Toto je škola, ktorú zvládneš za 7 mesiacov a úplne zadarmo. Slovensko spoznalo prvú absolventku

  • Táto škola je skutočne výnimočná, zvládneš ju za 7 mesiacov a dostaneš absolventský certifikát
  • Slovensko spoznalo prvú absolventku tejto školy na diaľku
BeFunky-collage (4)
Ivana Hučková
  • Táto škola je skutočne výnimočná, zvládneš ju za 7 mesiacov a dostaneš absolventský certifikát
  • Slovensko spoznalo prvú absolventku tejto školy na diaľku

Slovensko spoznalu prvú absolventku americkej školy Lambda School.

Slovenka Ivana Hučková sa stala prvou absolventkou tohto netradičného amerického startupu. Ten sľubuje svojim študentom, že ich naučí programovať v priebehu 7 mesiacov úplne zadarmo.

Lambda School je skutočne netradičná škola, ktorú môžeš absolvovať priamo z obývačky tvojho domova. Ak sa nezamestnáš alebo neuplatníš, školu nemusíš nikdy zaplatiť.

Drahé štúdium nechce nikto

Svoje štúdium začnú absolventi splácať až potom, ako sa uchytia v práci.  Škole budeš platiť 10 percent z tvojho platu po dobu štyroch rokov.

Pre Startitup opísala svoju skúsenosť Ivana. „Študent sa dokáže naučiť dostatočne veľa, aby zistil, ktorá oblasť programovania ho baví a vedel si nájsť prácu v danej oblasti. Rovnako, čo je podľa mňa veľmi dôležité, dostane veľmi kvalitné technologické základy, na ktorých vie následne stavať,“ hovorí prvá slovenská absolventka.

Ivana ďalej hovorí, že samotné štúdiu stojí 18-tisíc eur, ale škola si uvedomuje, že ľudia veľmi nechcú investovať do podobných kurzov, keď nevedia či z toho budú mať nejaký osoh.

Preto je škola pre študentov zdarma až do momentu zamestnania a presiahnutia určitého zárobku. Školu začneš splácať, ak tvoj príjem presiahne viac ako 2300 eur mesačne.

Ivana sa k programovaniu dostala približne pred rokom a pol. Pracovala ako technical recruiter pre startup a jej práca s programovaním priamo súvisela. V rámci toho, že sa chcela vo svojej práci zlepšovať a lepšie porozumieť technológiam, o ktorých sa s kandidátmi rozprávala, rozhodla sa začať s online kurzami programovania na Udemy a Coursere.

Týmto kurzom sa venovala primárne po večeroch a vo svojom voľnom čase.

„Po pár mesiacoch som si uvedomila, že ma programovanie veľmi baví a chcela by som sa mu venovať naplno. Začala som sa pozerať po rôznych možnostiach, ako sa stať programátorom. Zvažovala som rôzne bootcampy, školy, online kurzy a v rámci môjho prieskumu som natrafila aj na Lambdu. Lambda School je škola programovania na diaľku,“ hovorí Ivana pre StartitUp.

zdroj: Ivana Hučková

Nastúpila do prvého európskeho ročníka

Pri zostavovaní programu Ivana veľmi úzko spolupracovala s top tech spoločnosťami a zisťovala, aké schopnosti a zručnosti od programátorov očakávajú. Následne na základe toho vytvorili učebné osnovy. Ivana poprosila svojich kamarátov programátorov, aby sa na osnovy pozreli a zhodli sa, že to stojí za to.

„Navyše Lambda je veľmi transparentná a veľmi veľa študentov dokumentuje priebeh svojho štúdia prostredníctvom blogov alebo na Youtube. Takže je veľmi ľahké zistiť, ako výučba prebieha, či sú študenti spokojní, a v akých spoločnostiach po ukončení štúdia končia,“ hovorí Ivana pre StartitUp.

V decembri som si podala prihlášku, urobila online test, absolvovala pohovor a v januári som nastúpila do prvého európskeho ročníka.

„Počas posledného mesiaca v Lambde som si začala hľadať prácu. Absolvovala som viacero pohovorov a dostala som 2 ponuky, obe na remote pozície (teda pozície na diaľku). Hneď po skončení Lambdy som nastúpila ako software engineer do Grafany, ktorá bola na mojom zozname dream jobov, a kde teraz pracujem na open-source softveri,“ hovorí Ivana pre StartitUp.

Po absolvovaní dostane študent certifikát. Pohovory pre programátorov su takmer vždy veľmi praktické. Veľa spoločností posiela kandidátom úlohu, ktorú musia doma naprogramovať a následne obhájiť. Rovnako sa pozerajú na projekty, na ktorých človek pracoval. „Tým, ze Lambda je veľmi praktická, mala som v portfóliu viaceré aplikácie, na ktoré som celkom hrdá, a na ktorých som vedela prezentovať svoju prácu,“ hovorí Ivana.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK