Návrat domov má význam. Zo zahraničia sa vracajú desiatky šikovných Slovákov

  • Väčšina ľudí rada využije príležitosť vycestovať do zahraničia za štúdiom či prácou
  • Svet sľubuje široké uplatnenie či viac peňazí. Neznamená to však, že na Slovensku sa príležitosti nenájdu
  • Práve šikovní Slováci v zahraničí majú vďaka LEAF možnosť získať prácu snov aj vo svojej domovine
iojioj
unsplash.com
  • Väčšina ľudí rada využije príležitosť vycestovať do zahraničia za štúdiom či prácou
  • Svet sľubuje široké uplatnenie či viac peňazí. Neznamená to však, že na Slovensku sa príležitosti nenájdu
  • Práve šikovní Slováci v zahraničí majú vďaka LEAF možnosť získať prácu snov aj vo svojej domovine

Keď sa už niekto vyberie študovať do zahraničia, zvyčajne premýšľa aj nad prácou vo svete. Keď zistí, koľko možností mu prestížna škola otvára, nevidí v návrate na Slovensko veľký zmysel. Niektorých zahraničných Slovákov ešte dokáže pritiahnuť späť chýbajúca rodina, mnohí sa vrátia, aby pozitívne menili Slovensko. No priznajme si, že vo väčšine prípadov hrá rolu najmä perspektívna kariéra.

Práve program Slovak Professionals Abroad, ktorý organizuje neziskovka LEAF, sa snaží pritiahnuť zahraničných Slovákov späť tým, že im sprostredkúva prácu. A nie hocijakú. „Snažíme sa prinášať nadštandardné príležitosti, ktoré vedia konkurovať ponukám v zahraničí. Vďaka nim majú šancu zistiť, že aj na Slovensku je veľa atraktívnych príležitostí v úspešných organizáciách, so zaujímavou náplňou, a vysokým potenciálom na osobný rast,“ uviedla riaditeľka programu Jana Trnovská.

Takýmto spôsobom už primäli k návratu asi 50 Slovákov, ktorí dnes už žijú a pracujú na Slovensku. Asi tristo sa ich podarilo tiež prepojiť s rôznymi iniciatívami na Slovensku. Podľa Trnovskej je väčšina tých, ktorí sa vrátili, spokojná. Zistili totiž, že sa oplatí dať šancu aj kariére vo svojej domovine. Niekedy sa totiž len k tým správnym ponukám nevedia dostať, a práve na to je tu program Slovak Professionals Abroad, ktorý spolupracuje so subjektmi, ako Neulogy Ventures či Kancelária prezidenta.

Ponuky sú rôznorodé, od analytických či konzultingových príležitostí, po pozície v marketingu alebo prácu v startupoch. Práve o vymenované pozície je aj najväčší záujem, pričom nejde len o ponuky z firemného prostredia, ale prekvapivo aj zo štátnej správy. “Najatraktívnejšou príležitosťou, kam sa hlási konzistentne najviac mladých zo zahraničia, je Kancelária prezidenta SR. Hlási sa tam niekoľkonásobne viac ľudí ako na ostatné pozície,” povedala Jana Trnovská.

V rebríčku najžiadanejších príležitostí vo verejnom sektore sú aj Zastúpenie EK na Slovensku, Ministerstvo hospodárstva a Transparency International.  V biznis sektore boli najžiadanejšími príležitosti v US Steel Košice, Neulogy Ventures, Crowdberry a Forbes. Paradoxne, o technologické pozície, na ktorých je najväčší dopyt po šikovných ľuďoch, nie je taký záujem. Rovnako pozície mimo Bratislavy šikovní Slováci v zahraničí vyhľadávajú menej.

Keďže najväčšia pravdepodobnosť, že sa Slováci zo zahraničia vrátia domov, je tesne po škole, najviac pracovných príležitostí tvoria najmä absolventské ponuky a stáže. Napriek tomu, že Slovensko sa oprávnene bojí o svoju mladú inteligenciu, ktorá čoraz viac odchádza do sveta, práve tu je dôkaz, že situácia nie je bezvýchodná.

Ak šikovní Slováci vidia, že je o nich doma záujem a dokážu im tu ponúknuť perspektívne uplatnenie, radi svoje zahraničné skúsenosti zúročia doma. Často tu ich odbornosť dokážu oceniť viac ako za hranicami. Vo svete ich žije 300-tisíc, majú milión možností. Je preto úspech, keď sa ich domov vráti aspoň zlomok. :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech