National Geographic zostavil rebríček najlepších cestovateľských fotografií roku 2021

  • Najlepšie cestovateľské fotografie, ktoré vybrali redaktori National Geographic, ukazujú, ako vyzeralo cestovanie v absolútne netypickom roku 2021
  • Pozri sa, čo zachytili objektívy tých najlepších fotografov
cestovanie, muž, príroda
Ilustračná: Unsplash/ Owens, Harris
  • Najlepšie cestovateľské fotografie, ktoré vybrali redaktori National Geographic, ukazujú, ako vyzeralo cestovanie v absolútne netypickom roku 2021
  • Pozri sa, čo zachytili objektívy tých najlepších fotografov

Tohtoročné najlepšie cestovateľské fotografie podľa autorov rebríčka ukazujú intimitu spoznávania sveta bližšie k domovu, ako aj nasávanie miestnej farebnosti a tradícií. Fotografovia dúfajú, že zverejnené diela budú ľudí inšpirovať a povzbudia ich k tomu, aby opustili svoj domov a vydali sa objavovať rozmanitosť sveta na vlastné oči.

Prvá z fotografií ukazuje, že Covid nerozdelil len krajiny a rodiny, ale aj lyžiarske svahy. Je to jasne vidieť na snímke Davida Bertucciho, ktorý zachytil zjazdovku v Matterhorn Ski Paradise vo Švajčiarsku.

Stredisko sa nachádza medzi Švajčiarskom a Talianskom. Vzhľadom na rôzne úrovne pandemických obmedzení v jednotlivých krajinách, je švajčiarska časť zjazdovky preplnená a talianska časť (chodník vľavo) úplne opustená.

Objektom záujmu fotografa Chrisa Burkarda sa stala láva tečúca z islandskej sopky Fagradalsfjall, ktorá vybuchla v marci 2021. Išlo o prvý výbuch za 800 rokov.

Na svete je aktuálne cez 1 500 aktívnych sopiek a „sopečná turistika“ sa teší čoraz väčšej obľube cestovateľov, ktorí túžia po extrémnych zážitkoch a kontakte s prírodou, aj keď sa dostanú do nebezpečenstva.

Ciril Jazbek vyfotografoval mesto Dreznica v Slovinsku a ukázal jeho oblúkovitú krajinu. Toto mesto láka čoraz viac turistov, a keďže je obklopené miernymi kopcami, rozvíja sa tu zážitková turistika so širokou ponukou paraglidingových letov.

Druhá fotografia od Jazbeka zobrazuje mladé ženy z gréckeho ostrova Karpathos v ľudových krojoch. V dedine Olympos existuje určitý druh matriarchátu a ženy spolu vytvárajú prosperujúce centrum ekoturizmu.

Chiara Negrello zase urobila atmosférickú fotografiu páru, ktorý cestuje vlakom Sulmona-Carpinone cez nádherný taliansky región Abruzzo. Táto vlaková trasa je dlhá približne 117 kilometrov. Taliani ju niekedy nazývajú „Malá transsibírska magistrála“.

National Geographic objasňuje, že železničná turistika sa stáva v Európe čoraz populárnejšou. Cestujúci si čoraz viac berú k srdcu aj potrebu chrániť klímu a znižovať svoju uhlíkovú stopu aj na dovolenke.

Autor Andrea Frazzetta na snímke zachytil ako mladá družička stojí s balónom na hrubých kameňoch chodníka Via Appia v Ríme a čaká na príchod ostatných, aby si urobili pamätnú fotografiu. Takéto fotografie sú v Ríme už tradíciou.

Samotná Via Appia je jednou z hlavných ciest starej Rímskej ríše a jedným zo symbolov civilizácie, ktorú vytvorili Rimania. V roku 2021 talianska vláda oznámila, že po celej dĺžke slávnej cesty sa vykonajú reštaurátorské práce.

Alvino Velazquez, vane El Chino, je gaucho, teda argentínsky ekvivalent kovboja. Na fotografii je vidno, ako dohliada na dobytok na ranči Bronzovič v Patagónii. Gaucho bol pri práci nafotený Lujuanom Augusti.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Luján Agusti (@lujanag)

Nezvyčajnú fotografiu urobil aj Kiliii Yuyan. Zobrazuje zhluk svetlušiek lietajúcich lesom v horách Tennessee. Svetlušky sa pária približne dva týždne koncom mája a začiatkom júna.

Vedenie Národného parku Great Smoky Mountains následne organizuje množstvo vzdelávacích podujatí, počas ktorých môžu ľudia pozorovať záplavu svetlušiek, ktoré sa rozlievajú z kopcov pri hľadaní svojich partnerov.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Kiliii Yuyan (@kiliiiyuyan)

Rose Marie Cromwell odfotografovala chvíľu bezstarostnej zábavy v parku South Pointe v Miami Beach na Floride. Nachádza sa tu verejné kúpalisko, kam ľudia chodia za oddychom.

Fotografia vznikla v posledný letný deň roku 2021, keď o variante omikron ešte nikto nepočul a zdalo sa, že pandémia koronavírusu je len zlou spomienkou.

Demetrios Joannou zachytil sochára Steliosa Gavalasa pri práci. Gavalas už roky vyrába repliky známych gréckych sôch, ktoré sa potom predávajú do zahraničných múzeí či obchodov so suvenírmi. Časť zisku je venovaná na podporu zachovania gréckych pamiatok. Na fotografii Gavalas pracuje na kópii slávnej sochy Poseidona z Artemision.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Demetrios Ioannou (@demetriosioannou)

Poslednú fotografiu má na svedomí Chiara Negrello. Podarilo sa jej odfotiť Serenellu Binatti pri love mušlí v talianskej biosférickej rezervácii rieky Pád. Región je vhodný na rybolov, ale len málo turistov počulo o miestnej komunite žien, ktoré lovia mušle. 

Organizujú sa tu výlety, počas ktorých je turistom vysvetlená celá história tejto mimoriadnej komunity.

Zdroj: National Geographic

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie