Naša angličtina nie je vôbec biedna, predbehli sme bratov Čechov. Jedno z pohlaví napreduje viac (PRIESKUM)

  • Slováci na tom s ovládaním anglického jazyka vôbec nie sú zle
  • V rebríčku sme sa umiestnili medzi krajinami s vysokou úrovňou
  • Predbehli nás susedia z Poľska a Maďarska, naopak, Česko ostalo za nami
Untitled design(777)
Education First
  • Slováci na tom s ovládaním anglického jazyka vôbec nie sú zle
  • V rebríčku sme sa umiestnili medzi krajinami s vysokou úrovňou
  • Predbehli nás susedia z Poľska a Maďarska, naopak, Česko ostalo za nami

Spoločnosť Education First sa každoročne zameriava na prieskum anglického jazyka v 112 krajinách, v ktorých angličtina nie je materský jazyk. Tento rok sa do testovania zapojilo 2,2 milióna ľudí. S angličtinou tento rok prekvapivo bodovali aj Slováci, ktorí oproti minulému roku v rebríčku poskočili o päť miest.

Za nami sme nechali aj susednú Českú republiku. Tá zaznamenala zo všetkých meraných krajín skoro najväčšie zhoršenie oproti minulému roku. 

zdroj: Education First

Slovensko sa umiestnilo na 20. mieste a získalo 590 bodov. Takéto skóre sa označuje ako vysoká úroveň odbornosti anglického jazyka.

„Znamená to, že v praxi by mal byť priemerný Slovák schopný pripraviť odbornú pracovnú prezentáciu v angličtine, sledovať televízne programy v origináli alebo si prečítať články z novín,“ uvádza tlačová správa spoločnosti EF Education.

O niečo vyššiu úroveň anglického jazyka mali z európskych krajín napríklad v Maďarsku, Poľskou, Grécku či Srbsku. Veľmi vysokú úroveň zase vykazujú krajiny ako Holandsko (absolútny víťaz), Rakúsko, Dánsko, Nórsko, Belgicko, Portugalsko, Švédsko Fínsko či Chorvátsko a Luxembursko.

Naopak, za Slovenskom sa umiestnilo Estónsko, Bulharsko, Litva, Lotyšsko, Švajčiarsko, Francúzsko a Česko. Najhoršia úroveň anglického jazyka v Európe bola zaznamenáva Španielsku, Taliansku, Albánsku či Ukrajine.

zdroj: Education First

Muži po dlhej dobe predbehli ženy

Prekvapivým zistením tiež je, že prvýkrát od roku 2014 sa ukázalo, že muži ovládajú anglický jazyk lepšie ako ženy. Kým u žien ostáva angličtina stabilná, muži svoje vedomosti zlepšili. Tento trend mal byť viditeľný vo všetkých regiónoch.

„Vyzerá to, že rok poznačený pandémiou a čas strávený za monitorom počítača lepšie využili muži ako ženy a pracovali na zlepšení svojej angličtiny viac. Vysoká znalosť anglického jazyka znamená kontakt so svetom a rýchlu výmenu poznatkov, vďaka čomu majú ľudia s dobrou znalosťou angličtiny vyššie platy a zaujímavejšiu prácu,“ dodáva Zuzana Ihnátová, Country Manager vzdelávacej organizácie EF Education First na Slovensku. 

Prieskum tiež ukázal, že v zlepšovaní jazykových zručností sú na tom ľudia v mladšom strednom veku. Od roku 2015 sa dospelí vo veku 30 rokov zlepšili v angličtine trikrát rýchlejšie ako ľudia vo veku 21-25 rokov. Tento rok sa tiež po prvýkrát ľudia nad 40 rokov umiestnili v pásme mierne pokročilých.

Celkový trend v Európe je, že znalosť angličtiny je buď stabilná, alebo stále rastie. Napredujú aj obyvatelia Centrálnej a Východnej Ázie. Najčastejšie sa s nízkou mierou angličtiny stretávame u pracovníkov vo vzdelávacom sektore, zdravotníctve a štátnej správe.

Zdroj: Education First TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie