Natália má 25 a denne zachraňuje ľudí: „Sa nás pri zásahu pýtali, či sa nevieme vyzúvať“

  • Slováci si záchrannú službu volajú veľakrát zbytočne
  • Pri niektorých pacientoch neostáva nič iné, len tíšiť bolesť
  • Ľudia ich žiadajú, aby sa vyzuli
záchranka
Sanitné vozidlo, Archív Natálie
  • Slováci si záchrannú službu volajú veľakrát zbytočne
  • Pri niektorých pacientoch neostáva nič iné, len tíšiť bolesť
  • Ľudia ich žiadajú, aby sa vyzuli

Natália má 25 a už niekoľko rokov pracuje ako záchranárka. Toto povolanie vyštudovala na vysokej škole a teraz pracuje pre jednu z väčších záchranných služieb na Slovensku.

Aj napriek tomu, že je Natália vyštudovaná záchranárka, pacienti si to mnohokrát neuvedomujú. „Stretávam sa s tým, že sa ma pýtajú na vzdelanie a či som dostatočne kvalifikovaná. Niektorí si myslia, že som ešte študentka.“ 

Pre zachovanie anonymity je použitý v článku pseudonym. Redakcia disponuje oficiálnym menom a priezviskom respondentky. 

Práca, ktorá človeka zmení

Práca v tomto odvetví sa podpíše na každom: „Trochu sa zmení aj samotná povaha človeka.“ Na nohách musia stáť niekoľko hodín a nepridáva ani to, že najčastejšie ošetrujú ľudí, ktorí pomoc odmietajú. Navyše, mnoho Slovákov záchrannú zdravotnú službu zneužíva. A plat? Ten mnohým záchranárom na život na Slovensku nestačí. 

Práca plná adrenalínu je niečo, v čom sa našla už počas strednej školy. Denne sa stará aj o niekoľko pacientov a ako v rozhovore prezradila, najdôležitejšie je vedieť od všetkého vypnúť. „Často to zasahuje do osobného života, nakoľko sa čas pracovnej služby predlžuje, máme rýchle pracovné tempo, pracujeme vo vypätých situáciách a pod neustálym stresom.“ Aj napriek všetkému by svoju prácu nemenila. 

  • Ako vyzerá deň záchranára
  • Ktoré výjazdy sú na Slovensku najčastejšie
  • Aké bizarné požiadavky majú pacienti
  • Čo je na práci záchranára najhoršie aj najkrajšie

Prečo si sa rozhodla stať sa záchranárkou?

Už ako malé dievča som sa hrala na doktorku, ošetrovala rodičov a predstierala, že moja detská izba je nemocnica. Keď som bola staršia, navštevovala som strednú zdravotnícku školu a utvrdila sa v tom, že chcem pracovať v zdravotníctve. Ale až pri výbere vysokej školy som si uvedomila, že pracovať v zdravotníctve neznamená byť len lekár či zdravotná sestra.

Objavila som čaro urgentu, a to konkrétne žiaden stereotyp, vždy rôzne pracovné prostredie a podmienky, iní ľudia, rôznorodosť diagnóz a možnosť zastabilizovať kritické stavy a dopomôcť k vyliečeniu pacienta. V tom momente som vedela, že sa chcem stať záchranárkou.

Ako vyzeralo tvoje štúdium na škole?

Študovala som na vysokej škole v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Štúdium sa prelínalo s klinickou praxou najprv v nemocniciach, na jednotkách intenzívnej starostlivosti a následne priamo v teréne záchranných zdravotných služieb u rôznych poskytovateľov, ktorí pôsobia na Slovensku, ako ďalší člen posádky.

Aký je bežný pracovný deň záchranára?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: Redakcia SIU 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá