Národné menu je falošné vlastenectvo. Je to ďalší začiatok konca Andreja Danka, udrel politológ

  • Startitup sa spojil s politológom pre Dankovo národné menu
  • Tomáš Koziak tvrdí, že takéto pretláčanie národnej kultúry môže spôsobiť averziu
andrej danko jedlo reštaurácia
Ilustračný obrázok TASR/Jakub Kotian, Milan Kapusta
  • Startitup sa spojil s politológom pre Dankovo národné menu
  • Tomáš Koziak tvrdí, že takéto pretláčanie národnej kultúry môže spôsobiť averziu

Kniha nápadov, vtipných momentov či kontroverzných situácií Andreja Danka zrejme nemá konca. Najnovšou myšlienkou z jeho „dielne“ je národné menu, ktoré by mali ponúkať majitelia reštaurácií na Slovensku. Neprezradil však, o aké jedlá by malo ísť a za akých podmienok by ho mali podniky ponúkať. 

„Môžeme sa začať baviť o nejakom národnom menu, tak ako máte v Rakúsku a viete, že máte tri polievky a máte nejaké hlavné národné jedlá,“ vyhlásil podpredseda parlamentu a líder Slovenskej národnej strany (SNS). Startitup sa pri tejto príležitosti spojil s politológom Tomášom Koziakom, ktorého sme požiadali o vyjadrenie. Menu považuje za „náhly nápad v štýle Andreja Danka“.

Národné menu sa nedá vynútiť, hovorí expert

„On síce presne nedefinoval, čo má to národné menu znamenať, či to nebodaj chce predpísať reštauráciám tak, ako to máme s hudbou, že máme isté pravidlá. Neviem si predstaviť, akým spôsobom by to bolo právne vynútiteľné. Ak by to malo byť dané zákonom, tak to určite skončí na Ústavnom súde,“ reagoval na nový nápad známej tváre politickej scény.

Slovensko je rôznorodou krajinou, pričom v každej časti sa tradičná kuchyňa odlišuje. Koziak si nevie predstaviť, čo by teda malo byť súčasťou národného menu.

„Či to bude treska, kačka alebo hus, ktorá je známa na západe Slovenska alebo halušky, prípadne niečo, čo je tradičné na východe Slovenska. Je to akýsi náhly nápad Andreja Danka v štýle tých nápadov, ktoré poznáme a s ktorými prichádzal aj v minulosti a v konečnom dôsledku to prinieslo viac problémov ako úžitku.“

Opäť však podčiarkuje aj veľkosť banality tohto nápadu, ktorý je prezentovaný ako celkom podstatný, keďže vďaka Dankovi pravdepodobne budúci rok vznikne Ministerstvo cestovného ruchu. Šéfovať by mu mal Dušan Keketi spolu s druhým, zatiaľ neznámym menom.

„Druhý problém, ktorý je oveľa závažnejší, je ten, že táto krajina akoby nemala dôležitejšie problémy ako národné menu. Pokiaľ však Andrej Danko vidí najdôležitejšie problémy krajiny v tomto ohľade, tak vníma život tejto krajiny mimoriadne povrchne a akoby nerozumel základným veciam, ktorým táto krajina musí čeliť.“

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Trendové videá