Vďaka rekonštrukcii zmenila obyčajný dom na nepoznanie. Architektka si navrhla luxusné bývanie

  • Architektka Erika Werresova si kúpila vysnívaný dom v nemeckom meste Bergisch Gladbach a zrekonštruovala ho
  • Výsledok stojí naozaj za to
Erika Werresova
  • Architektka Erika Werresova si kúpila vysnívaný dom v nemeckom meste Bergisch Gladbach a zrekonštruovala ho
  • Výsledok stojí naozaj za to

Architektka Erika Werresova poňala renováciu vily pre seba a svoju päťčlennú rodinu v nemeckom meste Bergisch Gladbach holisticky. Začala starostlivým výberom typovo rozmanitých okenných riešení a na ich základe potom rozpracovala farebné i materiálové návrhy pre takmer všetky viditeľné povrchy v objekte a aj v jeho bezprostrednom okolí. Výsledkom je mimoriadne ucelená a elegantná estetika. Pozri sa, ako to v nemeckej vile vyzeralo pred a po rekonštrukcii.

zdroj: Erika Werresova

Na prvý pohľad sa zamilovala nielen do lokality a pozemku v Severnom Porýní-Vestfálsku, ale tiež do samotného objektu, ktorý sa na ňom nachádzal.

Pôdorys, materiál budovy, výška izieb aj rozdelenie priestoru sa zdali ideálne pre potreby jej päťčlennej rodiny, a preto sa rozhodla pre renováciu namiesto novostavby.

zdroj: Erika Werresova

Architektka pridala a zväčšila okenné plochy a zároveň osadila celý obvodový plášť kompozitným, tepelnoizolačným systémom; kompletne vymenila rozvody elektriny, vykurovania, vetrania a kúrenia, prestavala strechu a tiež vo všetkých troch podlažiach domu upravila dispozície priestorov tak, aby vyhovovali požiadavkám jeho obyvateľov. Zvýšené náklady spojené s úpravou existujúceho objektu sa však vyplatili.

zdroj: Christian Eblenkamp

Na troch podlažiach s celkovou plochou 240 m² vznikol moderný, funkčný a obytný priestor zaliaty slnkom, ktorý sa môže smelo porovnávať s novostavbami.

To všetko ešte umocňuje osobité kúzlo budovy – pri renovácii sa podarilo zachovať tradičný štýl, ktorý je pre túto oblasť typický a vďaka ktorému je objekt pod čiastočnou pamiatkovou ochranou.

zdroj: Christian Eblenkamp

Práca so svetlom v pôvodnom štýle budovy

Unikátne riešenie fasády i interiéru ťaží z práce so svetlom, výhľadmi a tiež z rôznorodosti použitých materiálov. Pri rešpektovaní pôvodného architektonického štýlu budovy došlo k pridaniu a významnému rozšíreniu presklených otvorov tak, aby mali všetky obytné aj úžitkové priestory dostatok denného svetla a umožňovali množstvo rôznych výhľadov do záhrady i okolitej krajiny.

zdroj: Christian Eblenkamp

zdroj: Christian Eblenkamp

Projekt architektky zahŕňal systémové riešenia, ktoré presne spĺňali jej požiadavky, napríklad úzke pohľadové šírky, vertikálne orientované dvojkrídlové okná, pevné presklené plochy v kombinácii s dvojkrídlovými oknami a tiež neotvárateľné presklené steny v kombinácii s veľkoformátovými zdvižno-posuvnými systémami.

Na oboch stranách vchodových dverí bolo navyše možné integrovať fixné presklené plochy v rámci zvoleného systémového radu.

zdroj: Christian Eblenkamp

Farba profilov ako určujúci a opakujúci sa motív

Počas plánovania projektu venovala osobitnú pozornosť farbám, textúram a materiálom. Základnou farebnou schémou domu sa tak stala metalická povrchová úprava s jemnou textúrou v šedohnedom odtieni. Tá bola použitá na rámové profily všetkých konštrukcií a tiež na niektoré krycie profily vyrobené na mieru.

V interiéri aj exteriéri architektka využila farebné a materiálové spektrum, ktoré umocňuje jednoduchú eleganciu stavebných materiálov – niekde prostredníctvom jemných nuáns, inde zase pomocou kontrastov.

zdroj: Christian Eblenkamp

zdroj: Christian Eblenkamp

Variácie na čiernobiele spektrum zaujmú už zvonku, kde na svetlej silikátovej omietke vynikajú metalické šedohnedé okenné profily a obloženie, zatiaľ čo matne čierne engobované strešné tašky zase kontrastujú so svetlými betónovými platňami obklopenými rýnskym štrkopieskom.

zdroj: Christian Eblenkamp

Okenné ostenia vzniknuté po inštalácii kompozitného, ​​tepelnoizolačného systému na fasáde sú vybavené zapusteným exteriérovým tienením a ochranou proti oslneniu. Farbe profilov navyše zodpovedá aj farba žalúzií.

Biele steny a cementová dlažba

Interiéru dominuje kombinácia bielych stien, stropov a úžitkových plôch s podlahami s cementovo šedou kameninovou dlažbou a tiež parapety z jurského vápenca na sedenie a so sklenenými mozaikovými kachličkami v teple šedom odtieni s perleťovým efektom.

zdroj: Christian Eblenkamp

Túto farebnú schému oživuje prírodné drevo v podobe kašmírovo šedej dubovej podlahy na schodiskách a tiež v horných podlažiach. Pri takejto úrovni starostlivosti a pozornosti venovanej výberu materiálov a farieb nie je žiadnym prekvapením, že táto premyslená hra farieb pokračuje aj na čalúnení nábytku a v ďalších dekoračných prvkoch.

zdroj: Christian Eblenkamp

zdroj: Christian Eblenkamp

Zdroj: agency-like, Schüco International KG

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá