Natália našla spôsob, ako odtrhnúť deti od smartfónov. Vytvorila unikátnu stavebnicu

  • Dnešná doba technológií ponúka deťom nespočet možností, ako sa zabaviť. Už dávno nie je raritou, že škôlkar vlastní smartfón či tablet. No čo vyrastie z detí, ktoré vidia svet len v modrej obrazovke?
collagedcs
FB/Ikamigo
  • Dnešná doba technológií ponúka deťom nespočet možností, ako sa zabaviť. Už dávno nie je raritou, že škôlkar vlastní smartfón či tablet. No čo vyrastie z detí, ktoré vidia svet len v modrej obrazovke?

Slovenka Natália Hamaríková pozorovala tento problém aj na svojich potomkoch. Celý deň s tabletom v rukách a nie a nie ich od neho odpútať. Namiesto prísnych rodičovských pravidiel a zákazov, ktoré nefungovali alebo ich deti vedeli šikovne obísť, sa rozhodla ísť inou cestou. Vymyslela pre deti nový druh zábavy. Zistila totiž, že ak im nedáme alternatívu, často si ju sami nevedia nájsť. Hra s loptou či s legom už nie je to, čo bývala.

Posted by Ikamigo – slovenská kreatívna stavebnica pre deti od 3 do 199 rokov on Saturday, September 30, 2017

„Počítačová gramotnosť dnešných detí je na veľmi vysokej úrovni. Problém však nastáva, ak telefóny a tablety uprednostňujú pred behaním po vonku, pred hrou alebo pred čítaním kníh. Prestávajú vnímať čas, reálny svet, uzatvárajú sa do seba a prestávajú verbálne komunikovať. Nechcela som, aby moje deti žili virtuálny život. Chcela som im ponúknuť niečo, s čím sme sa hrali my, keď sme boli malí. Niečo tvorivé, čo udrží ich pozornosť aspoň tak dlho, ako tie telefóny,“ povedala pre portál Dámska Jazda.

Posted by Ikamigo – slovenská kreatívna stavebnica pre deti od 3 do 199 rokov on Tuesday, July 25, 2017

Natália paradoxne odlákala deti dokonale jednoduchou hrou. Spomenula si na časy, keď sa ako dieťa hrávala s rôznymi krabičkami od liekov a potravín. Často sa využívali napríklad aj pri vyučovaní v predmete výtvarnej výchovy. Podobné krabičky vyrobila z obyčajného papiera a nechala deti, nech z nich niečo postavia. Začali sa diať zázraky. Deti konečne zapojili kreativitu a po chvíli nemali na tablety ani pomyslenie. Natália zistila, že deti to baví rovnako, ako kedysi ju, a že niektoré veci sa napriek technológii nemenia.

Posted by Ikamigo – slovenská kreatívna stavebnica pre deti od 3 do 199 rokov on Monday, September 18, 2017

Kto by bol povedal, že toto všetko dokáže obyčajný papier? Slovenka pochopila, že práve takáto jednoduchá hračka na trhu chýba. Deti sú odmalička obklopené najnovšími technológiami a dokonale prepracovanými hračkami, ktoré nijako nepodporujú ich vlastnú fantáziu. Taká minimalistická vec, ako papier, v nich preto môže vyvolať veľkú tvorivosť. Natáliu jednoduchý pokus s jej deťmi presvedčil priniesť túto hru aj medzi ostatné deti.

Posted by Ikamigo – slovenská kreatívna stavebnica pre deti od 3 do 199 rokov on Friday, September 15, 2017

Stavebnicu pomenovala Ikamigo, čo vo voľnom preklade znamená „galaxia priateľov“, a rozhodla sa rovno ju otestovať v materských školách. Zaznamenala veľký úspech. Pritom mnohí by si mysleli, že deti papierovou „srandou“ opovrhnú a uprednostnia technológie či populárnejšie hračky. Ale aj deti vedia prekvapiť. Hra Ikamigo prichádza v troch verziách a základom sú jednoducho papierové škatuľky, z ktorých si deti zhotovia svoju vlastnú originálnu „hračku“.

Posted by Ikamigo – slovenská kreatívna stavebnica pre deti od 3 do 199 rokov on Wednesday, August 16, 2017

„Úlohou dieťaťa je vytvarovať z 2D zlisovaných bielych ‚papierových‘ škatuliek 3D krabičky, následne ich navzájom pospájať samolepiacimi suchými zipsami do ľubovoľného objektu podľa vlastných predstáv. Nakoniec ho môžu vyzdobiť alebo vymaľovať,“ povedala Natália pre Dobré noviny. To, čo by mnohí považovali za nedostatky hračky, ona považuje za benefity. Ikamigo totiž nie je plastové, farebné, nesvieti ani nevydáva zvuky, teda sa nesnaží umelo pútať pozornosť.

Nová slovenská kreatívna stavebnica IKAMIGO® už čoskoro v predaji!

Po týždňoch usilovného vývoja a testovania za pomoci…

Posted by Ikamigo – slovenská kreatívna stavebnica pre deti od 3 do 199 rokov on Wednesday, June 14, 2017

Stavebnica je vhodná pre najmenších, no dokážu sa pri nej zabaviť aj dospelí, a to na dlhé hodiny. Ikamigo má podobný efekt, ako taká omaľovanka. Môže byť skvelou súčasťou teambuildingov a je prospešná aj pre deti s poruchami pozornosti a inými obmedzeniami. Obrovským benefitom stavebnice je tiež fakt, že je vyrobená z nezávadného, bezpečného a ekologického materiálu a je extrémne skladná a prenosná.

Posted by Ikamigo – slovenská kreatívna stavebnica pre deti od 3 do 199 rokov on Wednesday, August 23, 2017

Natália má ambíciu skúsiť šťastie s projektom aj v zahraničí a my jej držíme palce. Je obdivuhodné, aký jednoduchý nápad dokázal uspieť a poraziť aj tablety a smartfóny. A čokoľvek dokáže deti „vrátiť“ do reálneho offline sveta, treba jednoznačne podporiť. Na druhej strane je naozaj paradox, že za celým produktom je doslova len kúsok dobrého nápadu a čistého papiera. Žiadna veľká veda ani technológia, len dokonalý minimalizmus. Možno jediné, čo zarazí, je pomerne vysoká cena, ktorá môže niektorých od kúpy odradiť.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech