Natália Kisková: Chcela by som nájsť magickú rovnicu ako byť mamou a zároveň mať úspešnú kariéru

  • Niekoľko rokov strávila v New Yorku, Londýne a Prahe, no vrátila sa na Slovensko
  • Pomáha rozvíjať slovenskú podnikateľskú scénu
  • Teraz vedie HubHub, sieť coworkingových priestorov
titulka_kiskova
Archív Natália Kisková
  • Niekoľko rokov strávila v New Yorku, Londýne a Prahe, no vrátila sa na Slovensko
  • Pomáha rozvíjať slovenskú podnikateľskú scénu
  • Teraz vedie HubHub, sieť coworkingových priestorov

V zahraničí si sa zameriavala na IT sektor a na Slovensku pracuješ v HubHub, kde pomáhaš startupom. Prečo si vôbec odišla zo zahraničia a ako vnímaš prechod z IT sektora do sveta startupov?

Myslím si, že IT, ako sféra sama o sebe, je spojená v startupoch, aj vo všetkom, čo robíme v každodennom živote. Špecifikácia na IT mi už prišla veľmi expertná. Tým, že som riadila celú pobočku, stretávala som sa s veľmi technickými ľuďmi a bolo to fajn, ale v istom bode som si uvedomila, že nie je mojou vášňou, vzdelávať sa iba v tom jednom softvéri, s ktorým som niečo robila. Chcela som vedieť, ako tá technológia podporuje iné podniky a ako sa dá ďalej implementovať. To bol ten hlavný dôvod, prečo nezostať v IT a taktiež, všetci v mojom okolí pracujú v startupoch a ten mindset, ktorý majú, im vyhovuje.

Zobraziť celú galériu (10)
zdroj: Archív Natália Kisková

A tak si sa rozhodla vrátiť na Slovensko

Na Slovensko som sa vrátila z jednoduchécho dôvodu. Veľmi som chcela ísť domov. Ja som bola vždy imigrantkou v iných krajinách a iba doma sa cítim naozaj doma, aj keď momentálne bývam v Rakúsku. Okrem parenice a karičky mi chýbala naša slovenská mentalita. Vždy som chcela, aby malo to, čo robím, pozitívny dopad na Slovensko.

Mala si aj vlastný startup, spolu s dvoma kamarátkami, no ten nevyšiel. Na čo bol tento startup zameraný a prečo to nevyšlo?

Na tomto startupe sme pracovali približne šesť mesiacov, no robili sme to popri našej normálnej práci, takže to nebolo úplne plnohodnotné. Bola to online platforma na učenie neverbálnej komunikácie. Všimli sme si totiž, že ľudia sa trénujú, ako prezentovať a používať slová a Powerpoint, no neučia sa to, akým spôsobom neverbálna komunikácia ovplyvňuje to, čo robíš v každodennom živote. Nevyšlo nám to preto, lebo sme každá žila v inom meste a ďalšou z vecí bolo, že sme si ako trojica nesadli.

Zobraziť celú galériu (10)
zdroj: Archív Natália Kisková

Spomenula si, že by ste v tomto startupe boli v podstate tri co-founderky. Čo si myslíš o tom, že ženy na Slovensku ešte nepôsobia na vrcholových pozíciách?

Na Slovensku a celkovo v Európe nemáme ešte zjednotený systém, ktorý by pomáhal ženám, aby boli podnikateľkami a zároveň matkami. Ženy si väčšinou vyberajú, či budú matky alebo podnikateľky, pretože si myslia, že pri podnikaní nemôžu mať deti. Vo firmách, v ktorých som pred tým pracovala, boli v hlavnom vedení hlavne ženy. Potom som prišla na Slovensko, kde funguje hlavne mužská dogma a ženy sú nižšie. Ženy vedia, v čom sú dobré a chcú si vybalancovať ten work life balance a nie vždy chcú ísť po moci, pretože chcú mať doma klud a deti.

Zobraziť celú galériu (10)
zdroj: Archív Natália Kisková

Sama pracuješ v startupovom prostredí, no pred rokmi boli startupy ešte čerstvou novinkou, dnes sa s nimi však akoby vrece roztrhlo. Aký je tvoj názor na súčasnú startopovú scénu na Slovensku, možno v porovnaní so zahraničím?

Podľa mňa sa celkovo vo svete stáva z pojmu startup nadávka alebo negatívne slovo. Je to veľmi polarizujúca téma. Pre mňa startup znamená, že človek ide do risku a chce rýchlo rastúcu firmu. Neverím v to, že nejaká marketingová agentúra vie byť reálnym startupom, pokiaľ to nevie robiť globálne. Musí to byť firma, ktorá vie produkt alebo servis riešiť na globálnej úrovni.

Na slovenskú spoločnosť má dopad to, že sa to dá robiť aj ztadiaľto, čo znamená, že ľudia vedia byť úspešní aj vo svete a nemusia kvôli tomu žiť v Amerike. Máme pár príkladov ľudí, ktorí to dokázali, ako Andrej Pančík alebo Peter Ondruška, ktorí ukázali, že sa to dá aj zo Slovenska. Je veľmi príjemné, že máme takýchto motivátorov pre ostatných, hlavne pre Slovákov.

Zobraziť celú galériu (10)
zdroj: Archív Natália Kisková

Ty sama máš nejaký vzor, ktorý ťa inšpiruje, či už v pracovnom, ale aj súkromnom živote?

Z každej sféry je to niekto iný. Či už je to Peter Sagan, Sajfa, môj otec. Z tohto startupového sveta mám „slabosť“ na Andreja Pančíka, ktorý pozná svoje hodnoty, za ktorými si stojí, nie je vôbec ten, čo chce byť v médiách a je to veľmi milý chalan s dobrým srdcom, ktorý nevidí zlo v ničom.

Sieť coworkignových priestorov HubHub bola kedysi tiež startupom a  po úspešnom rozbehnutí projektu v Bratislave, Varšave a Prahe sa rozšírila aj do Budapešti a plánuje ďalšiu expanziu v podobe nových priestorov. V priebehu niekoľkých mesiacov by mal pribudnúť nový HubHub v Londýne. Kedy môžeme HubHub v Londýne očakávať?

V Londýne už máme prvých členov, ktorí sa k nám nasťahovali a máme pre nich hotovú iba nejakú časť. Oficiálne otvárame v druhom kvartáli, takže čoskoro. Keď vstupujeme do nových krajín, je pre nás veľmi dôležité to, aby to bolo so súladom s HB REAVIS. My v HubHub pridávame hodnotu hlavne cez to, že prinášame také bijúce srdce a sme ten priestor, kde to žije a kde sa koncentruje inovácia a práve okolo nás by sa mali združovať tie korporácie, aby sa naučili inováciám a vedeli s tým spolupracovať. Zahraničné trhy sme si vybrali, pretože si myslíme, že tam potrebujeme byť a chceme, aby sa tam odohrával startupový ekostystém.

Zobraziť celú galériu (10)
zdroj: Facebook HubHub

Ako máte nastavený biznis model? Dokážu si všetky hubhuby zarobiť samé na seba?  

My máme taký cieľ, že každý HubHub v strednej a východnej Európe musí byť do troch rokov na operatívnej nule, čo znamená, že si sám na seba zarobí, pričom v západnej Európe je to do piatich rokov.

V dnešnej dobe sa chce veľa mladých ľudí vyhnúť veľkým korporátnym firmám. Aké najväčšie rozdiely vnímaš medzi korporáciami a startupmi? Je chyba, že sa mladí hneď ženú do startupov?

Jedna z najhorších vecí, čo sa môže stať mladému človeku je, že ide do startupu, pretože si myslí, že je cool. Startup alebo rýchlorastúca, mladá firma, znamená veľmi veľa hodín a vnútornej motivácie robiť cez víkendy, v noci a za veľmi malé peniaze. Jedna z vecí, ktoré ma najviac trápia je, že veľa mladých ľudí očakáva, že prídu a za tri mesiace dostanú buď povýšenie alebo vyšší plat a budú robiť od deviatej do piatej. Mladým chýba veľmi veľa pokory a neviem, či je to výchovou alebo tým, v akom prostredí žijú.

Zobraziť celú galériu (10)
zdroj: Archív Natália Kisková

Mladí ľudia by mali ísť do korporácie, ak chcú mať svoj komfort a vedieť, čo bude o týždeň alebo o mesiac. Ak sú však ľudia pripravení na výzvy, tak by mali ísť do startupového prostredia. Nie je to o tých žúrkach po večeroch, ale o tom, že človek musí makať, aby niečo dokázal.

Momentálne riadiš sieť co-workingových priestorov, čo vyzerá ako práca snov. Ocitla si sa v pracovnom prostredí v situácii, keď si bola podceňovaná kvôli pozícii tvojho otca?  

Ja som veľmi vďačná za to, akú mám rodinu, aké mám zázemie a vzdelanie. Veľa krát ma však ľudia vnímali takým spôsobom, že no „ukáž sa“. Keď som sa chcela vrátiť na Slovensko, tak to bol práve môj otec, ktorý mi hovoril, aby som sa nevracala, pretože ma ľudi budú brať tak, že som sa do tejto práce dostala práve cez neho.

No ja som aj tak chcela a nič by ma nepresvedčilo. Určite bolo niekedy citíť, že som mala nastavenú latku vyššie, než by bolo potrebné, aby som ukázala, že tu nie som kvôli otcovi a prácu som si našla a vybojovala sama. Myslím si však, že po pár stretnutiach si ľudia uvedomili, že to asi nie je o tom, kto je môj otec, ale kto som ja.

Zobraziť celú galériu (10)
zdroj: Archív Natália Kisková

Na to, kde sa momentálne nachádzaš, vďačíš dobrým základom, ako skúške života v zahraničí a vzdelaniu. Je to podľa teba práve to, čo by mali „podstúpiť“ mladí ľudia? Vycestovať do zahraničia, nabrať skúsenosti, vzdelávať sa a vrátiť sa na Slovensko?

Podľa mňa nemusíš odísť do zahraničia, aby si nabral skúsenosti. Máme tu firmy, ktoré dávajú možnosť rásť a ponúkajú ľuďom také isté možnosti, aké by mali v iných krajinách. Veľa ľudí sa vyhovára na to, že by si na Slovensku nikdy nenašli takú dobrú prácu, ako v zahraničí. Nič v zlom, no ja mám takú prácu, akú by som možno nikde inde nemala. Treba tu spoznať tých pravých ľudí a nebáť sa vyskúšať nové veci .

Ak by som to mala zhrnúť, tak je veľmi dôležité mať dobrých rodičov alebo kamarátov, partnerov, jednoducho taký vlastný podporný kruh. Najdôležitejšie je obklopiť sa ľuďmi, ktorí sú úprimní, objektívni a vedia povedať aj pekné veci, ale aj kritickú spätnú väzbu. Keď má človek toto, tak môže robiť hocičo.

Zobraziť celú galériu (10)
zdroj: Archív Natália Kisková

Ako jedna z úspešných Sloveniek si bola pozvaná na festival príležitostí Profesia days. O čom budeš rozprávať?

Budem rozprávať o prirodzenosti a autenticite a o tom, akým spôsobom je to dôležité pre prácu, ale aj pre každodenný život. Jednou z vecí, s ktorými sa v poslednej dobe stretávam, je, že ľudia chcú na sebe pracovať a chcú sa niekam dostať a jednou z vecí, o ktorých hovorím je, že prirodzenosť je to najdôležitejšie. Prirodzenosť je akýmsi lifestylovým rozhodnutím, kedy sa človek rozhodne zisťovať, kde všade sa môže zlepšovať. Na festivale príležitostí Profesia days by som chcela predniesť alebo ukázať cestu, ako sa k tomu dá dostať.

Ty sama teda vystupuješ prirodzene alebo teda autenticky?

Je to cesta, ktorú som si vybrala a nie vždy to robím správne. Učím sa a je to niečo, do čoho som sa pustila pred tromi rokmi. Prešla som si tým a nie je to jednoduché a veľmi veľa to povie aj o mne aj o mojej ceste.

Zobraziť celú galériu (10)
zdroj: Archív Natália Kisková

S tvojim návratom na Slovensko prišlo do tvojho života veľa pekných udalostí. Ako zatiaľ hodnotíš tvoj návrat domov?

Veľmi mi to tu vyhovuje. Tým, že pracovne cestujem 80 až 90% môjho času, tak si užívam keď som doma.  Asi by ma to nebavilo, kebyže som iba doma, ale som veľmi rada, že som tu, ale neľutujem a odporúčam to každému. Keď sa chcete cítiť luďsky a doma a nebyť imigrantom, tak kde inde, než u nás.

Ak ťa príbeh Natálie Kiskovej zaujal a chceš si vypočuť jej prednášku o prirodzenosti, ktorú si ona sama nastavila ako určitý životný štýl, prídi na festival príležitostí Profesia days v Bratislave, kde bude jednym zo spíkrov. Vstup je zadarmo, stačí sa zaregistrovať.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá