Náročný test: Len hŕstka Slovákov zvládne tento vedecký kvíz na 100 %. Dokáž, že patríš medzi výnimky

  • Od čias praveku až po modernú éru
  • Ľudia na celom svete sa vždy snažili zlepšiť svoj život prostredníctvom vynálezov a inovácií
vedci
wikimedia/Circle of Thomas Sully (American, 1783-1872), Mathew Benjamin Brady
  • Od čias praveku až po modernú éru
  • Ľudia na celom svete sa vždy snažili zlepšiť svoj život prostredníctvom vynálezov a inovácií

V histórii ľudstva sa objavilo množstvo významných osobností, ktoré neodolateľnou túžbou po poznaní a zlepšení prostredia okolo seba, prispeli k vytvoreniu zariadení a technológií, ktoré dnes považujeme za samozrejmosť.

Títo vynálezcovia zmenili našu spoločnosť, naše návyky a naše názory na svet. V tomto kvíze sa pozrieme na niektorých z najznámejších vynálezcov v dejinách ľudstva a ich príspevky, ktoré nás stále ovplyvňujú. Poznáš ich všetkých? 

Kto umožnil prenos živého obrazu?

wikimedia/Orrin Dunlap, Jr.
Správne! Nesprávne!

John Logie Baird bol škótsky inžinier, inovátor a vynálezca čiernobielej televízie. V roku 1926 uskutočnil v Londýne prvé televízne predstavenie. Išlo o poltónový obraz rozložený pomocou Nipkowho kotúča na 30 riadkov s výmenou 5 obrazov za sekundu.

Kto vynašiel suchý zips?

wikimedia/Ryj
Správne! Nesprávne!

Georges de Mestral bol inžinier a vynálezca suchého zipsu. Impulzom na vynález suchého zipsu boli hlavičky rastlín, ktoré sa mu zachytávali na kabát a tiež na srsť jeho psa. Po dôkladnom rozbore odstránených rastlín pod mikroskopom sa rozhodol pokúsiť sa vyrobiť podobné háčiky synteticky.

Prvé motorové lietadlo patrí?

wikimedia/NASA on The Commons
Správne! Nesprávne!

Bratia Wrightovci – Orville Wright a Wilbur Wright sú všeobecne uznávaní ako projektanti a stavitelia prvého motorového lietadla a prvého riadeného letu so strojom ťažším ako vzduch, ale aj iných priekopníckych vynálezov v letectve. Na niektoré z ich objavov si však nárokujú aj iní.

Kto prispel k rozvoju fotografie?

wikimedia/Published by B. C. Forbes Publishing Company, New York, 1917

Potrebný počet správnych odpovedí: 3

Správne! Nesprávne!

Joseph Nicéphore Niépce bol francúzsky vynálezca, ktorý vytvoril v roku 1826 najstaršiu, dodnes zachovanú, fotografiuGeorge Eastman bol americký podnikateľ a vynálezca, zakladateľ spoločností Kodak a Eastman Chemical. V roku 1884 si patentoval fotografické médium, ktoré nahradilo krehké sklené tabule emulziou potiahnutou na zvitku papiera. Tento vynález pomohol rozvoju fotografie.Louis-Jacques-Mandé Daguerre bol francúzsky maliar, vedec, priekopník fotografovania, ktorý v tridsiatych rokoch 19. storočia vyvinul prvú praktickú metódu fotografovania - daguerrotypiu.

Kto zostavil prvú elektrickú lokomotívu?

wikimedia
Správne! Nesprávne!

Ernst Werner von Siemens sa nenechal zaškatuľkovať a neobmedzil svoje aktivity len na telegraf. Už v roku 1866 vyvinul elektrický generátor, ktorý sa časom stal základom niekoľkých ďalších revolučných riešení – prvej elektrickej lokomotívy, električky a trolejbusu. Vďaka spoločnosti Siemens boli ulice v Berlíne osvetlené elektrickými lampami a v mnohých nemeckých mestách sa objavili elektrické výťahy.

Kto zostrojil prvý parník?

wikimedia/Circle of Thomas Sully (American, 1783-1872)
Správne! Nesprávne!

Robert Fulton bol Američan známy predovšetkým ako vynálezca parníka. Toto označenie nie je úplne presné, pretože parníky existovali už skôr, Fulton bol však prvý, kto z parníka urobil vec praktickú a neskôr aj komerčnú.

Kto vynašiel v roku 1866 dynamit?

wikimedia/ Oberharzer Bergwerksmuseum
Správne! Nesprávne!

Švédsky priemyselník Alfred Nobel si dal patentovať v USA svoj vynález - výbušninu dynamit. Patentovú listinu získal pred 150 rokmi 25. novembra 1867. Alfred Nobel prežil plodný život vedca, vynálezcu a podnikateľa. Vynikal aj ako obchodník a podnikateľ s obrovským citom pre finančné transakcie. Dosiahol nevídané zisky a zaradil sa medzi najúspešnejších a najbohatších ľudí planéty.

Ktorý vynálezca v roku 1879 patentoval žiarovku?

wikimedia/Ch Maheswara Raju
Správne! Nesprávne!

Thomas Alva Edison bol americký vynálezca, celosvetovo jeden z najproduktívnejších a najvýznamnejších. Pod jeho menom je vedených viac než 1 692 patentov, ďalšie tisíce zaregistrovali jeho firmy. Medzi jeho najznámejšie vynálezy patrí fonograf a žiarovka, ktorú však len zdokonalil.

Kto sa zaslúžil o vynález elektrického telegrafu?

wikimedia/Mathew Benjamin Brady
Správne! Nesprávne!

Samuel Finley Breese Morse bol americký vynálezca morzeovky a maliar portrétov a historických scén. V mladosti sa venoval umeniu a stal sa študentom známeho amerického maliara Washingtona Allstona. Počas štúdia na Yale University sa zúčastnil prednášok o elektrine od Benjamina Sillimana a Jeremiaha Daya.

Ktorý vedec vynašiel kontaktné šošovky?

wikimedia
Správne! Nesprávne!

Otto Wichterle, český chemik, vynálezca mäkkých kontaktných šošoviek, zakladateľ Ústavu makromolekulárnej chémie ČSAV v Prahe a dlhoročný profesor Vysokej školy chemickotechnologickej, sa narodil 27. októbra 1913 v Prostějove.

Náročný test: Len hŕstka Slovákov zvládne tento vedecký test na 100 %. Dokáž, že patríš medzi elitu
Je sa v čom zlepšovať.

Je vidieť, že vedecké objavy nie sú tvojou najsilnejšou stránkou. Nevešaj však hlavu, na našom webe nájdeš množstvo kvízov, ktoré preveria a zlepšia tvoje vedomosti, a to nielen v tejto oblasti.
Obstojné výsledky.

Aj keď to nebolo perfektné, nevadí. Nevešaj hlavu, na našom webe nájdeš množstvo kvízov, ktoré preveria a zlepšia tvoje vedomosti, a to nielen v tejto oblasti.
Excelentné skóre!

Wau! Takéto výsledky dokáže dosiahnuť len hŕstka Slovákov. Ak chceš ďalšiu výzvu, na našom webe nájdeš množstvo kvízov, ktoré preveria a zlepšia tvoje vedomosti, a to nielen v tejto oblasti.

Zdroje: Britannica, Massachusetts Institute of Technology, History, AI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá