NASA má prelomovú novinku: Predstavila „vymakaný“ skafander. Je vhodný aj pre kozmonautky

  • NASA oznámila skvelú správu
  • Súkromná spoločnosť prišla s oblekom pre astronautky
  • Ten je špeciálne navrhnutý na cestu na Mesiac
mesiac
Na fotografii je najnovší skafander NASA a povrch Mesiaca, axiomspace.com
  • NASA oznámila skvelú správu
  • Súkromná spoločnosť prišla s oblekom pre astronautky
  • Ten je špeciálne navrhnutý na cestu na Mesiac

NASA predstavila nové skafandre pre astronautov. Okrem toho, že sú špeciálne vyvinuté na misiu Artemis III, ktorá sa má uskutočniť v roku 2025, sú vhodnejšie pre ženy – astronautky.

NASA plánovala už v roku 2019 na Mesiac vyslať ženský tím astronautiek, aby dokončili vesmírnu prechádzku z Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Ako však uvádza portál BBC News len niekoľko dní predtým, ako sa Anne McClain a Christina Koch mali vydať na cestu, si NASA uvedomila, že nemajú dva skafandre v správnej veľkosti pre obe ženy a McClain musel nahradiť kolega Nick Hague.

Výskumníci teraz veria, že nový dizajn oblekov, ktorý navrhla spoločnosť Axiom Space, tieto problémy odstráni. Dobre padnúci skafander je totiž kľúčovom podmienkou nato, aby kozmonautky predišli únave a prinajhoršom aj fyzickým zraneniam.  

Existujúce skafandre, ktoré využívajú astronauti v USA, neboli od roku 1981 úplne prerobené. NASA na ich vývoj pre misiu na Mesiac v minulosti vynaložila milióny dolárov, no po opakovanom neúspechu sa rozhodla so zákazkou osloviť súkromný sektor.

Axiom_AxEMU_Full
zdroj: axiomspace.com

Texaská spoločnosť Axiom Space získala minulý rok kontrakt v hodnote 228 miliónov dolárov na navrhnutie oblekov a teraz, o šesť mesiacov neskôr, odhalila prvý prototyp.

Kľúčovou požiadavkou skafandru bolo poskytnúť astronautom kyslík pri správnom tlaku, ktorý im umožní prežiť v takmer vákuu vesmíru. Tento aspekt si vyžaduje starostlivý dizajn, pretože pri zlyhaní by sa pľúca astronauta rýchlo roztiahli a spôsobili smrť. „Na tento oblek máme veľa prísnych požiadaviek,“ cituje manažérku tímu NASA pre skafandre a rovery Laru Kearney BBC.

Ako uvádza spoločnosť Axiom Space na svojej stránke, skafander je revolučný vývojom v dizajne, ktorý ponúka významné výhody pre astronautov, vesmírne agentúry a komerčné vesmírne spoločnosti.

Zvýšená veľkosť a nastaviteľnosť vyhovuje širšiemu spektru bežnej populácie a poskytuje kozmonautom vynikajúce prispôsobenie a zároveň zvyšuje ich pohodlie a schopnosť vykonávať úlohy.

Na rozdiel od predchádzajúcich oblekov má nový skafander Axiom Extravehicular Mobility Unit všité kĺby, ktoré astronautom poskytujú väčšiu flexibilitu. Má tiež zabudované svetlá v prilbe, ktorá je dodávaná s HD videokamerou, ktorá umožňuje sledovať videá z Mesiaca vo vysokom rozlíšení na Zemi.

Nové vesmírne topánky by mali byť schopné vydržať mrazivé teploty, ktoré sa nachádzajú v trvalo zatienených oblastiach mesačného povrchu.

„Nákladovo efektívny viacúčelový skafander AxEMU je skonštruovaný pre akúkoľvek misiu, navrhnutý tak, aby bol bezpečnejší a agilnejší a zároveň spĺňal prísne požiadavky pre každé prostredie s minimálnymi zmenami. Využíva funkcie, ktoré odolávajú prašnému prostrediu mesačného povrchu a udržiavajú kritické rozhrania, ktoré umožňujú bezpečné a efektívne mimovozidlové aktivity v mikrogravitácii,“ opisuje výrobca.

Zdroje: BBC News, axiomspace.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá