Nastala globálna kríza. Horiace lesy sužujú celý svet. Vieš, ako môžeš pomôcť?

  • V roku 2000 vznikla Global Fire Map. Tá sleduje a zaznamenáva katastrofy, ale aj menšie požiare na celom svete
  • Amazonské pralesy, Sibír, Srí Lanka, Kanárske otrovy, Grécko, na týchto miestach práve horia stovky hektárov lesného porastu
  • Situácia je kritická a internetom sa šíri #PrayForAmazonia
horia lesy
TASR/unsplash
  • V roku 2000 vznikla Global Fire Map. Tá sleduje a zaznamenáva katastrofy, ale aj menšie požiare na celom svete
  • Amazonské pralesy, Sibír, Srí Lanka, Kanárske otrovy, Grécko, na týchto miestach práve horia stovky hektárov lesného porastu
  • Situácia je kritická a internetom sa šíri #PrayForAmazonia

Keď v roku 2017 horelo na gréckom ostrove Chalkidiki, bola som na mesačnej stáži na Korfu. Videla som hrôzu a strach ľudí, ktorí sa báli o svojou krajinu. Vtedy bolo potrebné pomáhať hasiť nielen samotný požiar, ale aj toto zdesenie a následné škody. Dnes horí v Grécku zas. A silné požiare sú aj na iných miestach Zeme – na Sibíri, Kanárskych ostrovoch, Srí Lanke a v Amazonskom pralese. Snáď už táto ničivá katastrofa prinúti svet brať hrôzy globálneho otepľovania vážne.

Amazonské pralesy

Obvinenia brazílskeho prezidenta Jair Bolsonara, že aktivisti podpaľujú najväčší prales na svete zatiaľ vyvrátené neboli. A ani iné jeho tvrdenia o tom, kto je za požiare zodpovedný. Jedno je isté. Amazonský dažďový prales stále horí. Keďže krajina pokrýva najväčší hektárový podiel pralesa, až 60 percent, prirodzene ju táto živelná katastrofa postihuje najviac. Podľa vyjadrení kanadského portálu globalnews.ca však požiare nevznikli prirodzene. Dlhodobým a nepremysleným odlesňovaním sa vytvárajú obrovské holé plochy, kde sa oheň jednoducho šíri.

Malé požiare v dažďovom pralese nie sú a ani nikdy neboli ničím výnimočným. Tentokrát sa však na príčinu nazerá s oveľa väčšou vážnosťou. Podľa Národnej oceánskej a atmosferickej administratívy  je totiž Amazonský prales dostatočne odolný voči tak obrovskému požiaru. Je to vďaka prirodzenej vlahe a vlhkosti vzduchu v ňom. V najteplejšom období roka sa však vlhkosť mierne znižuje a to môže vytvoriť podmienky na vypuknutie požiaru. Nepredpokladá sa však, že v takom obrovskom rozsahu.

Podľa slov portálu bbc.com, vyzývajú politické veľmoci na pomoc svetové organizácie. Emmanuel Macron či Angela Merkelová považujú podporu akéhokoľvek druhu pri záchrane horiacich lesov za nevyhnutnosť a apelujú na členov skupiny G7.

Sibír a Srí Lanka

Nezastaviteľné ohne borovicových lesov v ruskom Sibíri pokračujú. Postihli oblasť veľkú 2,6 miliónov hektárov a hasenie nie je dostatočné. Podľa monitorov portálu nasa.gov bolo pred týždňom v krajine celkovo 148 požiarov a ich počet dodnes pribúda. Pred niekoľkými hodinami sa však objavila ďalšia znepokojujúca informácia. V malom turistickom mestečku v južnej časti srí lanských hôr začalo horieť tiež. Ide o známu turistickú oblasť Ella Rock. Ani malé večerné dažde však požiar nepomohli uhasiť. Nepomohli zastaviť ani jeho šírenie. Píše miestny portál asianmirror.lk

 

Kanárske ostrovy sú v plameňoch od soboty

Je to najhorší požiar za posledných šesť rokov, ktorý postihol Španielsko, píše denník El Pais. Zničil 10.000 hektárov územia a približne 9.000 ľudí muselo opustiť svoje domovy. Aj napriek promptnému zásahu hasičov sa im požiar dlho nedarilo dostať pod kontrolu. Plamene začali hasnúť až v utorok a to vďaka tomu, že klesla teplota ovzdušia, vietor sa utíšil a zmenil smer. Teraz je už požiar pod kontrolou záchranných jednotiek. Krajina spamätáva zo šoku. Keďže požiar vypukol v lesoch na severe krajiny, mnohí obyvatelia ako samoživitelia a farmári museli zanechať zvieratá, majetok a svoj zdroj obživy a zachraňovať svoje životy. Dnes sa plánujú do opustených sutín vrátiť, aby zistili, čo všetko prežilo a v akom stave ostali domy.

Gepostet von Mi nombre es GRAN CANARIA am Sonntag, 18. August 2019

 

Pridaj sa a pomôž svetu!

Postav sa do radu k ďalším darujúcim. Cez americkú Rainforest Foundation môžeš pomôcť sumou od 10 dolárov na záchranu dažďového pralesa a obnovu napáchaných škôd. ´Sky is the limit´ v tomto prípade. Rovnako môžeš celoročne prispievať ľubovoľnou sumou cez platformu organizácie weforest.org.

Zdroj: The Guardian, keeptalkinggreece.com, globalnews.ca, nesdis.noaa.gov, bbc.com, nasa.gov, asianmirror.lk, elpais.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech