť na ČSOB banku, ktorá sa pre nás stala stabilným partnerom. 

BBB_9693
zdroj: Startitup - „Začínajúci podnikateľ si musí veriť, musí mať jasne definované ciele a to, čo je dôležité," hovorí inštruktorka jogy Jana Šimkovičová.

kol2
zdroj: Supershape - Žiadna potravina nie je zakázaná. Podľa odborníčky môžme jesť všetko, dôležité je poznať, koľko potrebujeme.

Myslíte si, že teraz je vhodná doba na začatie podnikania?

Ja si myslím, že vhodná doba nie je nikdy. Ja stále hovorím, že ľudia na začiatku podnikania nevedia, do čoho idú, pretože ak by vedeli, tak by do toho nešli. 

Ale na podnikanie musí byť človek vhodný typ a to nie je každý. Začínajúci podnikateľ si musí veriť, musí mať jasne definované ciele a to, čo je dôležité. 

Dnes vie začať podnikať v podstate každý, mladí ľudia si to už vedia vyskúšať na sociálnych sieťach, na ktorých sú výsledky vidno prakticky okamžite. Podnikanie je niečo veľmi podobné, ako byť úspešný na sociálnej sieti. 

Začínaš podnikať? Väčšina tvojich platieb bude cez kartu

Čoraz viac podnikateľov si uvedomuje, že musia byť otvorení moderným spôsobom platby. Vidno to aj na profesiách, ktoré sa roky zaujímali len o hotovosť – trhovníci, remeselníci či taxikári už dnes majú napríklad mobilné POS terminály, ktoré umožňujú platbu kartou.

Platobná brána či terminál sú dnes už prakticky povinnosťou moderného podnikateľa, aj tie sa však dajú získať jednoducho. ČSOB napríklad začínajúcim podnikateľom ponúka platobnú bránu na 6 mesiacov či POS terminál na 3 mesiace – bez poplatkov za prenájom, technické zabezpečenie či provízií.

Mobilný POS terminál napríklad využíva aj remeselník Jakub Liška, ktorý vďaka nemu dokáže vybaviť viac zákazníkov, ktorí majú záujem o jeho tradičnú modranskú keramiku. Ako dnes fungujú moderní umelci a remeselníci →

Okrem iného ste aj inštruktorka jogy. Čomu ste sa venovali predtým, ako ste začali podnikať?

Predtým som sa venovala marketingu a obchodu – 5 rokov som pracovala vo firme, ktorá mala zo začiatku 20 zamestnancov. Keď som z nej odchádzala, mala ich 200 a boli sme po celej strednej a východnej Európe. Išla som na materskú a už som sa k tomuto zamestnaniu nevrátila. 

Založili ste portál Cvičte.sk a značku Supershape. Čo vás k tomu viedlo?

Vždy ma veľmi bavilo cvičenie a v podstate som sa mu aj stále venovala ešte popri mojej práci vo firme. Vtedy, asi pred 13 rokmi, to aj inak fungovalo – cvičilo sa vo veľkých halách, kde bolo veľa ľudí naraz a malo to neskutočnú energiu. 

Rozhodla som sa spraviť si kurzy aerobiku a potom aj jogy, pri ktorej som ostala. Ale chýbali mi informácie o celkovom zdravom životnom štýle, ktoré by boli niekde na jednom mieste.

Neboli ani žiadne špeciálne portály, blogeri či influenceri, sociálne siete sa len rozbiehali. Čiže to bolo veľmi odlišné od toho, čo poznáme dnes. Vtedy skrsla mšlienka, že by som mohla založiť portál, ktorý bude zameraný na zdravú výživu. Manžel mi zaregistroval doménu, ktorá vtedy stála asi 14 eur. 

Keby ste mali dať nejakú radu začínajúcim podnikateľom, aká by to bola?

Verte si a vydržte to. Človek je na začiatku nabudený niečo nové tvoriť a budovať, ale keď sa výsledky nedostavia hneď, bude frustrovaný a unavený. Ale treba si veriť a nevzdávať sa.

Ja som tomu naozaj verila a chcela som to niekam dotiahnuť. A dôležité je aj vedieť oddychovať. To je podobné aj pri zdravom životnom štýle.

Ak chodíme neskoro spávať a permanentne sa stresujeme, sme unavení, tak tie výsledky jednoducho neprídu. Čiže veľmi dôležitá v tomto všetkom je aj psychohygiena. 

BBB_9778
zdroj: Startitup - Podľa Jany Šimkovičovej bude človek na začiatku podnikania nabudený niečo nové tvoriť a budovať, ale keď sa výsledky nedostavia hneď, bude frustrovaný a unavený.
Podľa banky sú pre podnikateľov kľúčové najmä praktické benefity

Viaceré banky či firmy ponúkajú pre začínajúcich podnikateľov mnoho benefitov, ktoré dokážu ušetriť čas i peniaze. Podľa ČSOB sú v začiatkoch nových firiem najdôležitejšie predovšetkým praktické benefity, ktoré je reálne možné využiť. Okrem najlacnejšieho založenia novej s.r.o. či živnosti za 1 € tak ponúkajú aj:

 • podnikateľské konto na 12 mesiacov bez poplatku za vedenie,
 • digitálne služby: platobná brána či mobilný POS terminál 6 mesiacov bez poplatkov a provízií,
 • ekonomický systém Pohoda na 12 mesiacov bez poplatku za vedenie,
 • zľavy 10 % až 15 % na rôzne poistenia od PZP až po podnikateľské poistenie BiznisPlus,
 • zľavy na tvorbu vlastného webu či zvýhodnený leasing.

Celý prehľad výhod pre začínajúcich podnikateľov v ČSOB →

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá