NATO čelí veľkému odchodu vojakov. Francúzsko prišlo s komplexným návrhom na sanovanie síl

  • Počet vojakov v EÚ klesá
  • Francúzsko predstavilo plán na zlepšenie armády
  • Poľsko zvyšuje platy vojakov o 20 %
Nábor vojakov, záverečný nástup vojakov, ktorí sa zúčastnili na medzinárodnárodnom vojenskom cvičení Slovenský štít 2019 v priestoroch Centra výcviku Lešť
Ilustračný obrázok TASR/AP, Ján Krošlák
  • Počet vojakov v EÚ klesá
  • Francúzsko predstavilo plán na zlepšenie armády
  • Poľsko zvyšuje platy vojakov o 20 %

Francúzsky minister obrany Sébastien Lecornu nedávno predstavil iniciatívu zameranú na motiváciu vojakov, aby zostali slúžiť svojej krajine. Tento krok bol urobený krátko po zverejnení správy v Nemecku, ktorá poukazuje na pokles počtu vojakov v Bundeswehri.

V roku 2023 sa počet členov tohto nemeckého vojenského zboru znížil o 1 537, čím sa ich celkový počet dostal na 181 514. Ako píše portál Politico, tento trend ukazuje na významné výzvy, ktorým čelia ozbrojené sily v súčasnej dobe, a zdôrazňuje potrebu efektívnych stratégií na udržanie skúsených a talentovaných vojakov v aktívnej službe a prilákanie nových vojakov.

„Tieto rozhovory sa teraz vedú vo všetkých hlavných mestách, vo všetkých demokraciách, ktoré majú profesionálne armády bez brannej povinnosti,“ povedal Lecornu, pričom spomenul Spojené kráľovstvo a Spojené štáty.

V reakcii na vojnu na Ukrajine viaceré krajiny začínajú otvárať debatu o návrate brannej povinnosti, medzi nimi napríklad aj Chorvátsko. 

Nemecko zrušilo brannú povinnosť v roku 2011, ale vzhľadom na to, že mnohí príslušníci armády starnú, obnovila sa diskusia o opätovnom zavedení určitého systému národnej služby, píše Politico.

Čo sa týka francúzskej armády, ku koncu minulého roka v nej bolo neobsadených až 3 000 pozícií. Krajina sa tak rozhodla zmeniť stratégiu.

Peniaze smerujúce do armády

Tento nový „360-stupňový“ plán, ktorý pozostáva z približne 40 ustanovení, je do veľkej miery syntézou opatrení, ktoré už boli iniciované a predbežne zahrnuté do viacročného vojenského rozpočtu na roky 2024 – 2030, pričom 500 miliónov eur je osobitne vyčlenených na to, aby prispeli k udržaniu vojenského personálu, píše francúzsky portál Le Monde

„Chceme, aby sa všetci (na ministerstve) rozhýbali,“ povedal Lecornuov rezort začiatkom týždňa.

Hlavným cieľom plánu ministra obrany je zvýšiť viditeľnosť iniciatív na zlepšenie ubytovacích podmienok na vojenských základniach a v jednotlivých regimentoch. Podľa údajov generálneho štábu je v súčasnosti iba jedna štvrtina bytového fondu označená za novú alebo sa nachádza v dobrom stave.

Ďalšou prioritou ministerstva je zabezpečenie, aby vo všetkých francúzskych departementoch boli vybraní lekári, ktorí by sa špecializovali na liečbu vojenského personálu. Tento krok je obzvlášť dôležitý v oblastiach, kde je nedostatok zdravotníckych služieb. Súčasne prebiehajú rokovania o zjednodušení prechodu personálu medzi ozbrojenými silami a civilným sektorom, čo by mohlo prispieť k lepšej flexibilite a možnostiam kariérneho rastu pre vojakov.

„Radšej by som mal menej náborov, aby sa zlepšila retencia, než aby sa robil nábor, pri ktorom počet udržaných ľudí neustále klesá,“ povedal Lecornu.

Zmeny nastávajú aj v Poľsku

Na začiatku tohto roka oznámila nová poľská vláda zvýšenie vojenských platov o približne 20 %, aby podporila udržanie svojich vojakov. Týmto krokom sa minimálny mesačný príjem vojaka zvýšil zo sumy 4 960 zlotých (približne 1 150 eur) na 6 000 zlotých.

Toto zvýšenie je reakciou na rastúcu bezpečnostnú hrozbu zo strany Ruska, v dôsledku ktorej sa počet poľských vojakov od roku 2015, kedy ich počet činil 95 000, zvýšil na 215 000 v tomto roku. Tieto kroky odzrkadľujú záväzok Poľska posilniť svoju obranu a udržať si kvalifikovaný vojenský personál v čase zvýšených geopolitických napätí v regióne.

Kaliňák chce otvoriť diskusiu o obrannej dohode

Minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD) avizoval na základe vypracovanej analýzy otvorenie diskusie k niektorým častiam obrannej dohody s USA.

„Zmluva nám príde v niektorých častiach nevyvážená a radi by sme rokovali, lebo len vyvážené zmluvy vedia fungovať,“ povedal minister.

Zdroje: Politico, Le Monde, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá