Slovenské udržateľné značky, ktoré sa rozhodli bojovať proti odevným reťazcom

  • Nakupovanie v odevných reťazcoch má svoje výhody - je pomerne lacné a máš si z čoho vyberať
  • Z ekologického hľadiska to však nie je veľká výhra. Pravidelné kupovanie lacného nekvalitného oblečenia je dlhodobo neudržateľné a navyše chodíš v tom, v čom každý druhý
  • S produktami od slovenských módnych značiek namiesto znečisťovania prírody podporíš našu ekonomiku a kvalitnú prácu
collagep
facebook.com/Lull Loungewear
  • Nakupovanie v odevných reťazcoch má svoje výhody - je pomerne lacné a máš si z čoho vyberať
  • Z ekologického hľadiska to však nie je veľká výhra. Pravidelné kupovanie lacného nekvalitného oblečenia je dlhodobo neudržateľné a navyše chodíš v tom, v čom každý druhý
  • S produktami od slovenských módnych značiek namiesto znečisťovania prírody podporíš našu ekonomiku a kvalitnú prácu

Prečo sa kvalita oplatí?

Kedysi Slováci kvôli novým šatám museli siahnuť hlboko do vrecka a mohli si ho dovoliť len niekoľkokrát za život. Oblečenie však bolo šité ručne tak, aby bolo kvalitné a vydržalo dlhé nosenie. Išlo o udržateľný systém, ktorý veľmi nezaťažoval životné prostredie. Dnes naopak dostáva skutočne zabrať, a to z veľkej časti vďaka módnej mašinérii, ktorá je druhým najznečisťujúcejším priemyslom na svete.

Mnohé komerčné značky pritom neškodia len životnému prostrediu, ale aj priamo tvojmu zdraviu. Často sa pri ich výrobe používajú agresívne chemické látky, ktoré ešte dlho zostávajú v textilných vláknach a citlivejším ľuďom môžu spôsobovať problémy. Situácia sa našťastie zlepšuje a značky sú tlačené do ekologickejšej výroby.

Kvalitné oblečenie od menších výrobcov je však zvyčajne vyrábané výlučne z kvalitných materiálov, z bio bavlny a iných prírodných látok. Podpora slow fashion je preto win-win pre prírodu aj pre teba. Odmenou ti bude aj dlhá radosť z nosenia a skvelý pocit, že v rovnakom tričku nechodí celé mesto.

Toto sú najlepšie slovenské značky oblečenia a doplnkov:

Rare Clothes

Štýlové kúsky, s ktorými už nikdy nebudeš šedou myškou. Vyrába naozaj originálne kúsky, ktoré nenájdeš nikde inde a sú skvelou alternatívou k často všedným komerčným a nekvalitným tričkám z obchodov. Potlač na oblečení je robená ručne a v portfóliu značky nájdeš pánske aj dámske kúsky. Rare Clothes je dielom mladého Slováka Radovana Horvátha.

Foto: facebook.com/Rare.clothes

Nehera

Uznávaná fashion značka, ktorú už pred 80 rokmi založil Jan Nehera. Dizajnové oblečenie zo Slovenska sa postupne dostalo do celého sveta. Skvelé meno nestráca ani dnes a dostáva sa jej pozornosti v módnom svete. To všetko vďaka manželom Zdútovcom, ktorí značku vzkriesili v roku 2014. Všetky odevy sa šijú na Slovensku. Nehera je však naozaj luxusnou značkou s globálnymi ambíciami, čo sa odráža aj na cenách.

Foto: facebook.com/Nehera

Maximilián Mucska Tailors

Každý pravý gentleman by mal vlastniť aspoň jeden kvalitne spracovaný oblek . V podniku Maximilian Mucska sa ručnému šitiu oblekov venuje už druhá generácia Mucskovcov. Tradícia rodinného krajčírstva znovu ožila vďaka synom Erikovi a Patrikovi. Ide o skutočne precíznu, detailnú a zdĺhavú prácu, ktorú oceňujú aj za hranicami. Obleky sú z kvalitných materiálov a majú dlhú životnosť.

Foto: facebook.com/Maximilián Mucska Tailors

Lull Loungewear

Kto povedal, že domáce oblečenie a oblečenie na voľný čas nemôže byť štýlové a kvalitné? S Lull Loungewear zabudneš na staré tepláky a roztrhané tričká, namiesto toho si vychutnáš príjemne mäkké materiály a krásne moderné strihy, ktoré určite vynosíš aj ako pohodlné oblečenie na von. Za značkou stojí zakladateľka a dizajnérka Zuzana Bačkádyová.

Foto: facebook.com/Lull Loungewear

Nosene

Kvalitné módne kúsky nemusia byť výlučne čisto nové. Čoraz viac sa začína presadzovať recyklácia v módnom priemysle a oblečenie z druhej ruky už neznamená len neforemné svetre zo sekáča. So slovenským eko firendly obchodom Nosene sa oblečieš elegantne, štýlovo a so skvelým pocitom, že si neprispel k módnej mašinérii.

Foto: facebook.com/Nosene

KaiKai

Slovenské značky nezabúdajú ani na najmenších. Nováčik na trhu – značka KaiKai oblieka deti do zdravotne nezávadných materiálov a prekrásnych strihov a dizajnov. Za značkou stoja dve mamičky Michaela a Mirka, ktoré chceli svoje deti obliekať do toho najlepšieho, preto oblečenie začali samé s láskou vyrábať. KaiKai nájdeš napríklad v bratislavskom obchode Pán Medvedík.

Foto: facebook.com/KaiKai

Novesta

Značka obuvi, ktorá vychádza z tradície a retro štýlu. Jej história totiž siaha až do 30. rokov minulého storočia, do továrne Jána Antonína Baťu v Partizánskom. To, že sa predávajú aj dnes, svedčí o ich nadčasovosti. V Noveste používajú len certifikované a zdraviu neškodné materiály, ako ľan či prírodný kaučuk, topánky vyrábajú kombináciou strojovej a precíznej ručnej práce. Celý proces je veľmi ekologický.

Foto: facebook.com/Novesta 

Bewooden

Mladá firma, ktorá na slovenský trh pri­náša originálne módne doplnky z toho najprírodnejšieho materiálu – dreva. Každý jeden kúsok, či už motýlik, peňaženka alebo manžetový gombík od Bewooden je ručne vyrobený originál a má svoj osobitý príbeh. Filozofiou značky je zdôrazňovať jedinečnosť každého nositeľa.

Foto: facebook.com/BeWooden

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech