NASA objavila ďalšiu obývateľnú planétu. Podmienkami je veľmi podobná Zemi

  • Exoplanéta s označením TOI 700 d je od nás vzdialená zhruba niečo vyše sto svetelných rokov
  • TOI 700 d je pre TESS prvou objavenou planétou nachádzajúcou sa v takzvanej obývateľnej zóne
BeFunky-collage
nasa.gov
  • Exoplanéta s označením TOI 700 d je od nás vzdialená zhruba niečo vyše sto svetelných rokov
  • TOI 700 d je pre TESS prvou objavenou planétou nachádzajúcou sa v takzvanej obývateľnej zóne

Teleskop TESS americkej vesmírnej agentúry NASA objavil relatívne blízko Slnečnej sústavy planétu, ktorá je veľkosťou podobná Zemi. Planéta obieha okolo svojej hviezdy v takzvanej obývateľnej zóne. Exoplanéta s označením TOI 700 d je od nás vzdialená zhruba niečo vyše sto svetelných rokov, informovalo Laboratórium prúdových pohonov (JPL) NASA.

TESS (Satelit pre výskum tranzitujúcich exoplanét) Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) vyniesla do vesmíru raketa Falcon 9 súkromnej spoločnosti SpaceX v apríli 2018. Prístroj je určený na sledovanie planét mimo Slnečnej sústavy, teda exoplanét, ktoré z pohľadu zo Zeme prechádzajú (tranzitujú) pred hviezdou svojho systému.

TOI 700 d je pre TESS prvou objavenou planétou nachádzajúcou sa v takzvanej obývateľnej zóne. To znamená, že obieha v takej vzdialenosti od svojej materskej hviezdy, kde by kvapalná voda mohla na povrchu planéty vytvárať vodné plochy.

TOI 700 d je jednou z mála planét veľkosti Zeme (v tomto prípade o dvadsať percent väčšia) doteraz objavených v obývateľných zónach. Niekoľko sa našlo v systéme Trappist-1, ktorý je nazvaný podľa teleskopu Trappist v Čile. Ďalšie vedci objavili pomocou Keplerovho vesmírneho ďalekohľadu NASA.

Hviezda TOI 700, okolo ktorej novo objavená exoplanéta krúži, je podľa JPL studená malá hviezda triedy M, lokalizovaná v súhvezdí Mečiar na južnej oblohe. Má hmotnosť a veľkosť asi 40 percent Slnka a len polovicu povrchovej teploty našej hviezdy.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech