„Návrat skúsených Slovákov zo zahraničia je jediná cesta, ako naša republika môže rásť.“ Boris nás svojím pohľadom na zahraničie inšpiruje

  • Vyskúšal si jeden z najlepších vzdelávacích systémov na svete
  • Nabral skúsenosti a svoje poznatky preklopil do praxe
  • Momentálne má rozbehnutých niekoľko projektov
  • Spolupracuje s viacerými firmami
  • Zaoberá sa problémami firiem, ktoré sa týkajú marketingových a digitálnych produktov
  • V Dánsku žil 4 roky, no vrátil sa na Slovensko
student_titulka
  • Vyskúšal si jeden z najlepších vzdelávacích systémov na svete
  • Nabral skúsenosti a svoje poznatky preklopil do praxe
  • Momentálne má rozbehnutých niekoľko projektov
  • Spolupracuje s viacerými firmami
  • Zaoberá sa problémami firiem, ktoré sa týkajú marketingových a digitálnych produktov
  • V Dánsku žil 4 roky, no vrátil sa na Slovensko

Povedz nám niečo o sebe.

Mám 23 rokov a po niekoľkých rokoch som sa rozhodol vrátiť na Slovensko. Moja expedícia za poznaním začala ešte predtým, ako som odišiel študovať do Dánska. Mojou prvou zastávkou bol Kanada, kde žije môj brat a strávil som tam dokopy pol roka. Život v Halifaxe bol jednoznačne prvou veľkou zmenou v mojom živote. Posunul som sa zo Slovenska do úplne nového prostredia, čo mi pomohlo v osamostatnení sa a v príprave na život v Dánsku.

Prečo si sa rozhodol pre štúdium v zahraničí?

Nad touto myšlienkou som rozmýšľal už počas strednej školy, nakoľko ma slovenské vysoké školy veľmi nelákali. Ako väčšina mladých ľudí som túžil po tom, skúsiť si život v zahraničí. Mal som možnosť rozvíjať a zlepšovať sa v angličtine, aj keď to v Dánsku nie je národný jazyk, všetci naokolo sú v ňom proaktívni. Pred touto voľbou som si spravil prieskum škôl a krajín a táto mi vyšla ako tá najlepšia pre mňa. Bolo mi sympatické, že školstvo v Dánsku je zadarmo a taktiež sa študentom dostáva veľa podpory vo vzdelávaní.

Ako presne v Dánsku podporujú študentov?

Okrem štúdia zadarmo ti ponúkajú štipendium, čo ale nie je len tak, treba pre to niečo spraviť. Musíš odpracovať minimálne 43 hodín mesačne a musíš byť študentom denného štúdia.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Boris Javorek

Ako vnímaš vysokú životnú úroveň v Dánsku v porovnaní s tou na Slovensku?

Na vysokú životnú úroveň sa samozrejme zvyká ľahko. V Dánsku funguje väčšina vecí. Vačšina hovorím preto, lebo napríklad v zdravotníctve sa občas správajú k cudzincom opatrne. Povedal by som, že aj trošku ľahostajne. Čo sa týka správania domácich k zahraničným, tak sú veľmí nápomocní, ale získať si ich ako priateľov sa môže niekedy zdať ako nemožné. Dáni majú svoje kruhy a partie uzavretejšie a veľmi dlho trvá, kým ťa hlbšie zapoja do spoločnosti. Je to možno aj kvôli ich jazyku, ktorý väčšina zahraničných študentov neovláda.

V čom vidíš najväčší rozdiel v systéme vzdelávania v Dánsku a na Slovensku?

Na Slovensku to podľa mňa funguje tak, že sa študentom dostáva veľa znalostí, ktoré musia memorovať a z ktorých sú skúšaní. V Dánsku to funguje tak, že síce dostávame veľa znalostí, ale musíme ich vedieť využiť v praxi a použiť na danom príklade. V kreatívnych odboroch je tam viac skupinovej práce a projektov. Školy poskytujú všetkým študentom veľmi dobré vybavenie a istú mieru voľnosti.

Sú na Slovensku vysoké školy, ktoré ponúkajú kvalitné vzdelanie alebo jednoducho treba odísť študovať do zahraničia?

Toto veľmi neviem posúdiť, iba na základe rečí z okolia. Nezatracoval by som slovenské školstvo. Určite by sa toho dalo veľa vylepšiť. Podľa mňa ti vie aj vysoká škola na Slovensku priniesť dobré vzdelanie. Závisí to od teba, aký máš cieľ a akú pozonosť štúdiu venuješ, či to berieš zodpovedne alebo na ľahkú váhu.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Boris Javorek

Predstavuje štúdium v zahraničí lepšiu perspektívu do života alebo to skôr závisí od šikovnosti jednotlivca?

Na Slovensku je veľa šikovných ľudí, ktorí sú úspešní a vyštudovali vysokú školu doma. Vycestovanie do zahraničia ale odporúčam, lebo vie určite zmeniť obzory človeka a jeho osobnosť môže vďaka tomu viac vyrásť, pretože spoznáva rôzne kultúry, rôzne povahy a svoje zmýšľanie posúva za nepoznané hranice.

Od štúdia v Dánsku odradí mladých ľudí finančne náročný životný štýl. Sám si však povedal, že na život ti prispievajú, pokiaľ pracuješ. Bolo pre teba ťažké nájsť si prácu?

Náročnosť životného štýlu z pohľadu financií si nastavíš sám. Závisí to od toho, či pracuješ alebo nie. Ja som si našiel prácu cez známeho, ktorý ma odporúčil na pohovor do dánskej firmy Edulab, ktorá sa zaoberá vývojom matematických aplikácií.

V čom sú Slováci šikovnejší ako Dáni?

Slováci radi veľa špekulujú, hľadajú tú ľahšiu cestu. Aj keď je to už lepšie, tak sa mnohí stále nevedia naplno ponoriť do budovania svojho podnikania. Dáni nešpekulujú, pretože to nepotrebujú. Možno je to aj tým, že sú podnikatelia v Dánsku podporovaní oveľa viac, ako tí na Slovensku. Nezáleží na tom, koľko máš rokov a kedy s podnikaním začínaš. Podpora podnikateľov môže vyzerať rôzne. Či už v podobe programov, benefitov alebo partnerstiev, ktoré sa tu získavajú jednoduchšie.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Boris Javorek

V Bratislave je teraz veľký hype okolo bikesharingu. V Dánsku je spôsob tejto dopravy úplne bežný. Je to bežné práve aj kvôli tak vysokej dani na autá?

Bikesharing v Dánsku nie je až taký trend. Všetci majú vlastné bicykle, nakoľko je tam od 90. rokov nastavená detailná infraštruktúra cyklistických ciest. Je to tak práve kvôki tomu, aby znížili C02 vo vzduchu a aby ovplyvnili životné prostredie, v dobrom slova zmysle.

Dánsko je veľmi vyspelá krajina, no zlodeji sa nájdu všade. Kradnú sa v Dánsku bicykle?

Jediná vec, ktorá sa v Dánsku vo veľkom kradne, sú práve bicykle. Väčšinou sa kradnú tie cennejšie.

Na to, že máš 23 rokov máš rozbehnutých hneď niekoľko projektov. Povieš nám, o aké projekty ide, koľko vás je a čím sa zaoberáte?

Na začiatku sme boli dvaja, dnes nás je viac. Zaoberáme sa problémami firiem alebo ľudí, ktoré sa týkajú marketingových a digitálnych produktov. Taktiež máme personálnu agentúru, ktorá sa zaoberá personálnym lízingom. Momentálne spolupracujeme s viacerými firmami, akými sú: GOODFRIDAYS, Bethereum, Perry Media, Campus Cowork, Powerful Digital a Powerful Medical.

Ako propagujete vaše služby?

Na začiatku sme mali predajné kanály, ktoré však neboli veľmi úspešné. Použili sme ich asi príliš skoro. Musíme to celé vyšperkovať a začneme znova propagovať. Zatiaľ veci riešime osobne cez ľudí, pomocou šíreného slova.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Boris Javorek

Mal by si rozbehnutých toľko vecí aj bez skúseností a štúdia v Dánsku?

Ťažko povedať. Mňa podnikanie začalo zaujímať až po tom, ako som bol v Kanade. Videl som, že môj brat podniká a že to ide, tak som mal o to záujem aj ja. To zahraničie mi určite zmenilo základné hodnoty, rozšírilo obzory a uvedomil som si, čomu sa chcem venovať.

Spolupracujete s nejakými investormi alebo si všetko financujete sami?

Nespolupracujeme zatiaľ so žiadnymi investormi. Financujeme si to celé sami.

Ako je na tom digitálny svet na Slovensku? Rozbieha sa to alebo máme v porovnaní s Dánskom ešte čo robiť?

Myslím si, že sa tu robí dobrá robota a stále viac sa inšpirujeme a sledujeme trendy zo zahraničia. Ako problém skôr vnímam klientov na Slovensku. Povedal by som, že tí sú takí trošku pozadu v tom zmýšľaní a mentalitou. Takže veľa z našich dobrých nápadov môže byť zahodených, pretože sa nehodia do rozmýšľania a hodnôt firmy. Klienti niekedy naše nápady a inovácie odmietnú, ale my to skúšame, držíme sa toho, čo klient chce a snažime sa pochopiť ich jazyk a nájsť čo najlepšie riešenie.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Boris Javorek

Spomínal si, že momentálne žiješ na Slovensku, pretože už nemusíš fyzicky navštevovať školu v Dánsku. Chystáš sa po získaní bakalárskeho titulu pokračovať v tom magisterskom alebo ostávaš na Slovensku?

V štúdiu chcem určite pokračovať, ale tu, na Slovensku. Chcem si spraviť nadstavbu niečoho úplne iného, čo som doteraz študoval. Chcem sa viac venovať číslam, ktoré mi niekedy možno pri tej kreatíve chýbajú. Preto si chcem spraviť nadstavbu ekonomického mamanžmentu.

V Dánsku si si skúsil život na úplne inej úrovni. Prečo si sa vrátil? Je podľa teba dôležité, aby sa slováci zo zahraničia vracali naspäť domov?

V zahraničí som bol 4 roky, ale už som túžil po zmene. Doma mám vybudované dobré vzťahy a túto zmenu vnímam pozitívne aj napriek tomu, že som si bol zo začiatku neistý. Podľa mňa je veľmi dôležité, aby sa slováci zo zahraničia vracali naspäť domov, pokiaľ to tak cítia. Je to jediná cesta, ako naša republika môže rásť a ako tu spoločne môžeme niečo zmeniť.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá