Návod, ako vycestovať v septembri k moru počas korony: Lacno, bezpečne a prázdne pláže

  • Septembrová dovolenka v sebe nesie viac výhod ako by si si mohol myslieť
  • Prázdne pláže a lacné letenky sú lákadlom pre každého
  • Vycestovať ale môžeš iba do Grécka, Talianska a na Cyprus, letenky nájdeš aj za 23 eur
more
Unsplash/Tanner Larson/Gian Luca Pilia
  • Septembrová dovolenka v sebe nesie viac výhod ako by si si mohol myslieť
  • Prázdne pláže a lacné letenky sú lákadlom pre každého
  • Vycestovať ale môžeš iba do Grécka, Talianska a na Cyprus, letenky nájdeš aj za 23 eur

Protiopatrenia, ktoré začali platiť od 1. septembra, mohli skomplikovať dovolenky viacerým ľuďom. Na nový zoznam nebezpečných krajín pribudla obľúbená dovolenková destinácia Slovákov – Chorvátsko a červenú dostalo aj Španielsko a Malta. Kúsok mora v Slovinsku bol Slovákom zase zakázaný zo strany domácich.

To však neznamená, že s morom v septembri sa môžeš rozlúčiť. Milovníci dovolenkovania mimo letných prázdnin, by určite vedeli vymenovať veľa ich výhod. More je po celom lete krásne vyhriate a ceny nižšie. Keďže deti museli nastúpiť do škôl, aj pláže a mestá sú prázdnejšie. A presne to je počas pandémie koronavírusu obzvlášť veľké pozitívum. 

chorvátsko
zdroj: Unsplash/Jakob Owens

Na mape Európy ostali 3 dovolenkové destinácie, po ktorých nemusíš absolvovať karanténu. Sú nimi Cyprus, TalianskoGrécko. Okrem toho z Viedne a Bratislavy sa tam vďaka nízkonákladovým spoločnostiam dostaneš za veľmi prijateľné ceny. Jediné, čo ti ostáva, je kúpiť letenku a splniť všetky požiadavky (čestné prehlásenie, test), ktoré od teba po vstupe do krajiny vyžadujú.

Tieto podmienky sa môžu každú chvíľu meniť, preto ti odporúčame sledovať stránku Ministerstva zahraničných vecí, kde nájdeš vždy aktuálne informácie o danej krajine.

Cyprus

Slovensko bude bohužiaľ od 5. septembra pre Cyprus patriť medzi B kategóriu, čiže stredne rizikové krajiny. To ale neznamená, že tam nemôžeš dovolenkovať.

Pred nástupom na palubu lietadla musíš predložiť negatívny test na COVID-19, nie starší ako 72 hodín. Rovnako pred odletom by si sa mal registrovať na cyperskej stránke, kde ti bude následne vydaný tzv. flightpass. Letenka z Bratislavy do Paphos ťa bude stáť od 36 eur.

V cyperskom meste Paphos sa podľa starých gréckych bájí zrodila bohyňa krásy Afrodita. Dnes môžeš okrem leňošenia na pláži objavovať aj jeho históriu a pamiatky, na ktoré je jeho okolie bohaté. Okrem výborného počasia, ktoré si drží 30 stupňov až do konca septembra, je ostrov aj ideálnou voľbou na kombináciu mora a turistiky.

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený JK | 1999 | ⁶𓅓 (@jessicakaiiser),

Taliansko

Taliansko patrilo síce medzi najviac zasiahnuté krajiny koronavírusom v Európe, avšak juh a dovolenkové destinácie pre teba aj tak môžu byť bezpečné. Stačí ak budeš dodržiavať opatrenia, ktoré platia v krajine.

Medzi ne patrí napríklad zákaz zhromažďovať sa, ale aj tvz. Baci e abbracci, teda typické talianske bozky a objatia. Pred vstupom do Talianska je tiež potrebné vyplniť formuláre, či už v talianskom alebo anglickom jazyku. Všetky nájdeš na stránke Ministerstva zahraničia.

Treba počítať aj s tým, že v obchode alebo reštaurácii si od teba môžu vypýtať kontaktné údaje ako meno, adresa a telefón, ktoré by uľahčili následné dohľadávanie kontaktov. Na výber máš hneď z viacerých destinácii.

Bari,od 35 eur z Viedne. Táto destinácia leží na východnej strane talianskej korčule, takže sa môžeš stále okúpať v Jadranskom mori. Je síce prístavné mesto ale v jeho okolí nájdeš kopu pláži či typické talianske mestečká, ktoré splnia túžbu po tvojej talianskej dovolenke.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Giuseppe Calogero (@giuseppe.calogero2020),

Palermo, od 39 eur z Viedne. Hlavné mesto Sicílie leží na severe ostrova a získa si ťa bohatou históriou, nádhernou architektúrou,  talianskymi uličkami a podnikmi. Mesto najviac preslávila najznámejšia talianska mafia Cosa Nostra. 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Alessandro Occello 🦉 (@alessandro_occello),

Catania, od 39 eur z Viedne. Na Sicíliu sa tiež môžeš dostať aj do mesta Catania, ktoré leží na východnej strane ostrova. Je menšie ako Palermo a leží bližšie k sopke Etna, takže o zaujímavý výlet máš určite postarané. Neďaleko sa tiež nachádza historické mesto Syrakúzy, ktoré by si rovnako nemal vynechať.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený PIETRO (@picass_),

Alghero, od 33 eur z Viedne. Na ďalší taliansky ostrov Sardínia sa dostaneš rovno z Bratislavy. Mesto Alghero bolo dlhú dobu pod nadvládou Katalánska, čo sa odrazilo na jeho kuchyni aj architektúre. Ak ťa trápi, že tento rok Španielsko už pravdepodobne nenavštíviš, toto je tá správna voľba. Pozor ale, musíš mať iný formulár ako pre zvyšok Talianska.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený sardegna_cartoline_ (@sardegna_cartoline_),

Grécko

Pred vstupom do Grécka budeš musieť vyplniť online formulár, tzv. The Passanger Locator Form, ktorý musíš odoslať 24 hodín pred príchodom. Vo formulári uvedieš údaje odkiaľ cestuješ, či a ako dlho si bol v iných krajinách a adresu svojho ubytovania.

Po príchode do Grécka bude tvoj formulár overený na letisku pomocou QR kódu. Treba rátať aj s tým, že na letisku môžeš byť náhodne testovaný. Do výsledku testu budeš musieť čakať na svojom ubytovaní v karanténe 24 hodín.

V Grécku rovnako platia viaceré protiopatrenia, ako napríklad predpísaný rozostup na plážach, zrušené sú všetky diskotéky, kluby ale aj omše. V reštauráciách je zákaz viac ako 4 osôb pri jednom stole a akékoľvek zhromažďovanie sa viac ako 9 osôb.

Solún, od 26 eur z Bratislavy. Druhé najväčšie grécke mesto možno poznáš aj pod originálnym názvom – Thessaloniki. Keďže Solún je mesto s miliónom obyvateľov, veľa idylických Gréckych pláží tam nenájdeš. Preto odporúčame požičať si auto a presunúť sa na blízky polostrov Chalkidiki.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Georgios (@keiztehone),

Kerkyra, od 47 eur z Viedne. Je hlavné mesto ostrova Korfu, ktorý je u Slovákov veľmi obľúbený. Zamilovala si ho aj cisárovná Sissi, ktorá si tu vybudovala svoje letné sídlo a na počesť gréckeho hrdinu Achila ho nazvala Achillion. Označuje sa často ako najzelenší grécky ostrov.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Honza Navrátil (@honza.navratil.54),

Rhodos, od 43 eur z Viedne. Leží v Egejskom mori, blízko Tureckej pevniny. Ak máš okrem kúpania rád aj antické Grécko a históriu, tento ostrov je tou správnou voľbou. Nachádza sa tu totiž veľa pamiatok a archeologických vykopávok.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Leska (@leees1994),

Zakynthos, od 62 eur z Viedne. Iónsky ostrov preslávila pláž Navagio so stroskotanou loďou. Legendy hovoria, že ide o pašerácku loď, ktorá stroskotala v búrke. Trochu uveriteľnejším príbehom ale je, že si ju tam dali sami domáci, aby lákala turistov. Ak to tak bolo, určite sa im to podarilo. Zakynthos patrí k jedným z najvyhľadávanejších ostrovov. V rámci protiopatrení sú tu ale obchody otvorené iba doobeda.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Mediterranean discovery! (@sun.sea_love),

Zdroje: mzv.sk, pelipecky.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK