NATO nehľadá zámienku na zapojenie sa do vojny. Je však pripravené chrániť každý meter nášho územia

  • NATO nevyhľadáva konflikty. Ak však príde konflikt k nám, budeme brániť každý meter, tvrdí Blinken
  • Stoltenberg odsúdil útoky na bežných ľudí a tiež útok na jadrovú elektráreň na Ukrajine
NATO, vojna
SITA/Olivier Douliery, Pool Photo via AP, SITA/ Russian Defense Ministry Press Service via AP, File
  • NATO nevyhľadáva konflikty. Ak však príde konflikt k nám, budeme brániť každý meter, tvrdí Blinken
  • Stoltenberg odsúdil útoky na bežných ľudí a tiež útok na jadrovú elektráreň na Ukrajine

Mimoriadne zasadnutie Severoatlantickej rady (NAC) na úrovni ministrov zahraničných vecí sa v piatok dopoludnia začalo v bruselskom sídle Severoatlantickej aliancie (NATO). Rokovania sa týkajú krízy, ktorú vyvolala ruská invázia na Ukrajine, informuje spravodajca TASR na základe vyhlásenia Aliancie pre médiá.

Na mimoriadnych rokovaniach sa zúčastňujú aj ministri zahraničných vecí Fínska a Švédska, ako aj vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.

Brutálna ruská invázia

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg pred začatím rokovaní na spoločnej tlačovej konferencii so šéfom americkej diplomacie Anthonym Blinkenom uviedol, že ministri sa pokúsia nájsť koordinovanú odpoveď na „brutálnu ruskú inváziu“ na Ukrajinu a budú sa zaoberať dlhodobými dopadmi tejto krízy.

Stoltenberg odsúdil útoky na civilistov a aj najnovšie správy o útoku na jadrovú elektráreň na Ukrajine. Zdôraznil, že NATO ako obranné zoskupenie nehľadá zámienky na vojnu s Ruskou federáciou, nie je súčasťou konfliktu na Ukrajine a  Aliancia tejto krajine poskytuje podporu.

Podľa neho však nikto nesmie pochybovať o tom, že Aliancia bude rozhodným spôsobom brániť všetkých svojich členov, aj preto zvýšila počet vojakov v krajinách na svojom východnom krídle. Stoltenberg poďakoval Blinkenovi za odhodlanie USA vyslať viac vojakov.

Blinken konštatoval, že ide o nevyprovokovanú a vopred pripravenú agresiu Ruska voči Ukrajine. Podľa jeho slov sa každý spojenec nejakým spôsobom snaží pomáhať Ukrajine. „My sme obranná aliancia, nehľadáme konflikty, ale ak konflikt príde k nám, tak sme pripravení a budeme brániť každý meter nášho územia,“ povedal.

Rusko je „bezohľadné“

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg odsúdil „bezohľadnosť“ Ruska v súvislosti s ostreľovaním Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine a vyzval Moskvu, aby zastavila vojnu proti svojmu susedovi.      

V noci sme boli svedkami správ o (ruskom) útoku na ukrajinskú jadrovú elektráreň. To len dokazuje bezohľadnosť tejto vojny a dôležitosť jej ukončenia. Rusko musí stiahnuť všetky svoje jednotky a zapojiť sa v dobrej viere do diplomatického úsilia,“ povedal Stoltenberg krátko pred začiatkom mimoriadneho zasadnutia Severoatlantickej rady (NAC) na úrovni ministrov zahraničných vecí.

Slovensko na podujatí zastupoval šéf diplomacie Ivan Korčok. Ten pred odletom do Bruselu na sociálnej sieti napísal, že od stretnutia očakáva „vyhodnotenie doterajších krokov na zastavenie ruskej agresie na Ukrajine“. Vojenská správa Záporožskej oblasti v piatok uviedla, že ukrajinskú jadrovú elektráreň ovládli ruské vojenské sily.

V zariadení sa však podľa ukrajinskej armády naďalej nachádza obslužný personál, ktorý dohliada na jeho bezpečnú prevádzku. V komplexe v noci na piatok v dôsledku ruského ostreľovania horelo. Požiar sa podarilo uhasiť.

NATO Maďarsko neochráni, tvrdí Orbán

Kto tvrdí, že NATO ochráni Maďarsko, sa podľa maďarského premiéra Viktora Orbána mýli. Severoatlantická aliancia sa na takýto krok podujme totiž iba v prípade, ak sa aj Maďarsko bude samo brániť, cituje spravodajca TASR z Orbánovho vyjadrenia v pravidelnom piatkovom rozhovore pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu Kossuth Rádió.

Maďarský premiér takto podľa internetového vydania denníka Népszava zrejme reagoval na nedávne vyjadrenia kandidáta opozičného zoskupenia V jednote za Maďarsko (Egységben Magyarországért) na post predsedu vlády v aprílových parlamentných voľbách Pétera Márkiho-Zaya, ktorý tvrdil, že iba NATO dokáže ochrániť Maďarsko.

Nikto nebude riskovať svoje životy za to, aby bránil iných. NATO nás ochráni, ak aj my budeme pripravení brániť sa. Ak sa nepripravíme v čase takéhoto konfliktu, tak to nepôjde ani neskôr. My sme začali včas,“ podčiarkol Orbán. Premiér vlani na septembrovom vojenskom cvičení maďarských ozbrojených síl na strelnici v Hajmáskéri povedal: „Silná armáda, silná krajina!“

Maďarské ozbrojené sily realizujú desaťročný program rozvoja, ktorý sa dotkne oblasti leteckej prepravy, ochrany vzdušného priestoru i kybernetickej ochrany. V rámci tohto programu rozvoja pod názvom Zrínyi 2026 posilnia prakticky všetky druhy zbraní, pričom plánujú rozšíriť kapacity vojenského priemyslu vo výrobe zbraní a munície.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá