Navonok rovnaké, vo vnútri rozdielne

  • Dve najdôležitejše miesta, v ktorých trávime svoj čas.
zen-houses-petr-stolin-15
  • Dve najdôležitejše miesta, v ktorých trávime svoj čas.

Nemusíme chodiť do vzdialených krajín, aby sme našli niekoho šikovného, kto má dobrý nápad a následne sa ho nebojí zrealizovať. Jedným z týchto šikovných ľudí je aj Petr Stolín, český architekt, ktorý sa ujal tohto skvostného konceptu. Petr bol poverený tým, aby navrhol dve identické budovy s využitím stavebných izolačných materiálov. Čo je však identické zvonku, to sa vo vnútri rapídne odlišuje – jedna budova je navrhnutá na prácu, kým tá druhá na bývanie.

zen-houses-petr-stolin-1

foto:inhabitat.com

zen-houses-petr-stolin-16

foto:inhabitat.com

Zen houses, ako boli tieto kocky nazvané, demonštrujú dokonalý zmysel pre priestorové a materiálové hospodárstvo, a to všetko s takou ľahkosťou a pôsobnosťou, že to celkovému štýlu nie uberá, ale ešte pridáva.  Zen houses sú dvojposchodové budovy, ktorých šírka je iba 10 metrov, no o dostatok priestoru tu nie je núdza. Nájdeš ich vo vidieckej časti mimo Liberca, takže zen štýlu korešponduje ešte aj samotné okolie.

zen-houses-petr-stolin-2

foto:inhabitat.com

zen-houses-petr-stolin-3

foto:inhabitat.com

Tieto domčeky sú obložené akrylátovými doskami, ktoré odhaľujú jednoduché drevené orámovanie, budeš však prekvapený dostatkom miesta aj celkovými svetelnými podmienkami, ktoré Zen houses ponúkajú. Ich výrobný materiál je z nízkonákladových materiálov ako drevotrieska, preglejka, drevené trámy, surový kov či guma, ktoré však budovám iba pridávajú na idylickosti a celkovom dizajne.

zen-houses-petr-stolin-4

foto:inhabitat.com

zen-houses-petr-stolin-7

foto:inhabitat.com

Budovy sú prepojené jednoduchým chodníkom a namiesto dlhého dochádzania do práce ti stačí prejsť pár krokov. Perfektný spôsob pre všetkých podnikateľov, ktorí sú doma príliš ľahko rozptýliteľní. V oboch domčekoch nájdeš sériu ako verejných, tak aj súkromných priestorov, a aj celková poloha je navrhnutá tak, aby si si užíval spomínaný výhľad na okolie.

zen-houses-petr-stolin-5

foto:inhabitat.com

zen-houses-petr-stolin-10

foto:inhabitat.com

Zaujímavosťou je tiež farebné riešenie interiérov, ktoré ti objasní názov Zen houses. Pracovná časť tohto „komplexu“ je navrhnutá v bielej farebnej variante, zatiaľ čo obytnému priestoru dominuje čierna farba– presne ako jin a jang. Oba priestory majú dostatok priestoru práve vďaka tomu, že ide o polo mezanínový interiér a celkový minimalizmus týchto zen domčekov vychádza z (ako si už určite uhádol) japonského štýlu.

zen-houses-petr-stolin-6

foto:inhabitat.com

zen-houses-petr-stolin-9

foto:inhabitat.com

zen-houses-petr-stolin-12

foto:inhabitat.com

zen-houses-petr-stolin-13

foto:inhabitat.com

Takýto šikovný predel medzi prácou a súkromím by určite nebolo na škodu žiadnemu podnikateľovi.

Zdroj a fotografie: inhabitat.com, zdroj titulnej fotografie: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech