Nauč sa fungovať s toxickými ľuďmi. Pomôže ti s tým týchto 13 rád

  • Toxickí ľudia dokážu vysávať energiu a tak brzdiť tvoj progres
  • Ako sa však s nimi vyrovnať tak, aby ti psychicky neublížili?
  • Úspešní ľudia na to využívajú týchto 13 trikov
Goalcast
  • Toxickí ľudia dokážu vysávať energiu a tak brzdiť tvoj progres
  • Ako sa však s nimi vyrovnať tak, aby ti psychicky neublížili?
  • Úspešní ľudia na to využívajú týchto 13 trikov

Každý z nás v živote spoznal aspoň jedného toxického človeka. Tento typ osobnosti je zo všetkých najviac fatálny – okrem toho, že sa neustále utápa vo vlastných problémoch, snaží sa do nich vtiahnuť aj svoje okolie. Stres, ktorý títo ľudia prenášajú na svoje okolie, môže byť skutočne nebezpečný. Je vedecky dokázané, že len pár dní pod psychickým tlakom dokáže vytrvoriť nezvrátiteľné poškodenie nervov v mozgu. Ako sa teda s takýmto nežiadaným faktorom vyrovnať?

Úspešný človek by si mal v prvom rade uvedomiť, že podobným ľuďom sa v živote dá len ťažko vyhnúť. Na prežitie v ich bezprostrednej blízkosti si teda vyvinuli hneď niekoľko stratégií, ktoré by im v tom mali pomôcť. Pravidlom číslo jedna pri jednaní s podobnými ľuďmi je vedieť kontrolovať to, čo sa kontrolovať dá a eliminovať to, čo nie. Je dôležité zapamätať si, že v našich rukách je toho omnoho viac, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Urči si limity

Neustále sťažujúci sa ľudia môžu na tvojej ceste vytvoriť signifikantnú prekážku, keďže sa neustále sústredia na svoje problémy a nie na ich riešenie. Môžeš si síce povedať, že odmietnuť niekoho volanie o pomoc je neslušné. neznamená to však, že sa musíš nechať zajať nekonečnými problémami toho druhého. Je dôležité povedať si, kedy stačilo.

Vyberaj si svoje bitky

Ak s toxickým človekom riešiš nejaké problémy, nenechaj sa zničiť hneď v prvý deň. Na situáciu choď pomaly a svoje bitky si vyberaj rozumne. Ak do konfrontácie dáš svoje všetko hneď pri prvej príležitosti, odoberieš si energiu, ktorú by si mohol využiť na ďalší deň. Zároveň sa vystavueš riziku vážnej emocionálnej ujmy.

Povznes sa nad vec

Všetci sa môžeme zhodnúť na fakte, že toxickí ľudia konajú iracionálne. Prečo teda na to pri hádkach zabúdame a nechávame sa zatiahnuť do hašterenia? Čím viac je daný človek „mimo“, tým ľahšie by pre teba malo byť nenechať sa vlákať do jeho pascí. Pristupuj k nemu ako ku delikátnemu chemickému experimentu, akoby pri každom nesprávnom kroku mohol vybuchnúť. Taktiež je nutné pamätať na to, že nemusíš odpovedať na emocionálne problémy, ale jedine na fakty.

Buď si vedomý svojich emócií

Na to, aby si sa od útoku odosobnil, si musíš v prvom rade uvedomiť, kedy sa pred tebou odohráva. Ak sa niekto bude pokúšať udrieť na miesto, kde to bolí, musíš si byť toho plne vedomý. Len tak sa budeš vedieť s chladnou hlavou ubrániť a nebudeš hrať presne podľa plánov tvojho „oponenta“. V podobných situáciách je dobré nad vecou sa zamyslieť a dobre si premyslieť ďalší krok. Neboj sa teda získať nejaký čas na to, aby si nespravil impulzívne rozhodnutie.

Nenechaj si nikým limitovať svoje šťastie

Ak tvoje šťastie pochádza z toho, čo si o tebe myslia ostatní, nie si strojcom svojho šťastia. Je síce nemožné nemať žiadnu reakciu na názor okolia, ešte stále sa od toho môžeš odosobniť. Rozhodne sa s tvojim okolím neporovnávaj. Nech o tebe toxickí ľudia vravia čokoľvek, jedna vec je nad slnko jasná – nikdy nie si taký dobrý alebo zlý, ako ti tvrdia.

Zameraj sa na riešenia, nie problémy

Tvoj emocionálny stav je určovaný tým, kde smeruješ svoju pozornosť. Ak sa zameriavaš len na problémy, budeš sa len utápať v strese a nič tým nevyriešiš. To isté platí aj na toxických ľudí – tým, že budeš neustále premýšľať nad tým, akí sú problémoví, dáš im nad sebou moc. Omnoho lepšie by bolo, ak by si premýšľal nad tým, ako sa s týmto človekom v konečnom dôsledku vysporiadaš. Týmto krokom sa v danej situácii opäť zmocníš opratov a zároveň výrazne znížiš množstvo stresu vo svojom tele.

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: Born Realist

Nezabúdaj

Ak chceš byť emocionálne zdravým človekom, rýchlo odpusti, ale nezabúdaj. Odpustenie potrebuješ na to, aby si sa posunul ďalej, neznamená to však, že máš danému človeku dať ďalšiu šancu. Úspešní ľudia sa rýchlo posunú ďalej, nezabudnú však urobiť všetko preto, aby ich plány v budúcnosti neboli ohrozené obdobnými chybami.

Nájdi si niekoho, kto za tebou bude stáť

Každý z nás má v práci niekoho, kto je „v našom tíme“- stojí za nami a podporuje nás v akýchkoľvek situáciách. Určite týchto radcov vo svojom živote vyhľadaj a neváhaj sa ich opýtať na ich osobný názor na vec. Je isté, že na vec budú mať iný pohľad ako ty, keďže sa ich osobne netýka. Zároveň ti môžu ponúknuť riešenia, ktoré si zo svojej pozície doposiaľ prehliadal.

Na to, aby všetky tieto rady fungovali, budeš musieť chvíľku počkať. Spočiatku budeš možno stále priťahovaný k svojim pôvodným riešeniam, buď však trpezlivý. Pomaly sa snaž implementovať tieto malé zmeny do svojho života a po čase sa rozhodne dostaneš na to správne miesto. Ľudský mozog je plastický a obrusuje sa s každým našim rozhodnutím. Je teda nad slnko jasné, že sa ti jedného dňa podarí nad toxickými ľuďmi zvíťaziť, nevzdávaj to.

Zdroj: www.forbes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech