Nastupuje obdobie komárieho pekla. Bratislava sa pripravuje na „vojnu proti hávedi“

  • Bratislava musela zasiahnuť proti komárom
  • Aplikuje biologický larvicíd BTI na zneškodnenie lariev
  • Minulý rok evidovali viac ako 1 000 väčších liahnísk
postrek komrarov
Flickr/Global Environment Facility Unsplash/Егор Камелев
  • Bratislava musela zasiahnuť proti komárom
  • Aplikuje biologický larvicíd BTI na zneškodnenie lariev
  • Minulý rok evidovali viac ako 1 000 väčších liahnísk

Bratislava už musela zasiahnuť proti komárom a v liahniskách v mestských častiach Dúbravka a Jarovce aplikovať biologický larvicíd BTI na zneškodnenie lariev hmyzu. Na sociálnej sieti o tom informovalo hlavné mesto.

Liahniská naprieč celou Bratislavou intenzívne monitoruje už od začiatku marca. „Po zime, niekedy aj počas zimy, sme sa mohli stretnúť s ojedinelými komármi z pivníc či vetracích šácht a aktuálne, aj keď sú teploty relatívne nízke, sa v malých množstvách začínajú objavovať jarné druhy komárov,“ spresnil magistrát.

Biologický larvicíd museli v Dúbravke a Jarovciach použiť po tom, čo odhalili zvýšený počet lariev v prvých liahniskách. „V monitoringu okrem našich odborníkov pokračujú aj trénovaní dobrovoľníci z minulého roka,“ uviedlo mesto.

V hlavnom meste minulý rok evidovali viac ako 1 000 väčších liahnísk a ďalšie stovky až tisíce menších mlák, ktoré poskytovali vhodné podmienky na liahnutie komárov. 

Mesto Bratislava odmieta používať v boji proti výskytu komárov chemický postrek. Chemické insekticídy prinášajú podľa magistrátu totiž zdravotné riziká, majú vplyv na endokrinný systém, na plodnosť a tiež karcinogénne účinky.

Boje proti komárom v minulosti

Prichádzajúce jarné obdobie so sebou prináša obdobie, kedy sa to na Slovensku hemží komármi. Bratislavský primátor proti otravnému hmyzu bojoval aj minulý rok. Slovenská metropola vlani použila rovnaký prípravok, akým plánuje háveď zneškodniť aj tentokrát. 

Má to však jeden háčik – larvicíd BTI je účinný len na komáre v larválnom štádiu. „Na účinný zásah máme preto vždy len pár dní, kým sú komáre v štádiu neškodných nič netušiacich lariev, ktoré veselo šantia v zaplavených územiach, periodických mlákach alebo aj v nenápadnom sude s vodou vo vašej záhrade. Práve vtedy musíme zasiahnuť.“

Skupina dobrovoľníkov, ktorí budú hlavnému mestu pomáhať aj tento rok, bola v minulosti úspešná. Lovci komárov na svojej stránke uvádzajú, že „komáre sú voči BTI úplne bezbranné“. Dobrovoľníci sa na tejto stránke prihlásili na pomoc mestu a zjavne to fungovalo. Nazbieralo sa ich viac ako 200 a liahniská komárov skutočne objavili. 

Ako uviedol na sociálnej sieti Matúš Vallo, tím mohol postrekmi BTI vďaka lovcom komárov zasahovať v odhalených liahniskách v Devínskej Novej Vsi, Rači, Devíne a Rusovciach. „Samotný postrek vykonávame pomocou chrbtových postrekovačov alebo letecky – dronmi či zásahom helikoptér,“ vysvetľujú Lovci.

Nebezpečné komáre na Slovensku

Počas minuloročnej vojny proti premnoženiu komárov sa vyskytol nový problém. V lete sa totiž objavili správy o výskyte pôvodom ázijských komárov, ktoré sa nazývajú Aedes japonicus japonicus.

Výskyt tohto druhu neovplyvňuje iba biodiverzitu, no môže mať aj medicínsky dosah, pretože invázne komáre sú prenášače veľkého spektra patogénov. Tento druh môže prenášať u nás zatiaľ nepôvodné vírusy, ako napríklad vírusy japonskej encefalitídy, chikungunya, dengue alebo aj Zika.

„V natívnom prostredí na kladenie vajíčok vyhľadávajú tieto komáre najmä dutiny stromov, preto nie je prekvapivé, že v nových oblastiach vyhľadávajú veľmi podobné dutiny rôzneho typu. Ich vajíčka sú napríklad importované v pneumatikách, v ktorých stojí voda,“ povedala Viktória Čabanová, odborníčka Biomedicínskeho centra SAV na komáre.

Na nových územiach vedia klásť vajíčka do akýchkoľvek nádob s vodou – kontajnerov, preto sa podľa Čabanovej často prezývajú aj kontajnerové druhy.

Zdroje: TASR, Lovci komárov

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá