Náš sused je na pokraji kolapsu. Nemocnice sa plnia, ľudia kupujú falošné očkovacie preukazy

  • Na východe sú lekári na pokraji síl. Nemocnice sú preplnené
  • Ukrajinu zmieta silná tretia vlna COVIDu aj kvôli tomu, že očkovaných je iba minimum obyvateľov
  • Namiesto vakcíny však niektorí obyvatelia siahajú po falošných očkovacích preukazoch
Chrípka - covid
SITA/AP, Markus Schreiber, Michael H. Lehman
  • Na východe sú lekári na pokraji síl. Nemocnice sú preplnené
  • Ukrajinu zmieta silná tretia vlna COVIDu aj kvôli tomu, že očkovaných je iba minimum obyvateľov
  • Namiesto vakcíny však niektorí obyvatelia siahajú po falošných očkovacích preukazoch

Na Ukrajine zaznamenali za posledných 24 hodín rekordných 734 úmrtí osôb nakazených novým druhom koronavírusu. Ide o najvyšší denný prírastok úmrtí zaevidovaný v tejto krajine od začiatku pandémie, informovali agentúra UNIAN aj rozhlasová stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).

V krajine okrem toho za ostatný deň pribudlo aj 19 120 prípadov nákazy, oznámilo v utorok tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Predošlý najvyšší prírastok úmrtí (614) hlásili 22. októbra, pripomína RFE/RL. Od začiatku pandémie Ukrajina zaznamenala približne 2,8 milióna prípadov nákazy a 64 936 súvisiacich úmrtí, uvádza TASR.

Nemocnice sú na pokraji kolapsu

„Priebeh choroby je určite závažnejší a agresívnejší ako minulý rok. Pacienti sú mladší,“ povedal pre agentúru AP vedúci oddelenia intenzívnej starostlivosti v nemocnici v Rivne, ktorá leží približne 300 kilometrov od Kyjeva. Nemocnica je podľa slov lekárov preplnená pacientami s ochorením COVID-19.

Bohužiaľ, pacienti, ktorí sú na našom oddelení, nie sú očkovaní,“ dodáva doktor Koroliuk.

Kapacita nemocníc sa postupne nabaľuje a v krajine hrozí ich kolaps. „Čo ak bude pacientov ešte viac? Čo ak nebudeme mať dostatok kyslíka? Je to neustály stres,“ opisuje pracovné prostredie lekárka Tetiana Pasichnyková.

Obmedzenia pre neočkovaných budú prísnejšie

Nárast prípadov a úmrtí podnietil tamojšie úrady k tomu, aby od 22. októbra zatvorili školy v oblastiach so zlou epidemiologickou situáciou. To sa dotklo aj metropoly Kyjev, kde vyhlásili dvojtýždňové prázdniny, uvádza RFE/RL.

Vláda zároveň oznámila, že na cestovanie mestskou hromadnou dopravou v hlavnom meste bude potrebné preukazovať sa potvrdením o zaočkovaní či o negatívnom výsledku testu na koronavírus. Nezaočkovaní občania majú zároveň obmedzený vstup napríklad do reštaurácií i na rôzne verejné podujatia.

Plne zaočkovaných proti COVIDu je na 41-miliónovej Ukrajine len približne 6,8 milióna obyvateľov, informuje agentúra TASR. Podľa Our World in Data je tak plne zaočkovaných len 16,24 % obyvateľov krajiny.

Minister zdravotníctva Viktor Lyashko v parlamente povedal, že k týmto nepopulárnym krokom museli pristúpiť, aby ochránili obyvateľov Ukrajiny. Dodal tiež, že dúfa, že kvôli obmedzeniam sa ľudia dajú očkovať viac, píše agentúra Reuters

Záujem o vakcínu začína stúpať, niektorí ju dostanú povinne

Agentúra tiež informuje, že v dôsledku vysokého počtu prípadov sa museli školy v oblastiach so zlou epidemiologickou situáciou zatvoriť. V hlavnom meste Kyjev dostali žiaci prázdniny na dva týždne. Školy sa v najzamorenejších oblastiach otvoria až vtedy, keď budú zaočkovaní všetci učitelia. 

Si za to, aby bolo očkovanie proti koronavírusu povinné?

To by však nemuselo trvať až tak dlho, pretože vláda zaviedla v súvislosti so zhoršenou situáciou povinné očkovanie niektorých štátnych zamestnancov, vrátane učiteľov. Parlament by vraj tiež mohol zaviesť povinné očkovanie všetkých zákonodarcov, ktorí by chceli vstúpiť do budovy. 

A zdá sa tiež, že prísne reštrikcie začínajú pomaly fungovať.  Už v piatok totiž dostalo vakcínu rekordných 270-tisíc ľudí. Podobne ako na Slovensku, aj na Ukrajine sa snažia priviesť očkovanie čo najbližšie k ľuďom, a tak sa očkuje v obchodných centrách, ale aj na vlakových staniciach.

Vlakové stanice na očkovanie využívajú aj naši druhí susedia. V hlavnom meste sa na železničnej stanici tvoria dlhé rady nie na predaj lístkov, ale na vakcínu. 

Ľudia si zaobstarávajú falošné očkovacie certifikáty

AP tiež dodáva, že v krajine sa rozmohol predaj falošných očkovacích preukazov, čo môže situáciu ešte zhoršiť.

Podľa ministra Denysa Monasterskyho polícia začala 800 trestných konaní týkajúcich sa použitia falošných preukazov. Dodal, že nasadili 100 mobilných jednotiek na vypátranie ich držiteľov.

Podozriví sú až 15 pracovníci nemocníc z celej krajiny, ktorí mali falošné očkovacie preukazy vydávať. Na boj proti tejto ,,nezákonnej praxi“ sa postavil aj prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroje: TASR, Reuters, AP

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie