Naši rodičia chceli autá, domy a istotu. Prečo chceme úplne niečo iné?

  • Možno aj ty si pamätáš škriepky s rodičmi ohľadom tvojej kariéry a životných cieľov. Spomeň si, ako ste sa v radikálnej väčšine vecí vôbec nezhodli a možno stále sa nezhodnete. Cestovanie, online kariéra, sloboda? Čo to je?
collagewedwed
pexels.com
  • Možno aj ty si pamätáš škriepky s rodičmi ohľadom tvojej kariéry a životných cieľov. Spomeň si, ako ste sa v radikálnej väčšine vecí vôbec nezhodli a možno stále sa nezhodnete. Cestovanie, online kariéra, sloboda? Čo to je?

Keď boli dnešní 40-tnici či 50-tnici mladí, neexistoval online svet tak, ako ho poznáme teraz. Digitálne boli maximálne hodinky a pojmy copywriter, marketér, youtuber či home office neexistovali. Biznisu kraľovali „reálne profesie“ s pevnými kontúrami a zvyčajne presným popisom práce. Niet sa čomu čudovať, že mnohí rodičia dnes práci svojich detí nerozumejú. Veď si len spomeň, ako rodičom popisuješ svoju náplň práce, keď na to príde reč pri víkendovej návšteve. :)

Foto: pexels.com

Veľké zmeny nastali aj vo vzťahu medzi kariérou a vzdelaním. Kým v minulosti mali študovaní jedinci takmer garantovanú dobre platenú budúcnosť a vážené postavenie v spoločnosti, dnes ti vysoká škola nedáva absolútne žiadnu istotu. Určite ti rozšíri možnosti a minimálne môžeš využiť jej „cestovateľské“ benefity, no nikdy nevieš, kam ťa po škole zaveje. A vysvetli toto svojim rodičom, ktorí čakajú, že povolanie, ktoré študuješ, budeš aj robiť. Aj keď často ani len netušia, čo to vlastne študuješ.

Možno aj ty si si v minulosti vypočul kázania o tom, že najdôležitejšia vec v živote je istota, slušná práca, ktorá ťa bude živiť minimálne tak desať rokov či pravidelná suma na účte. Veci ako freelancing, kde nikdy nevieš, na čom si a koľko ktorý mesiac zarobíš, sú pre rodičov ako španielska dedina. Len tí skutočne odvážni sa „za ich čias“ vrhali do podnikania. Oni v našich rokoch chceli najmä zabezpečenie a slušný podnájom. Vrcholným životným snom bol vlastný byt či dom a auto. cestovanie znamenalo len zájazd do Chorvátska každý druhý rok.

Foto: pexels.com

Nie, že by dnes vlastnenie majetku nič neznamenalo, no luxus materiálna dnes bledne pred inými hodnotami. Dnes staviame na oveľa vyšší piedestál slobodu. Slobodu v rozhodovaní, slobodu v práci a podnikaní, slobodu v cestovaní kam sa nám zachce. Snom mnohých mladých je dnes môcť si usporiadať deň podľa svojich predstáv a najlepšie spojiť prácu s cestovaním a objavovaním sveta. Takúto možnosť naši rodičia nikdy nemali, preto je pre nich ťažko pochopiteľné, že ich dieťa odcestuje na druhý koniec sveta a pred dobrou prácou dá prednosť pracovným pobytom v zahraničí či rôznym stážam.

Čím ďalej, tým menej mladých sa vyberá po naplánovanej ceste budúcnosti a nerozmýšľajú nad tým, kde budú bývať o rok. Prácu na full time odkladajú na „horšie časy“ a radšej skúšajú, čo im možnosti dnešného pracovného trhu dovolia. Nepotrebujú už toľko vlastniť domy, autá a majetky, pretože to nie je záruka šťastného života. Stále viac ľudí sa rozhoduje pre nomádsky štýl života bez pevného plánu, kedy sa usadia a založia si rodinu. Iní zas skúšajú rôzne druhy jobov, kým zistia, že vlastne chcú v živote robiť.

Foto: pexels.com

Skúšať je skvelé, pretože tak najlepšie zistíš, čo ti vyhovuje. Známa slovenská blogerka Janka z blogu Travel Hacker napísala o tom, ako sa zbavila 90% svojich vecí a s priateľom sa rozhodla, že sa budú často sťahovať a vyskúšajú všetko, o čom kedy snívali. Luxusný dom v centre mesta či ekodomček v blízkosti prírody? To všetko skúsili. A na čo prišli? Že im veci, ktoré kedysi vlastnili, nechýbajú, ale aj to, že mnohé z vecí, o ktorých si mysleli, že sú ich snom, ich nenaplnili. Napríklad taký dream house s terasou. To je lepšie, než šetriť na taký dom celý život a potom istiť, že ho vlastne nepotrebuješ.

Život totiž naozaj nie je o tom, čo máš, kde bývaš a koľko máš peňazí, ale ako s tým dokážeš naložiť a ako si to vieš užiť. Máš byt, auto aj skvelú prácu, no aj tak nie si šťastný? Možno ti chýba práve tá sloboda a pocit, že sa môžeš kedykoľvek zbaliť a odísť na druhý koniec sveta a vyskúšať všetko, po čom si kedy túžil. A možno aj nie. Veď každý sme iný. Časy sa však zmenili a je škoda nevyužiť všetko, čo nám dnes svet ponúka. Veď na istoty, domy a rodinu nikdy nie je neskoro. :)

Foto: pexels.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech