NASA priniesla vôňu vesmíru na Zem. Vonia ako zmes spečeného steaku, malín a rumu

  • Vesmír údajne vonia ako strelný prach, maliny a rum
  • NASA v spolupráci s chemikom vytvorila vôňu vesmíru pod názvom Eau de Space, ktorá má pripraviť astronautov na cestu do vesmíru
NASA
Unsplash/Mariah Hewines, NASA
  • Vesmír údajne vonia ako strelný prach, maliny a rum
  • NASA v spolupráci s chemikom vytvorila vôňu vesmíru pod názvom Eau de Space, ktorá má pripraviť astronautov na cestu do vesmíru

Iba málokto dostane príležitosť letieť do vesmíru a ešte menej ľudí má šancu ovoňať vesmír. Vďaka chemikovi Stevovi Pearcovi a vesmírnej agentúre NASA to môžeš zistiť. Voňavka s názvom Eau de Space má predovšetkým pomôcť astronautom, ktorý sa chystajú do vesmíru. Má im priblížiť jeho vôňu. Tvorcovia myšlienky majú zároveň ďalšiu veľkú ambíciu – priniesť vôňu vesmíru medzi ľudí na Zemi.

Vôňa pomôže astronautom

Produktový manažér Matt Richmond uviedol, že Pearce je chemik a zároveň zakladateľ spoločnosti Omega Ingredients. Spoločnosť sa podľa webovej stránky zameriava na „vytváranie najkvalitnejších prírodných ingrediencií pre potravinársky a nápojový priemysel“.

Pearce objasnil, že pôvodný plán s vytvorením vône vesmíru NASA predstavila už v roku 2008. Príprava parfumu však zabrala približne štyri roky. NASA pôvodne chcela, aby vôňa slúžila astronautom pripravujúcim sa na odlet do vesmíru.

Je to ako zápach z pištole, opísala astronautka 

Cieľom vytvorenia parfumu s vôňou vesmíru bolo podľa vesmírnej agentúry eliminovať prekvapenia, ktoré astronauti zažívajú vo vesmíre. Mnohí sa možno ani nezamýšľali, ako vesmír vonia. Táto novinka by ich preto mala úplne pripraviť.

„Je to niečo ako zápach z pištole, keď vystrelíte guľku,“ opísala v rozhovore pre CNN z roku 2002 astronautka Peggy Whitson, ktorá navštívila Medzinárodnú vesmírnu stanicu. „Myslím, že ide o skoro horký druh zápachu okrem toho, že je cítiť dym a spálenisko,dodala Whitson.

Jej slová potvrdil aj Richmond. Mnohí astronauti vôňu opisujú ako zmes strelného prachu, spáleného steaku, malín a rumu. Richmond zároveň dúfa, že Eau de Space spustí veľkú celospoločenskú diskusiu naprieč laikmi i odborníkmi v mnohých profesiách.

Autori vône podľa Kickstarteru spolupracovali s najlepšími parfumérmi na svete. Okrem toho si zabezpečili potrebné práva, aby sa vôňa dostala do celého sveta. Ak by sa vôňa vesmíru stala populárnou, spoločnosť by rada pokračovala v tvorení vesmírnych vôní a predstavila Smell of the Mars, teda vôňu Marsu. Pokiaľ by si mal záujem o Eau de Space, môžeš si ju zakúpiť za necelých 14 eur už v októbri 2020. 

Zdroje: CNN, Kickstarter, CNN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech