Návrat, ktorý si želalo celé Slovensko: Čaká nás obrovská show, zažijeme znovuzrodenie legendy po krachu

  • Cirque du Soleil sa s predstavením Corteo vydal na dobrodružstvo
  • Chystá sa putovať naprieč Európou
Corteo by Cirque du Soleil
Corteo by Cirque du Soleil
  • Cirque du Soleil sa s predstavením Corteo vydal na dobrodružstvo
  • Chystá sa putovať naprieč Európou

Corteo, jedna z najobľúbenejších produkcií Cirque du Soleil, sa vracia s prvou európskou šou po 817-dňovej pauze vo vystupovaní. Svoju európsku púť odštartovali v Splite a tým zaháji polročnú púť naprieč 18-timi európskymi mestami, pričom v Bratislave sa predstavia už v septembri tohto roku.

Slnečný cirkus so šou Corteo v Splite zaznamenal obrovský úspech a beznádejne vypredal všetky predstavia. Slovensko je pripravené zaujať v dňoch 15. – 18. septembra 2022. Dychberúce umenie akrobacie, popretkávané divadelným a hudobným umením, sa uskutoční v Bratislave na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu. Vstupenky na podujatia sú dostupné na vivien.sk a v sieti Ticketportal.

Jedinečná produkcia Corteo uzrela svetlo sveta po prvýkrát v Montreale v apríli 2005 pod taktovkou skvelého Finziho Pascu. Odvtedy, počas svojej pódiovej transformácie v roku 2018, ohúrila viac než 9 miliónov divákov v dvadsiatich krajinách a na 4 kontinentoch sveta. 

Corteo, znamená v taliančine posledná púť, respektíve pohreb, avšak v podaní Cirque du Soleil ide o radostný sprievod poslednej cesty klauna.

„Predstavenie spája hereckú vášeň s eleganciou a silou akrobatov, ktorí vtiahnu divákov do divadelného sveta umenia, komédie a spontánnosti, a to všetko v tajuplnej atmosfére medzi nebom a zemou. Klaun si predstavuje svoj vlastný pohreb, odohrávajúci sa v karnevalovom prostredí, na ktorý potichu dozerajú láskaví anjeli.“

Corteo by Cirque du Soleil
zdroj: Corteo by Cirque du Soleil/ Mona D'Amours

V šou sa môžete tešiť na kontrast veľkého s malým, smiešneho s tragickým, dokonalosť perfektného so šarmom nedokonalosti, s vyzdvihnutím sily, ale aj krehkosti klauna, jeho múdrosti a dobroty. Tie ilustrujú dávku ľudskosti, prítomnej v každom z nás. 

Lyrická a hravá hudba znie Corteom počas celej ceremónie, kde sa ilúzia snúbi s realitou. Počas tohto predstavenia je pódium umiestnené v strede arény a miesto podujatia delí na dve polovice. Každá polovica divákov vidí tú druhú, a vďaka tomu ponúka jedinečnú perspektívu nielen predstaveniu, ale tiež oku účinkujúcich.

Corteo by Cirque du Soleil
zdroj: Corteo by Cirque du Soleil

Nevídanú atmosféru v scénickej show od Cirque du Soleil umocňuje úchvatná scéna. Javiskové záclony, inšpirované Eiffelovou vežou, ako i ručne maľované javiskové závesy dodávajú pódiu teatrálnu veľkoleposť. 

Duncan Fisher, viceprezident sekcie turné vystúpení, sa vyjadril: „Sme úplne nadšení, že konečne môžeme priniesť Corteo do Európy. Naši účinkujúci čakali dva roky, aby mohli opäť a znova zažiť radosť a energiu publika, ktoré bude s originálnym inscenovaním Cortea zažívať emocionálny a magicky návrat Cirque du Soleil na pódiá, kedy diváci môžu po prvý raz uvidieť i cítiť vystúpenie z perspektívy umelcov.”

Corteo by Cirque du Soleil
zdroj: Corteo by Cirque du Soleil

Jednotlivé predstavenia v Bratislave na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu sa uskutočnia:

  • štvrtok, 15. september 2022 o 20.00
  • piatok, 16. september 2022 o 20.00
  • sobota, 17. september 2022 o 16.00 a 20.00
  • nedeľa, 18. september 2022 o 13.00 a 17.00

Slnečný cirkus, pôvodne pozostávajúci z 20 pouličných umelcov, v roku 1984 priniesol nový revolučný koncept cirkusového umenia a úspešne sa vyvíjal až k vrcholu a svetovému líderstvu vo vystupovaní pred divákmi.

Corteo by Cirque du Soleil
zdroj: Corteo by Cirque du Soleil

Táto v Montreale založená, kanadská organizácia priniesla údiv a potešenie už viac ako 200 miliónom divákov vo vyše 450 mestách, 60-tich krajinách na šiestich kontinentoch. Cirque du Soleil je vo vlastníctve i manažovaný Cirque du Soleil Entertainment Group.

Krach kvôli pandémii

Kanadská spoločnosť ešte v lete 2020 uviedla, že so svojimi akcionármi uzavrela dohodu o „bielom koňovi“. Podľa dohody by skupina akcionárov mala prevziať záväzky Cirque du Soleil a investovať do spoločnosti viac ako 260 miliónov eur. Informovala CNN.

„Kvôli nulovým príjmom pre nútené ukončenie vystúpení v dôsledku koronavírusu muselo vedenie konať racionálne, aby chránilo budúcnosť spoločnosti,“ povedal generálny riaditeľ Daniel Lamarre.

Podľa kanadského zákona, podobne ako v Amerike, bankrot upravuje špeciálna 11. kapitola zákona o úprave veriteľov spoločností (CCAA). Ide o kanadský federálny zákon, ktorý umožňuje veľkým spoločnostiam reštrukturalizovať financie a vyhnúť sa bankrotu.

Spoločnosť Cirque du Soleil sa so svojimi akcionármi dohodla, že vyplatia dlh spoločnosti. Podľa informácií CNN sa pohyboval vo výške takmer jednej miliardy eur. Ďalej mali akcionári podľa zákona CCAA prijať podstatnú väčšinu prepustených zamestnancov späť.

Zdroje: Corteo by Cirque du Soleil, VIVIEN, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá