Národná cena za dizajn potvrdila, že slovenskí dizajnéri dosahujú svetovú úroveň

  • Galavečer Národnej ceny za dizajn s podkategóriou „produktový" je najsledovanejším momentom celého výberového procesu. Konal sa dnes večer v Design Factory v Bratislave
  • Slovenská dizajnérska tvorba ide dobrým smerom. Jej dôkazom sú študentskí laureáti, ale aj zvučné mená slovenskej módnej scény či produktových ateliérov
  • Ocenené, ale aj nominované diela si do 1. decembra budeš môcť pozrieť v Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží
NCD final
archív: NCD/Mirka Brindová
  • Galavečer Národnej ceny za dizajn s podkategóriou „produktový" je najsledovanejším momentom celého výberového procesu. Konal sa dnes večer v Design Factory v Bratislave
  • Slovenská dizajnérska tvorba ide dobrým smerom. Jej dôkazom sú študentskí laureáti, ale aj zvučné mená slovenskej módnej scény či produktových ateliérov
  • Ocenené, ale aj nominované diela si do 1. decembra budeš môcť pozrieť v Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží

Dizajn má s výtvarným umením, filmom či hudbou spoločné to, že na vytvorenie výsledného diela je potrebná spolupráca viacerých odborností. Diela majú tvorivú aj technologickú stránku, ale vznikajú aj v istom spoločenskom kontexte alebo kontexte daného odboru,“ hovorí riaditeľka Slovenského centra dizajnu Mária Rišková a dodala, že jedným z hlavných cieľov Národnej ceny za dizajn je vytvárať priestor pre mladých tvorcov.

Najzaujímavejšie produkty sa tento rok objavili práve v kategórii Študentský dizajn. Najviac ich pribudlo v oblasti módy a textilného dizajnu. Ten bol však pretavený do užívateľského kontextu netradičným štýlom. Známe návrhárske mená sa v kolekciách pohrali s využiteľným a praktickým dizajnom ale aj vábivým „estetičnom“. Toto sú ocenení za rok 2019.

Kategória: Profesionálny dizajn

SUVERÉN/Marcel Holubec W.

Výrobca: SUVEREN Group, s. r. o., Česká republika

Dizajnér Marcel Holubec W. navrhol urbánnu kolekciu pre aktívny životný štýl pre značku mestských bicyklov SUVERÉN. Funkčné a minimalistické siluety odevu, inteligentné textílie, farebnosť a neodmysliteľná bezpečnosť na cestách v podobne reflexných prvkov, je veľmi vnímavo a detailne zapracovaná do odevu.

Porota definovala prácu ako ukážkový príklad profesionálneho spracovania módnej kolekcie, ktorá spĺňa vysoké kritériá súčasnej módy. Svojou kvalitou je porovnateľná s medzinárodnými módnymi značkami a značkami z európskych metropol. Pozornosť si zaslúži aj skvelá prezentácia kolekcie, precízne materiálové spracovanie so zmyslom pre detail a celková koncepcia spojenia cyklistiky a módy.

zdroj: SUVEREN: Marcel Holubec W - víťaz v kategórii Profesionálny dizajn/photo by: Mirka Brindová

 

Druhú cenu v tejto kategórii si prevzali autori terénneho autobusu Torsus Praetorian 4×4 (Autori: Šimon Kožička, Miroslav Melichárek, Bystrík Míček z dizajnérskeho štúdia WERKEMOTION, s. r. o. Ich výrobok je určený na prevoz osôb a vybavenie v najnáročnejších podmienkach.

zdroj: Torsus: Míček,Kožička,Melichárek -2.miesto v kategórii Profesionálny dizajn/photo by Mirka Brindová

Farebná kolekcia Lenky Sršňovej s grafickým spoluautorstvom Ondreja Jóba sa nazýva Fullove a v kategórii Profesionálny dizajn si odniesla tretiu cenu. Dizajnérske štúdio Ateliér LS, s.r.o. a jeho hlavná predstaviteľka sa inšpirovali tvorbou ikonického maliara Ľudovíta Fullu a samotná ružomberská galéria vznik tejto kolekcie podporila.

zdroj: FULLOVE: Lenka Sršňová - 3.miesto v kategórii Profesionálny dizajn/ photo by: Mirka Brindová

Kategória: Študentský dizajn

The Kit for an Urban Kid/Mária Fialková

Škola: Technická univerzita v Košiciach (doc. Ing. Tibor Uhrín, ArtD.)

Súbor interaktívnych hracích súprav pre deti je inšpirovaný štyrmi ročnými obdobiami a osobnými spomienkami autorky na detstvo strávené v prírode. Na jar si deti môžu zasadiť bylinky, v lete sa zahrajú na stopárov, na jeseň si vytvoria vlastný herbár, v zime si postavia vtáčie kŕmidlo a pozorujú správanie vtákov.

Projekt reaguje na súčasný negatívny trend redukovania pohybu detí do malých priestorov oplotených detských ihrísk, ktoré sú čoraz častejšie vyrobené z plastu od podlahy až po detaily preliezačiek. Autorka sa zasadzuje o návrat detí do prírodného prostredia, ktoré im nielen poskytuje rôznorodé zmyslové podnety, ale predovšetkým kreatívnu slobodu na vymýšľanie vlastných hier. 

Kategória: Dizajn s pridanou hodnotou

Solar Tiles/Igor Žáček

Dizajnérske štúdio/ Výrobca: NiceVisions, s. r. o.

Solar Tiles je systém solárnych panelov novej generácie, ktorý sa hlási k tradícii keramických fasádnych obkladov. Fasádny systém bol navrhnutý pre stavebné riešenia, pri ktorých je vzhľad rovnako dôležitý ako výroba elektrickej energie. Produkt je určený na masovú výrobu, jeho dizajn však poskytuje dostatočný priestor aj na úpravy podľa individuálnych požiadaviek.

Solárny systém sa skladá z dvoch častí: fotovoltická (PV) obkladačka vyrába elektrickú energiu a chladiaca obkladačka s potlačou zvyšuje jej efektivitu.

Cena poroty

conTEXt/Zuzana Zmateková (spoluautor Matej Fandl)

Interdisciplinárny projekt conTEXt kombinuje digitálne médiá s tradičnou technológiou tkania na žakárovom tkáčskom stave s cieľom prezentovať alternatívne prístupy v textilnom dizajne. Autorka zapája do kreatívneho procesu výroby žakárových textílií užívateľa. Pomocou interaktívnej aplikácie prepojenej so senzorom Kinect generuje vizuálne obrazy, ktoré jej slúžia ako podklady pre nové vzory.

Voľne tak nadväzuje na svoju predchádzajúcu tvorbu, v ktorej sa zaoberá témou súčasnej alternatívnej estetiky inšpirovanej vzhľadom nových médií. 

Cena za opraviteľný dizajn

Model 16/Pavol Mikuláš

Výrobca: Jiří Marján, Mladá Boleslav, ČR


Model 16 je celoodpružený bicykel pre deti vyrobený z brezovej preglejky. Patentovaný systém odpruženia LVS™ vytvoril konštruktér Jiří Marján. Vďaka odpruženiu predného aj zadného kolesa sú výrazne redukované vibrácie, ktoré vznikajú pri jazde po rôznych povrchoch, a ktoré môžu mať negatívny vplyv zdravie na dieťaťa. Repello Model 16 bol uvedený na výstave Designblok 2017 v Prahe.

Udelené boli aj ďalšie ceny. Medzi nimi Cena za kultúrny prínos v oblasti dizajnu a Cena Slovenského centra dizajnu za mimoriadny prínos vo výskume dizajnu.  Tú prvú si odniesol akademický sochár prof. František Burian, druhú pridelili Ive Mojžišovej, významnej predstaviteľke umenovedy na Slovensku.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech