Náš najlepší lyžiar Adam Žampa vo vtipnom videu popiera zákony fyziky

  • Adam Žampa je popredný slovenský lyžiar. Pochádza z Tatier a v rodine patrí k štvrtej generácii lyžiarov
  • Okrem aktívnej športovej kariéry sa venuje aj organizovaniu Žampa Cup a zostáva mu čas aj na ekologické témy
  • V rámci kampane sa objavil vo vtipnom videu, v ktorom sa lyžuje do kopca
Adam Žampa, Wikimedia (rom@nski photo)
Adam Žampa, Wikimedia ([email protected] photo)
  • Adam Žampa je popredný slovenský lyžiar. Pochádza z Tatier a v rodine patrí k štvrtej generácii lyžiarov
  • Okrem aktívnej športovej kariéry sa venuje aj organizovaniu Žampa Cup a zostáva mu čas aj na ekologické témy
  • V rámci kampane sa objavil vo vtipnom videu, v ktorom sa lyžuje do kopca

Adam Žampa pochádza z lyžiarskej rodiny. Na svah sa prvýkrát postavil, keď mal len 3 roky, a to vďaka svojim rodičom. Lyžovanie má v krvi, keďže jeho pradedo, Karol Bruk, bol v prvej reprezentácii Slovenska. Jeho dcéra, a teda Adamova babka, Oľga Bruková, neskôr Žampová, reprezentovala v zahraničí Československo a najlepšie jej išiel zjazd.

Pre Slovensko si vybojoval viacero cenných umiestnení. Čo považuješ za svoj najväčší športový úspech?

Dnes mám 29 rokov a medzi moje najväčšie úspechy patrí 5. miesto na Zimných olympijských hrách v Soči v disciplíne superkombinácia, kde sa mi podarilo vyhrať slalomové kolo. Ešte viac si cením 6. miesto tiež zo zimnej olympiády v Soči v slalome, kde som bol v druhom kole medzi všetkými slalomármi znovu najrýchlejší.

Ty si ale domov priniesol aj ďalšie významné ocenenia.

V sezóne 2015/2016 sa mi podarilo zajazdiť výborné 5. miesto v superkombinácii v legendárnom Kitzbüheli, ktoré si veľmi vážim, pretože ma od premiérového pódia delilo iba 16 stotín, ale všetko má svoj čas. Takisto si vážim aj výsledky z Majstrovstiev sveta v Schladmingu, kde som bol 13. v superkombinácii a 15. v slalome s najrýchlejším druhým kolom. V obrovskom slalome som skončil na 17. mieste. Cením si aj zisk striebornej medaile z tímovej disciplíny paralelného slalomu na MS v roku 2017 v St. Moritzi.

StartitUp
zdroj: StartitUp

Úspech máš ale aj v iných oblastiach, napríklad v práci s mládežou. Tvoj Žampa cup sa tento rok konal 24. marca a dnes je to už známa akcia pre mladých. Aká je hlavná myšlienka tohto podujatia?

Keď som bol malý, obdivoval som našich športovcov. Bol som naozaj ich veľký fanúšik. Už vtedy som sa s nimi chcel stretnúť na nejakej športovej akcii, kam by prišli osobne. V minulosti sa však takéto akcie vôbec neorganizovali, ako napríklad dnešné športové dni pre deti. Ja som si vtedy povedal, že keď raz budem najlepší, tak chcem, aby deti mali možnosť na také podujatie prísť. Dohodli sme sa vtedy s Andreasom, že raz takú veľkú akciu určite urobíme.

Koľko rokov už organizuješ Žampa Cup?

Tento rok sme zorganizovali už 6. ročník Žampa Cup a naším pravidlom je, že sa môže zúčastniť každý, bez akéhokoľvek poplatku za vstup! Nezáleží na tom, či je amatér alebo profesionál – hlavné je, aby ho bavilo lyžovanie, aby nič neplatil a prišiel si po skvelé ceny a super atmosféru.

Deti treba k športu motivovať. Sme s bratom veľmi radi, že aj vďaka sponzorskej spolupráci so Stredoslovenskou energetikou (SSE) môžeme svoju energiu venovať nielen športovým výkonom, ale aj deťom, ktoré sa chcú hýbať.

Dnes je všeobecne známe, že deti sa hýbu menej ako kedysi. Čo to podľa teba spôsobuje?

Určite to môžeme pripísať elektronickej dobe „tabletov“, ale z môjho pohľadu technológie sú úplne v poriadku a treba ich v správnej miere využívať. Problém je, že aj rodičia sa hýbu menej a deti to vidia. Voľný čas začali rodičia s deťmi tráviť v nákupných centrách a nie v prírode, tak ako sme si detstvo užívali my. No, nemôžeme všetkých hádzať do jedného vreca.

Aká je teda tvoja skúsenosť?

Poznám naozaj veľa detí, ktoré sa hýbu rady a investujú svoju energiu do športu. Veľmi veľa som ich stretol najmä počas super projektu TV Markíza s názvom Hýb sa, Slovensko. Deti treba vedieť len správne motivovať a hlavne im podať šport takou cestou, aby ich bavil, a nie aby im bol už odmalička nepríjemný.

Ako veľmi bolo tvoje detstvo spojené so športom?

Sme z Vysokých Tatier a doslova sme vyrástli na športovom ihrisku, chodili sme po horách a v zime lyžovali či hrali hokej. V lete sme milovali bicyklovanie a nonstop sme sa naháňali po lese. Najlepšia kondičná príprava, akú môže dieťa mať. A keďže už náš pradedo bol lyžiar, k tomuto športu sme boli obaja vedení naozaj odmalička. I keď ja som chcel byť v tom čase radšej hokejista. Ale som veľmi rád, ako to skončilo, lyžovanie je energiou môjho života.

Šport je dosť nákladná záležitosť, dá vôbec pretekať alebo organizovať športové podujatia bez sponzorov?

Dovolím si tvrdiť, že šport na profesionálnej úrovni sa bez sponzorov rozhodne nedá robiť.  Konkrétne Žampa Cup by sme bez takých sponzorov, ako je napríklad Stredoslovenská energetika, už tiež nezvládli zorganizovať, najmä kvôli narastajúcemu počtu účastníkov– práve vďaka sponzorom môžu mať stále všetky deti štartovné úplne zadarmo a užívať si radosť zo športu.

StartitUp
zdroj: StartitUp

Skús nám opísať, ako vzniká partnerstvo a či hľadíš aj na iné kvality sponzora?

Partnerstvo je o obojstrannej spokojnosti, preto musím byť aj ja sám stotožnený s hodnotami a pôsobením danej spoločnosti. Veľa ľudí sa ma pýta na spoluprácu s energetickou spoločnosťou, nie je to totiž úplne prvoplánový štandard. Konkrétne pri tomto partnerstve som si oveľa viac uvedomil potrebu šetrenia energií a ekologickú stránku tejto témy a veľmi sa teším, že sme našli spoločnú reč, najmä čo sa týka edukácie detí. Tak, ako sa im my, aj prostredníctvom Žampa Cup, snažíme vštepiť pohyb ako bežnú súčasť zdravého života, tak sa deťom snaží môj nový partner vysvetliť potrebu zodpovedného šetrenia energii.

Ja som si dokonca nainštaloval appku Moja SSE a snažím sa cez ňu sledovať svoju spotrebu energií. Priznám sa, že takéto témy som ešte donedávna vôbec neriešil, čiže aj mne sa trošku rozšírili obzory.

Aj ty teda využívaš takéto technologické vychytávky?

Áno, to video vzbudilo značnú pozornosť, najmä kvôli tej technickej vychytávke na mojom chrbte (smiech). Video sme pripravili v spolupráci so Žampa tímom a novým partnerom  SSE. Spoločne sme sa snažili takto netradične predstaviť našu spoluprácu a podčiarknuť fakt, že energia naozaj posúva limity.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech