NATO znepokojuje presun Rusov k hranici Ukrajiny. Slovensko odsúdilo zneužívanie migrantov na vedenie hybridných útokov

  • Vyplýva to zo stretnutia šéfov diplomacií v Rige
  • Poľutovanie nad konaním Ruska vyjadril aj minister zahraničných vecí Ivan Korčok a vyzval na dialóg
  • Odsúdil tiež využívanie migrantov na vedenie hybridnej vojny na hraniciach s Bieloruskom
ruské tanky
TASR/AP, Andrew Lubimov,Mikhail Klimentyev,
  • Vyplýva to zo stretnutia šéfov diplomacií v Rige
  • Poľutovanie nad konaním Ruska vyjadril aj minister zahraničných vecí Ivan Korčok a vyzval na dialóg
  • Odsúdil tiež využívanie migrantov na vedenie hybridnej vojny na hraniciach s Bieloruskom

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) zdôraznil, že členské štáty Severoatlantickej aliancie (NATO) sú znepokojené ostatnými presunmi ruských ozbrojených síl a ťažkej vojenskej techniky v blízkosti hraníc s Ukrajinou.

Uviedol to v závere prvého dňa prebiehajúceho dvojdňového stretnutia (30. novembra až 1. decembra) ministrov zahraničných vecí členských štátov NATO v Rige.

Prvý deň stretnutia v hlavnom meste Lotyšska bol venovaný hodnoteniu politickej a bezpečnostnej situácie na východnej hranici Aliancie a príprave novej Strategickej koncepcie NATO.

Slovensko sa zasadzuje za vzájomný dialóg, ktorý povedie k deeskalácii napätia. „Slovensko, ako aj Aliancia, chcú mať konštruktívne vzťahy s Ruskou federáciou a viesť s ňou otvorený dialóg,“ povedal Korčok.

„Aj preto, lebo sme znepokojení opätovným presunom veľkého množstva ruských ozbrojených síl blízko hranice s naším susedom Ukrajinou. Rovnako tak sa chceme s Ruskom rozprávať o jeho krokoch, ktorými postupne opúšťa kľúčové piliere európskej bezpečnostnej architektúry, ktorú samo pomáhalo budovať,“ skonštatoval.

Ministri zahraničných vecí rovnako odsúdili zneužívanie migrantov zo strany bieloruského režimu a narúšanie bezpečnosti Poľska, Litvy a Lotyšška.

zdroj: TASR via AP Photo/Roman Koksarov, Pool

„Kategoricky odsudzujem zneužívanie migrantov na vedenie hybridných útokov voči našim spojencom a snahu Bieloruska o destabilizáciu situácie na hraniciach našich spojencov,“ vyhlásil šéf rezortu diplomacie, informovala agentúra SITA.

„Konanie bieloruského režimu je nielen v rozpore s medzinárodným právom, ale predovšetkým so základnými princípmi ochrany ľudských práv. Poľsko, Litva a Lotyšsko majú našu plnú solidaritu a podporu.“ 

NATO chce mať s Ruskom konštruktívne vzťahy

Ako ďalej píše agentúra TASR, ministri tiež diskutovali o dôsledkoch odstúpenia Ruska od Zmluvy o otvorenom nebi a odsúdili nedávny ruský raketový proti-družicový test.

„Nie sme spokojní s touto situáciou a doterajšou reakciou Ruska, budeme sa však o vzájomný dialóg naďalej snažiť,“ vysvetlil Korčok.

Na tieto výzvy musí reagovať aj nová Strategická koncepcia NATO, ktorá má byť schválená na samite NATO v Madride v júni 2022 a zadefinuje smerovanie Aliancie na roky dopredu, uvádza MZVEZ.

„Hlavnou prioritou Slovenska je ďalej posilniť politickú jednotu a spoločnú obranu, ktorá je z nášho pohľadu najdôležitejšou úlohou Aliancie dneška aj zajtrajška. Kolektívna obrana spojencov poskytuje bezalternatívne bezpečnostné záruky pre našich občanov a Slovensko,“ povedal šéf diplomacie.

„Aby sme kolektívnu obranu vedeli naplánovať a udržiavať, potrebujeme jasne pomenovať bezpečnostné hrozby, ktorým budeme v najbližších rokoch čeliť. Pre Slovensko je absolútne kľúčové, aby Aliancia dokázala reagovať jasne a jednotne a posilnila svoju schopnosť brániť sa všetkým hrozbám pre našu bezpečnosť,“ dodal.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie