Nauč sa cudzí jazyk rýchlejšie a efektívnejšie. Tieto 4 tipy ti v tom pomôžu

  • „Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom.“ - táto stará múdrosť ti je už určite známa
  • Hektická doba nedáva príliš veľa časového priestoru naučiť sa jazyk skutočne efektívne
  • Nenechaj sa však odradiť a vyskúšaj nasledovné tipy, ktoré ti pomôžu skamarátiť sa s cudzím jazykom bez väčšieho utrpenia
filip-gielda-474477-unsplash
Unsplash
  • „Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom.“ - táto stará múdrosť ti je už určite známa
  • Hektická doba nedáva príliš veľa časového priestoru naučiť sa jazyk skutočne efektívne
  • Nenechaj sa však odradiť a vyskúšaj nasledovné tipy, ktoré ti pomôžu skamarátiť sa s cudzím jazykom bez väčšieho utrpenia

1. Oboznám sa so 100 najpoužívanejšími výrazmi v danom jazyku

Najťažšie je začať – to platí asi vo všetkom. Na úvod sa pokús oboznámiť so 100 najpoužívanejšími slovami, nakoľko tieto tvoria až polovicu slov, ktoré ľudia používajú každý deň v bežnom styku. Tak sa už hneď na začiatku ocitneš na polceste tvojho snaženia. Určite však v tomto bode nestagnuj. Odborníci radia, vyčleniť si každý deň aspoň kúsok svojho času (hoci len 5 alebo 10 minút) na zopakovanie slovíčok a gramatiky, ktoré si sa už naučil.

Pokiaľ máš možnosť, pripoj sa k miestnej jazykovej skupine, veľa cestuj a knihy v cudzom jazyku si pokojne čítaj nahlas. A nezabudni veľa, veľa rozprávať. Tým sa cudzí jazyk precvičuje najkvalitnejšie a jedine tak sa ti ho podarí dostať do krvi.

2. Investuj do kvality

Viem, že môže byť skutočne lákavé, siahnuť hneď po prvom programe alebo knihe, ktoré sa ti dostanú pod ruku. Ak ti však záleží na tom, aby si pri učení napredoval tým správnym smerom, zaobstaraj si kvalitné učebné materiály.

Je mi jasné, že jazykové kurzy sú vcelku finančne nákladnou záležitosťou. Netvrdím, že sa cudzí jazyk nedá kvalitne naučiť aj bez nich. Pokiaľ sa už ale na nejaký z nich zapíšeš, určite ťa môže len obohatiť. Okrem toho, že ti lektor pomôže s výkladom pojmov, ktoré máš problém sám pochopiť, zoznámiš sa s ďalšími súputníkmi. Je takmer isté, že pokiaľ ti porozprávajú o svojich úspechoch a pokrokoch v učení, samého ťa to povzbudí a motivuje k osobnému napredovaniu.

3. Využívaj výdobytky modernej doby

Bez toho, aby si si to možno sám uvedomoval, aplikácie, ktoré vzišli zo sveta moderných technológií, sú pri učení sa cudzieho jazyka veľmi nápomocné. Ktoré sú najviac odporúčané?

Duolingo je aplikácia určená predovšetkým na to, aby si hneď v začiatkoch tvojho učenia nabral ten správny smer. Prevedie ťa novými slovíčkami a výslovnosťou najpoužívanejších fráz, a to formou hry. Je voľne dostupná na internete, a to úplne zadarmo.

Rosetta Stone je aplikácia, ktorá kladie dôraz na tvoju samostatnosť. Na to, aby si bol schopný komunikovať v cudzom jazyku aj v reálnom živote, musíš sa k nemu priblížiť najviac, ako je to len možné. Práve toto aplikácia Rosetta Stone umožňuje. A hoci si pri jej využití pravdepodobne siahneš hlbšie do vrecka, ponúkne ti najtradičnejší spôsob učenia sa formou rôznych testov, ktorými musíš úspešne prejsť.

Memrise je ďalšou obľúbenou aplikáciou, určenou pre úplných začiatočníkov alebo pre večných začitočníkov. Je založená na učení sa nových slovíčok hravou formou, dáva ti na výber z veľkého množstva kurzov rôznych úrovní a tém. Aplikácia využíva vedecké poznatky o ľudskej pamäti a kombinuje ich so zábavou.

4. Neboj sa robiť chyby

To, čo platí v bežnom živote, pri učení cudzieho jazyka platí možno až niekoľkonásobne. Všetci sa učíme z vlastných chýb. Nikto od teba neočakáva, že budeš hneď od začiatku úplne dokonalý a perfektný, preto to neočakávaj ani sám od seba. A preto rozprávaj, precvičuj a zdokonaľuj sa. Nezabudni, že opakovanie je matkou múdrosti.

Píš články, čítaj náročnejšiu literatúru, počúvaj hudbu, pozeraj filmy a seriály s pôvodnými titulkami, ale hlavne opusti svoju komfortnú zónu. Len tak sa ti podarí dosiahnuť tie najpozitívnejšie výsledky v tvojom aktívnom snažení.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech